Rapor Açıklandı! Binance İle İlgili Türkiye Gerçeği Açığa Çıktı

Rapor Açıklandı! Binance İle İlgili Türkiye Gerçeği Açığa Çıktı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Rapor Açıklandı! Binance İle İlgili Türkiye Gerçeği Açığa Çıktı

Kaiko tarafından yakın vakit bir rapor yayınlandı. Rapora nazaran Binance ile ilgili bir Türkiye gerçeği açığa çıktı. Buna nazaran Türk Lirası borsadaki fiat para ticaretine hakim durumda. Ayrıyeten bu durum global bazda kripto benimseme değişiminin sinyalini veriyor.

Türk Lirası Binance borsasında fiat önderi olarak yükseliyor

Kripto para dünyasında kayda bedel bir değişim yaşayan Türk Lirası (TRY) ile ilgili değerli bir haber var. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’deki tüm prestiji para hacminin %75’ini oluşturarak öne çıkmaya başladı. TRY’nin bu yeni hakimiyeti dikkat çekiyor. Global dinamiklerde, bilhassa de kripto paraların benimsenmesiyle ilgili kayda bedel bir dönüşüme işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Rapor Açıklandı! Binance İle İlgili Türkiye Gerçeği Açığa Çıktı 1

14 Eylül prestijiyle Türk Lirası, hem Euro’yu hem de Brezilya Reali’ni (BRL) geride bıraktı. Buna nazaran Binance borsasında önder prestiji para ünitesi pozisyonunu sağlamlaştırdı. Dikkat cazip yükseliş kripto paraların son üç yıl içinde klasik prestiji para üniteleri karşısında artan popülaritesini vurguluyor. Tarihî olarak, Türk Lirası’nın Binance borsasındaki kullanımı nispeten mütevazıydı. ayrıyeten Euro ile BRL öncelikliydi. Lakin, 2022’de kripto paraların benimsenmesi arttıkça gelgitler değişmeye başladı. Nihayetinde 2023’te Türk Lirası’nı ön plana çıkardı.

Binance: Global bir kripto para merkezi

Binance, 380’den fazla farklı kripto para ünitesini destekliyor. Buna nazaran dünyanın önde gelen kripto para borsası statüsünü müdafaaya devam ediyor. Kapsamlı kripto para ünitesi tekliflerine ek olarak Binance, Nijerya Nairası, GBP ve Avustralya Doları (AUD) da dahil olmak üzere ondan fazla fiat para ünitesiyle alım satım imkanı sunuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Rapor Açıklandı! Binance İle İlgili Türkiye Gerçeği Açığa Çıktı 2

Özellikle, Binance borsasındaki en likit çiftler USDT, TUSD ve FUSD’yi kapsıyor. Kaiko’nun bilgileri bu müşahedesi daha da güçlendiriyor. Buna nazaran Binance’teki prestiji para alım satımlarının, en yüksek kripto para fiyatlarının görüldüğü 2021’den bu yana %95’in üzerinde değerli bir daralma yaşadığını gösteriyor. Kasım 2021’de Bitcoin yaklaşık 70.000 dolar üzere etkileyici bir bedele ulaşmış ve bunun akabinde hem prestiji hem de stablecoin çiftlerinde süreç hacimleri yükselmişti.

Stablecoinler: Kripto likiditesinin belkemiği

CoinMarketCap dataları, stablecoinlerin kripto ticaret ortamındaki likiditesinin altını çiziyor. Buna nazaran, BTC/USDT çiftinin 986 milyon doları aşan ortalama günlük süreç hacmi var. Bu durum en likit çift olduğunu ortaya koyuyor. Eş vakitli olarak, BTC/TUSD çifti 486 milyon doların üzerinde süreç hacmine sahip. Bu durum stablecoinlerin oynadığı hayati rolü vurguluyor. Tabi burada Binance süreç çiftlerini unutmamak gerek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Rapor Açıklandı! Binance İle İlgili Türkiye Gerçeği Açığa Çıktı 3

Stablecoinler, Binance dahil borsalardaki para yatırma ve çekme süreçleri kelam konusu olduğunda dikkat çekiyor. Klasik prestiji para ünitelerine kıyasla eşsiz bir sürat ve verimlilik sunuyor. Süreçleri saatler hatta günler sürebilen prestiji para süreçlerinin tam bilakis, neredeyse anlık transferlere imkan tanıyorlar. Piyasa kıymetine nazaran dünyanın en büyük stablecoin’i olan USDT, Ethereum ve Tron’un ihracı için önde gelen platformlar olarak ortaya çıkmasıyla birlikte birden fazla blockchain’de varlığını kanıtlamış durumda. Bu çok taraflılık, stablecoinlerin, bilhassa de USDT’nin kripto ekosistemindeki pozisyonunu sağlamlaştırmıştır.

Ulaş Utku Bozdoğan: Rapor Açıklandı! Binance İle İlgili Türkiye Gerçeği Açığa Çıktı 4

Türkiye’de kripto paraların kabulü

Önde gelen bir kripto para borsası KuCoin tarafından kısa mühlet evvel yapılan bir anket gündemdeydi. Buna nazaran Türkiye’deki bireylerin %50’sinden fazlasının artık kripto para ünitelerine sahip olduğunu ortaya koydu. Ayrıyeten, Dijital Lira olarak bilinen bir merkez bankası dijital para ünitesinin (CBDC) geliştirilmesini araştırıyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda bu da ülke içinde kripto inovasyonuna artan bir ilgiyi yansıtıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap