Problemli Kripto Para Borsasından İştirakine Karşı Kıymetli Atak

Problemli Kripto Para Borsasından İştirakine Karşı Kıymetli Atak

Paylaş
BTC Piyasası: Problemli Kripto Para Borsasından İştirakine Karşı Kıymetli Atak

Şu anda iflas süreçleri devam eden kripto para borsası FTX‘den yeni gelişmeler var. Buna nazaran Hong Kong merkezli iştiraki Salameda’nın eski çalışanlarına karşı yasal süreç başlattı. Dava, bu eski çalışanların tercihli yahut hileli varlık transferlerine karıştığını belirtiyor. Ayrıyeten FTX’in yaklaşık 157,3 milyon dolarlık varlığı geri almaya çalıştığını tez ediyor. Bu kıymetli yasal atak, FTX’in karmaşık bir iflas durumuyla karşı karşıya olduğu bir periyotta geldi.

Kripto para borsasının suistimalle suçladığı eski çalışanlar

FTX, yakın vakitte yaptığı bir mahkeme müracaatında, davanın merkezinde yer alan bireylerin isimlerini verdi. Salameda’nın eski çalışanları Michael Burgess, Kevin Nguyen, Darren Wong ve Matthew Burgess sanıklar ortasında. Davada ayrıyeten Lesley Burgess ve kripto borsası FTX’e bağlı başka iki şirket de yer alıyor. FTX’in savları, bu bireylerin iflas süreçlerinden evvel FTX’ten varlıklarını çektikleri tezleri etrafında dönüyor.

BTC Piyasası: Problemli Kripto Para Borsasından İştirakine Karşı Kıymetli Atak 1

Kripto borsası FTX, 31 Ağustos 2023 tarihi itibariyle varlık fiyatlandırmasına dayanarak bir argüman da bulunuyor. Buna nazaran varlıkların toplu olarak yaklaşık 157,3 milyon dolar fiyatında olduğunu argüman ediyor. Bilhassa, bu varlıkların çoğunluğu, 123 milyon dolardan fazlası, 7 Kasım’da yahut sonrasında çekilmiş durumda. Ayrıyeten Michael Burgess’e hileli olarak aktarıldığı tez edilen 73 milyon dolardan fazlası da yer alıyor.

Karmaşık şema ortaya çıktı

Mahkeme belgesinde, o vakitler kripto borsası FTX Group çalışanı olan Matthew Burgess’in, Michael Burgess’in FTX ABD döviz hesabından para çekme taleplerini hızlandırmak için öteki FTX Group çalışanlarının yardımını aldığı sav edilen karmaşık bir plan detaylarıyla anlatılıyor. FTX’in tezlerine nazaran bu süreç, hesabı kendisininmiş üzere göstererek yapıldı. Michael Burgess ve Matthew Burgess’in annesi Lesley Burgess ile de ilgili bir gelişme var. FTX.com borsasının 8 Kasım 2022’de para çekme süreçlerini durdurmasından yalnızca saatler evvel adım attılar. Buna nazaran varlıklarını borsadan çektiler. Bu hamleyi yaptıkları için davaya mevzu oldular.

BTC Piyasası: Problemli Kripto Para Borsasından İştirakine Karşı Kıymetli Atak 2

FTX’in yasal uğraşı burada bitmiyor. Borsa, Pazartesi günü açılan farklı bir davada kripto para borsası FTX’in kurucusu Sam Bankman-Fried, Joseph Bankman ve Barbara Fried’in ebeveynlerini de gaye aldı. Bu dava, “hileli bir halde transfer edildiği ve zimmete geçirildiği” sav edilen fonların geri alınmasını amaçlıyor. Her ikisi de Stanford Hukuk Fakültesi profesörü olan Bankman ve Fried, FTX içindeki nüfuzlarını kullandılar. Ayrıyeten kendilerini milyonlarca dolar zenginleştirdikleri tezler ortasında.

Stanford Üniversitesi üzerindeki etkisi

Davanın ortaya çıkardığı değerli bir gelişme de FTX’in Stanford Üniversitesi’ne fon aktardığı savı. Mahkeme evrakında Bankman’ın Kasım 2021 ve Mayıs 2022 tarihleri ortasında kripto para borsası FTX Group’un 5,5 milyon doları aşan bağışlarını Stanford Üniversitesi’ne yönlendirdiği sav ediliyor. Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, Stanford Üniversitesi bu savlara cevaben, bu değerli bağışları iade etmeyi planladığını açıkladı.

BTC Piyasası: Problemli Kripto Para Borsasından İştirakine Karşı Kıymetli Atak 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda kripto borsası FTX’in yasal durumu çok farklı gelişmelerle deva ediyor. Buna nazaran, kripto para topluluğu içinde bir odak noktası olmaya devam ediyor. Öbür taraftan borsa ve paydaşları için kıymetli sonuçlar doğuruyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap