Ribbon Finance’in merkeziyetsiz borsası Aevo, altcoin opsiyon ticaretini başlattı

Ribbon Finance’in merkeziyetsiz borsası Aevo, altcoin opsiyon ticaretini başlattı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ribbon Finance’in merkeziyetsiz borsası Aevo, altcoin opsiyon ticaretini başlattı

Ethereum tabanlı yapılandırılmış eser firması Ribbon Finance’in merkeziyetsiz borsası Aevo, altcoin’leri destekleyen opsiyon trading süreçleri sunmaya başladı.

Aevo kullanıcıları LDO, PEPE, SYI, ARB, LTC, APT ve daha evvel sırf tezgâh üstü piyasalarda süreç görebilen başka token’ları opsiyon trading süreçlerinde kullanabilecek.

Ayrıca kullanıcılar bu opsiyonlardaki süreç fiyatlarını ve müddetlerini seçebilecek ve Galaxy, GSR ve OrBit Markets üzere kripto piyasa yapıcılarından anlık teklif alabilecek.

Opsiyonlar, alıcılara boğa yahut ayı hareketlerine karşı müdafaa sağlar. Satın alım opsiyonları, destek varlıklarda daha evvel belirlenmiş bir tarihte yahut fiyattan satın alma hakkı tanır.

Altcoin yatırımcılarına daha fazla “opsiyon” sağlamak

On-chain altcoin opsiyonlarının kullanılabilir olması, küçük piyasa kıymetlerine sahip token’lara odaklanan kripto yatırımcılarının, spot/vadeli süreçler ve opsiyon kombinasyonları üzere stratejiler belirleyebileceği manasına gelir. Bu stratejilerle piyasa, gerçekleşmesi muhtemel birçok senaryodan faydalanabilir.

Şimdiye kadar kripto opsiyon piyasası Deribit’in hakimiyeti ve Bitcoin, Ether ve Solana (SOL) ile sonluydu.

Bundan sonra ise Aevo kullanıcıları, opsiyon satın alabilecek, isterlerse vade dolana kadar tutabilecek yahut vade dolmadan satabilecek. Resmi açıklamaya nazaran Aevo, ilerleyen devirlerde özelleştirilmiş marjlara da müsaade vermeyi planlıyor.

Ribbon Finance’in CEO’su Julian Koh, CoinDesk’le yaptığı görüşmede piyasa yapıcıların farazi ticaret hacimlerinin yaklaşık yüzde 30’unu dolar sabitli USDC olarak teminat göstermeleri gerekebilir.

OrBit Markets, Aevo’nun “portföy marjı” sisteminin kullanıcılar açısından daha fazla sermaye verimliliği sağlayabileceğini söylüyor. Portföy marj sistemi, gerçek vakitli marj ihtiyaçlarını hesaplamak ismine belli bir portföyde para kazandıran ve kaybettiren durumları dengeleyecek.

Son olarak OrBit şöyle ekliyor:

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap