Powell’ın sıkılaştırma siyaseti, Bitcoin rallisinin suratını kesiyor

Powell’ın sıkılaştırma siyaseti, Bitcoin rallisinin suratını kesiyor

Paylaş
BTC Piyasası: Powell’ın sıkılaştırma siyaseti, Bitcoin rallisinin suratını kesiyor

Piyasa pahasına nazaran dünyanın en büyük kripto parası ve ABD doları likidite metriklerini yakından izleyen bir makro varlık olan Bitcoin (BTC), bu yıl 1 Ocak’tan bu yana yüzde 70 oranında artarak tekrar canlandı.

Bazı kripto gözlemcilerine nazaran Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın, sıkılaştırma siyasetinde merakla beklenen duraklama sinyalini vermemesi durumunda, rallinin sürat kaybetmesi mümkün.

Fed, faiz kararını Çarşamba günü TSİ 21.00’de açıklayacak. Açıklamadan yarım saat sonra Powell, bir basın toplantısı düzenleyecek. Trader’lar, bankanın, faiz oranlarını 25 baz puan (bps) artırarak yüzde 5 ve 5,25 aralığına yükseltmesini bekliyor. Bu gelişme doğrultusunda kripto para piyasasını sarsan sıkılaştırma siyasetinin da sona ermesini umut ediyor.

Son vakitlerde borçların tavan yapması, resesyon kaygıları, lokal bankalardaki krizler ve bankacılık paylarındaki düşüşler, açıklanacak olan Fed kararına olan merakı artırmış gözüküyor.

Duraklama ve faiz indirimlerindeki agresif fiyatlandırmalar, Powell geri adım atmazsa Hazine getirileri ve ABD dolarının (USD) sıçrama yaşayabileceği manasına geliyor. Geçmiş göz önüne alındığında dolardaki rastgele bir artış, Bitcoin açısından düşüşü gösteriyor.

Kripto trading şirketi TDX Strategies’in kurucusu ve CEO’su Dick Lo, CoinDesk’le görüşmesi sırasında şunları söylüyor:

Doların önde gelen fiat para ünitelerine karşı pahasını ölçen dolar endeksi, 2022 Ekim ayının başından bu yana yüzde 14’ün üzerinde düştü. Tıpkı periyotta, Wall Street’in teknoloji yüklü Nasdaq endeksi ve Bitcoin sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 50 artış gösterdi.

Bu nedenle, Lo’nun da dediği üzere Powell’ın duruşu, piyasaları hayal kırıklığına uğratabilir ve dolarda bir toparlanma başlatabilir.

Kambiyo acentası Pepperstone’un araştırma lideri Chris Weston da Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda emsal bir görüş lisana getirdi.

Weston; Fed öncesi güvercin fiyatlandırmanın, Avustralya Merkez Bankasının (RBA) verdiği son faiz kararıyla benzerliğine dikkat çekti. RBA, Pazartesi günü faizleri 25 baz puan yükselttikten sonra yılın devam eden devirlerinde sıkılaştırma siyaseti uygulamalarının artacağı konusunda uyardı. Bu gelişmeyle Avustralya doları yükselişe geçti.

Weston’a nazaran basın açıklamasından sonra gelir ve dolarda sıçrama yaşanması durumunda bankacılık kesiminin problemlerinin artabileceğine değindi. Bu artışların kısa periyodik olacağını da ekledi. En son gerçekleşen bankacılık kaosları sırasında Bitcoin, olumlu bir performans göstererek inançlı liman haline gelmişti.

Ancak birtakım gözlemciler, Powell’ın basın açıklamasından bağımsız olarak daima devam edecek bir dolar rallisi öngörmediklerini belirtiyor.

Kripto hizmet sağlayıcısı Matrixport’un araştırma ve strateji lideri Markus Thielen ise şunları söyledi:

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap