ProShares: “Bitcoin ETF’si, Bitcoin fiyatıyla paralel ilerliyor”

ProShares: “Bitcoin ETF’si, Bitcoin fiyatıyla paralel ilerliyor”

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: ProShares: “Bitcoin ETF’si, Bitcoin fiyatıyla paralel ilerliyor”

ProShares, ABD’nin birinci Bitcoin vadeli süreç borsa yatırım fonu (ETF) olan ProShares Bitcoin Strateji Fonu’nun, türev ticaretiyle ilgili maliyetlerin takip yanlışına yol açacağına dair kaygıların temelsiz olduğunu ve eserin piyasaya sürülmesinden itibaren Bitcoin’in spot fiyat performansını yakından takip ettiğini belirtti.

ProShares Bitcoin Strateji Fonu, BTC’ye yatırım yapmak isteyen yatırımcıların kripto para ünitesini satın almadan da bu imkana sahip olmasını sağlamak üzere 2021 yılında New York Borsası’nda BITO sembolü altında süreç görmeye başladı. Dünyanın en büyük kripto fonu olan ETF, düzenlenmiş ve nakit uzlaşmalı Bitcoin vadeli süreçlere yatırım yapıyor ve bu vadeli süreçler, Chicago Ticaret Borsası’nda (CME) listeleniyor.

Gözlemciler ise BITO ve öbür vadeli süreç tabanlı ETF’lerin, vadesi dolan vadeli süreç kontratlarını yenileme yahut satma ve bir sonraki seti satın alma maliyetleri nedeniyle Bitcoin’in gerisinde kalacağını düşünüyor. Çoklukla, daha uzun vadeli süreç mukaveleleri, vade tarihine daha yakın olanlardan primli süreç görür, bu duruma “contango” denir. Contango, boğa koşuları sırasında artma eğilimindedir ve contango ne kadar dik olursa, maliyetler o kadar yüksek olur ve bu durum contango bleed olarak bilinir.

ProShares’in global yatırım stratejisti Simeon Hyman, CoinDesk’e yolladığı e-postada şöyle söylüyor: “BITO’nun bordro maliyetleriyle ilgili tasalar aldatıcıdır; başlangıcından itibaren BITO, Bitcoin’in fiyatını yakından takip etmiştir. BITO yüzde -51,5’lik Bitcoin’e karşılık yüzde -54,5 getiri sağlamıştır. Bu mütevazı farkın yarısından fazlası da yıllık 95 baz puanlık BITO fiyatıdır.”

Bitcoin’in son rallisi ve haziran ayının sonunda contango’nun genişlemesi, bordro maliyetleriyle ilgili telaşları yine canlandırdı ve direkt Bitcoin’e yatırım yaparak konumları yenileme gereksinimini ortadan kaldıran spot-tabanlı ETF’ler için talebi güçlendirdi. 15 Haziran’dan bu yana BlackRock, Invesco ve öbür birçok klasik finans öncüsü, ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu’na (SEC) spot-tabanlı Bitcoin ETF’leri için müracaat yaptı.

Hyman’a nazaran BITO, ABD ekonomisindeki faiz oranları düzeyiyle yakından alakalı olan bordro maliyetlerini, fonun nakit varlık fiyatından elde ettiği faiz geliriyle telafi ediyor.

Hyman, “CME Bitcoin vadeli süreçlerinde olduğu üzere depolama maliyeti olmayan bir finansal gelecek için vadeli süreç kontratı primi, vadeye muadil faiz oranı seviyesinde olmalıdır. Fed’in Mart 2022’den bu yana faiz oranını 500 baz puan artırması, primlerde ve münasebetiyle Bitcoin vadeli süreç stratejisinde bordro maliyeti yaratan sebeplerden biridir” diyor.

BITO, nakit varlık fiyatlarından faiz geliri elde eder. Bu faiz geliri aylık temettü olarak ödenir ve fondaki roll decay’i kapsar.

Potansiyel spot ETF’lerin yatırımcıları vadeli süreçlere dayalı eserlerden uzaklaştırıp uzaklaştırmayacağı sorulduğunda, Hyman var olmayan eserler hakkında iddiada bulunmanın güç olduğunu söylüyor.

18 Temmuz prestijiyle ProShares ETF’sinin idaresi altındaki varlıklar 1,1 milyar dolar. Yıllık bazda ise 336,2 milyon dolarlık giriş görüyor ve piyasaya sürülmesinden bu yana 2,2 milyar dolar topluyor.

Piyasa, kurumsallığın kapılarını açması ismine spot tabanlı ETF’leri bekliyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap