Rallinin Belirtileri! Bitcoin Bu Metrikte Korelasyon Sergiliyor

Rallinin Belirtileri! Bitcoin Bu Metrikte Korelasyon Sergiliyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Rallinin Belirtileri! Bitcoin Bu Metrikte Korelasyon Sergiliyor

Bitcoin ve teknoloji pay senetleri pak güç dalgalanmasının ortasında güçlü bir korelasyon kuruyor. Bahtın farklı bir cilvesi olarak, Bitcoin ve teknoloji payları, bilhassa de Nasdaq 100 Endeksi, bir kere daha değerli bir korelasyon sergiliyor. Buna nazaran evvelki ayrışmalarından kayda kıymet bir sapmaya işaret ediyor. Bu yenilenen ahenk, hem pay senedi yatırımcıları hem de kripto para meraklıları için sonuçlar doğuruyor. Öbür taraftan  bu varlık sınıfları için potansiyel olarak iç içe geçmiş bir geleceğe işaret ediyor.

Bitcoin BTC’nin teknoloji pay senetleriyle yine canlanan uyumluluğu

Teknoloji bölümünün gücünü simgeleyen Nasdaq 100 Endeksi, büyük ölçüde yapay zeka inovasyonlarını çevreleyen heyecanın tesiriyle bu yıl %40’lık kayda bedel bir bedel artışına şahit oldu. Bilhassa, Bitcoin ve Nasdaq 100 ortasındaki 30 günlük korelasyon katsayısı yaklaşık 0,4’e yükseldi. Korelasyondaki bu tekrar canlanma, Haziran ve Temmuz aylarında gözlemlenen negatif 0,1 korelasyonla keskin bir tezat oluşturuyor. Öbür taraftan yeni keşfedilen bir sinerjiye işaret ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Rallinin Belirtileri! Bitcoin Bu Metrikte Korelasyon Sergiliyor 1

Eş vakitli olarak Bitcoin BTC’nin çevresel anlatısı da bir dönüşüm geçiriyor. Bloomberg’in kripto analisti Jamie Coutts’un son raporları dikkat çekiyor. Buna nazaran Bitcoin’in madencilik süreçlerinde pak güç kullanımının kritik %50 eşiğini aştığını gösteriyor. Bu bulgular, kısa bir müddet evvel Bitcoin’in güç tüketimine ait iddialarını revize ederek şebeke dışı elektrik ve fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılması üzere sürdürülebilir güç kaynaklarını hesaba katan Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin görüşlerine dayanıyor.

Elon Musk’ın vizyonu ile uyumluluk

Çin’in 2021 yılının ortalarında madencilik yasağını uygulamaya koymasından bu yana, Bitcoin ile alakalı emisyonların %37,5 oranında düştüğünü bilhassa belirtmek gerekir. Çevresel tesirdeki bu değerli azalma, kripto paranın karbon ayak iziyle ilgili kaygıları hafifletmeye yardımcı oluyor. Daha pak güce hakikat bu kaymanın bir manası var.

Ulaş Utku Bozdoğan: Rallinin Belirtileri! Bitcoin Bu Metrikte Korelasyon Sergiliyor 2

Elon Musk‘ın Haziran 2021’de kripto para ünitesinin madencilik operasyonlarına dair açıklamasını hatırlayalım. Daha etraf dostu bir yaklaşım benimsediğinde Tesla’nın Bitcoin ödemelerini kabul etmeye devam edeceğini söylemişti. Tesla’nın daha evvel Bitcoin’e yaptığı 1,5 milyar dolarlık yatırıma Musk’ın sürdürülebilirlik koşulu eşlik etmişti. Ayrıyeten şirketin yeşil güç uygulamalarına olan bağlılığını yansıtmıştı.

Bitcoin ve pak enerji

Bitcoin %50 pak güç eşiğini aşmaya devam ederse ne olacak? Emisyonlar giderek azaldıkça, kripto para dalının sürdürülebilirliğe yönelmesi kelam konusu. Buna nazaran bu durum global güç dinamiklerini değerli ölçüde etkileme potansiyeline sahip.

Ulaş Utku Bozdoğan: Rallinin Belirtileri! Bitcoin Bu Metrikte Korelasyon Sergiliyor 3

Bu evrim, dijital para ünitelerinin daima değişen görüntüsünün göstergesi. Birebir vakitte daha geniş finansal ekosisteme artan entegrasyonunun altını çiziyor. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda Bitcoin’in yörüngesi teknoloji paylarıyla kesişiyor. Öbür taraftan klasik ve dijital varlıklar ortasındaki dinamik alakanın daha yakından incelenmesine davetiye çıkarıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap