Regülatörler, Bu Kripto Para Platformuna Soruşturma Açtı

Regülatörler, Bu Kripto Para Platformuna Soruşturma Açtı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Regülatörler, Bu Kripto Para Platformuna Soruşturma Açtı

Alman düzenleyici BaFin, artan global kripto kabulünün ortasında Bitcoin-Bankbreaker.com’u araştırıyor. BaFin, bu kripto para platformunun kayıtsız bir finansal hizmet sağlayıcısı olarak faaliyet gösterdiğini sav ediyor. Regülatöre nazaran, web sitesi hiçbir şirket ismi, yasal tanımlama yahut fizikî adres sunmuyor.

BaFin, bu kripto para platformunun peşinde!

İlgili platformun web sitesinin “Hakkında” sayfasını bir ziyaret, bu iddiayı doğruluyor. Bitcoin-bankbreaker.com’un operatörleri, web sitesi isminin ve ismi geçen başka şirketlerin “yalnızca ticari hedefli olduğunu söylüyor. Ayrıyeten, belli bir şirkete yahut belli hizmet sağlayıcılara atıf yapmadığını” belirtiyor.

Buna ek olarak, operatörler siteyi yeni kripto kullanıcıları için “yeni ve erişilebilir bir deneyim” olarak markalaştırıyor. Bu bağlamda, eşsiz “ev üretimi özellikler” ile kolaylaştırılmış bir arayüz sunuyor. Hakkında sayfasındaki bir not, yatırımcıları kripto ticareti ile mümkün olan tam yahut kısmi kayıp riski konusunda uyarıyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Regülatörler, Bu Kripto Para Platformuna Soruşturma Açtı 1Geçen yılın 4. çeyreğine kadar dört milyondan fazla Alman kripto para sahibiydi. Kaynak: Statista

Düzenleyici kurum, müsaadesiz faaliyetlere göz yummuyor!

Alman ajansı, bölgede finans yahut yatırım hizmetleri sunan her kuruluşun kendi onayını alması gerektiğini söylüyor. Ayrıyeten, bir şirketin statüsünden kuşku duyan bölge sakinlerine BaFin’in web sitesindeki onaylı şirketlerin kaydını görüntülemelerini tavsiye ediyor.

Bu ortada, Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Binance, kısa mühlet evvel Almanya’daki başvurusunu geri çekti. Bunda BaFin’in yakın vakitte başvurusunu reddedeceğine dair söylentiler tesirli oldu. BaFin ayrıyeten 2021 yılında borsayı, kâfi yatırım izahnamesi sunmadan tokenize pay senetleri sunduğu için azarladı. Bölgesel lideri daha evvel BaFin’in standartlarını “haklı olarak yüksek” olarak tanımladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Regülatörler, Bu Kripto Para Platformuna Soruşturma Açtı 2

Kripto para TradFi kanalları aracılığıyla kabul görüyor mu?

BaFin’in uyarısı, kriptonun mevcut finansal sistem içinde daha geniş bir kabul yolunda olabileceğine işaret ediyor. Fransa, Hollanda ve Hong Kong’daki düzenleyiciler, halihazırda faaliyet göstermesine müsaade verilen kripto borsalarının kayıtlarını tutuyor. Data tabanında, varlık saklama, alım satım ve aracılık hizmetleri de dahil olmak üzere mahallî halka sağlayabilecekleri hizmetlerin listeleri yer alıyor.

Uzmanlara nazaran, bu şeffaflık seviyesinin kripto para firmalarına güvenilirlik havası vermesi mümkün. Bunun da dijital varlıkların alımını artırması muhtemel. Milletlerarası Para Fonu (IMF) yakın vakitte kriptoya ait bir blog yazısı yayınladı. Burada, devlet gelirini yahut devlet egemenliğini tehdit etmemesi şartının altını çizdi. Bu doğrultuda, kripto paranın kısmen de olsa kabul gördüğünü doğruladı. Hatırlarsanız daha evvel milletlerarası kuruluş, kriptonun yozlaşmış bölgelerde tanınan olduğunu savunmuştu.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap