PwC’nin Bitcoin anketinde 100 bin dolar tahmini öne çıktı

PwC’nin Bitcoin anketinde 100 bin dolar tahmini öne çıktı

Paylaş
Uzman Coin: PwC’nin Bitcoin anketinde 100 bin dolar tahmini öne çıktı

Denetleme ve Danışmanlık hizmeti veren dünyaca ünlü muhasebe şirketlerinden PricewaterhouseCoopers (PwC), yaptığı Bitcoin anketinin sonuçlarını, hazırladığı bir raporla açıkladı. Birçok kripto para ve geleneksel serbest yatırım fon şirketleri ile yapılan anket sonucunda, Bitcoin için yıl sonu fiyat tahmini olarak 100 bin dolar seviyesi ön plana çıktı.

Geleneksel fon yöneticileri de regülasyonlardaki büyük engellerin kalkması halinde Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara yatırım yapmayı düşündüklerini belirttiler.

PricewaterhouseCoopers (PwC), Alternatif Yatırım Yönetim Birliği (AIMA) ve Elwood Varlık Yönetimi ile birlikte hazırladığı 3. Yıllık Küresel Kripto Yatırım Fonu Raporu’nu yayımladı.

Rapor, kripto para tutan serbest yatırım fonlarının bu seneki başarısının altını çizerken, bu anlamda uzak ara en başarılı kripto para olarak da Bitcoin gösterildi. Rapora göre geçtiğimiz yıl, değeri 2 milyar dolar olan şirketlerin yönetimi altındaki kripto para serbest yatırım fonları, bu yıl 3.8 milyar dolara yükseldi. Buna ek olarak ise orta derecede riskli serbest yatırım fonları da yatırımlarına yüzde 128’lik kazanç ile karşılık verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Bitcoin’e yatırım yapan son şirket Globant

Kripto serbest yatırım fonları arasında en iyi performans gösteren ise yatırımlar için daha uzun bir zaman çerçevesi olan ve likit kripto paralarda daha fazla durmayı öne çıkaran bir strateji olan İsteğe bağlı serbest yatırım fon stratejisiydi ve bu da yüzde 294’lük bir getiri sağladı.

Bitcoin yüzde 92, Ethereum yüzde 67

Raporda ayrıca hem kripto para serbest yatırım fonlarında hem de geleneksel fonlarda Bitcoin’in lider pozisyonunu koruduğu da belirtildi. Kripto yatırım fonlarının yüzde 56’lık kısmı, günlük işlem hacimlerinin en az yarısının Bitcoin ile olduğunu belirtirken, yüzde 15’lik kısım ise sadece Bitcoin işlemi yaptığının bilgisini verdi. Kripto para serbest yatırım fonlarının yüzde 92’si Bitcoin’e açık iken, bu rakam Ethereum’da ise yüzde 67…

Yıl sonu için öngörülen fiyat 100 bin dolar

Rapora göre, kripto para yatırım fonları Bitcoin fiyatında da oldukça iyimser bir bakış açısına sahip. 2021 yıl sonu için belirlenen ortalama fiyat 100 bin dolar. Ayrıca kripto para yatırım fonlarının yüzde 21’i ise yıl sonu fiyatın 100 bin ilâ 150 bin dolar arasında olacağını belirtti. Yapılan ankete katılan serbest yatırım fon yöneticilerinden ise sadece bir tanesi BTC fiyatının yıl sonu 59 bin dolar altında olacağını düşündüğünü söyledi.

Hızlı yükseliş kurumsal benimsenmeyi getirdi

Rapora göre kripto para türev piyasalarındaki hızlı dönüşüm ve ciddi likidite artışı, kurumsal benimsenmenin de önünü açtı. Bilindiği üzere geçtiğimiz sene yüzmilyonlarca dolar olan günlük hacim, bu sene milyarlarca dolar seviyesine ulaştı.

Geleneksel serbest yatırım fonlarının yaklaşık 5’te 1’i dijital varlıklara (yüzde 21) yatırım yaparken, bu fonların yüzde 85’inden fazlası da 2021 sonuna kadar kripto para varlık sınıfına daha fazla sermaye koymayı plânlıyor. Fonların yarısından fazlası ise 2022’de kripto paralara yatırım yapmayı düşündüklerini belirttiler.

Geleneksel fonlardaki tereddüt ise, hala tam anlamıyla oturmamış olan regülasyon konuları… Buna rağmen yüzde 64’lük kısım, eğer kripto para yatırımının önündeki ana engeller kaldırılırsa kesinlikle bu evrene yatırım yapmayı düşündüklerini belirttiler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap