Polygon’da endişelendiren kesinti: Saatlerdir işlem yapılamıyor

Polygon’da endişelendiren kesinti: Saatlerdir işlem yapılamıyor

Paylaş
BTC Piyasası: Polygon’da endişelendiren kesinti: Saatlerdir işlem yapılamıyor

İçerik

En çok kullanılan 2. katman Ethereum ölçeklendirme çözüm platformu Polygon sisteminde saatlerdir yaşanan sorun bir türlü çözülemedi. TSİ dün akşam 20.00 civarında sistemde çeşitli aksaklıklar yaşandığını, sorunun, Polygon PoS zinciri tarafından kullanılan Tendermint uygulamasındaki bir geliştirmeyle ilgili olduğunu açıklayan protokolde, problem hala çözülebilmiş değil.

Sorun tamamiyle çözülünceye kadar köprü çalışmayacak

Protokolden sabah saat 5 sularında yapılan başka bir açıklamada ise sorun için ekibin geçici bir çözüm ürettiği ve uzun vadeli bir çözüm için de çalışmaların sürdüğü kaydedildi. Resmi açıklamanın tüm kanallardan da yapılacağı, sorun tamamiyle çözülünceye kadar da Polygon köprüsünün çalışmayacağı bilgisi verildi. Ağ tarafından başarıyla gerçekleşen son işlemin ise, bu sabah TSİ 5 civarında olduğu görülüyor.

“Konsensüsü etkileyen hata, node’u durdurmuş olabilir”

Polygon ekibi Heimdall node’unun, onay ve köprülerle ilgili işlemler için Hisse Kanıtı (PoS) zincirinin iki katmanından biri tarafından kullanıldığını ve nod kesintisinin de, köprüleme modülündeki küçük bir geliştirmeden ötürü kaynaklandığını düşündüklerini söylediler:

“Güncellemede, konsensüsü etkilemiş olabileceği düşünülen bir hata oluşmuş olabilir. Bu hata, farklı Heimdall doğrulayıcılarının zincirin farklı versiyonlarında yer almasına sebep olup, konsensüste 3’te 2’lik oranın sağlanamamasına neden olma ihtimali var. Heimdall nodu da, yapısı gereği fikir birliğine ulaşılamadığı zaman durmaktadır.”

“Tüm fonlar kesinlikle güvendedir”

Bu açıklamaya rağmen hala kesin sebebin ne olduğu bilinmiyor. Ekipten üst üste yapılan açıklamalarda geçici bir çözüm bulunsa da uzun vadeli çözüm için de çalışmaların devam ettiği, tespit yapılmasının ardından da kesin sebebin açıklanacağı belirtildi. Tüm kesintiye rağmen, fonların ve verilerinin tümünün de “kesinlikle” güvende olduğu kaydedildi.

Dolandırıcılar da hemen harekete geçti!

Konudan habersiz olan ve işlemleri gerçekleşmeyen birçok kullanıcı Polygon’un Twitter hesabını adeta tweet yağmuruna tutarken, sahte hesaplardan onlara yardım etmek istiyormuş gibi gözüken birçok dolandırıcının da, bu kişilere yine tweet’lerle cevap verdikleri ve yardım önerdikleri gözüküyor. OpenSea ve Metamask hesaplarındaki bakiyelerin gözükmediğini belirten kullanıcılar, yoğun şekilde şikayet mesajları göndermeye devam ediyor.

İyi niyetli hacker faciayı önlemişti

Polygon son dönemde sürekli olarak kesinti ve hack olaylarıyla gündeme geliyor. Aralık ayında yeni token yakım mekanizması ve Uniswap iş birliğini açıklayan protokol, yılbaşında ise büyük bir hack faciasını atlatmıştı. Polygon sisteminde bir açık bulan hacker, 20 milyar dolarlık fonları çalmamış ve sorunu ekibe bildirmişti. Ekip de, iyi niyetli hacker’a 2.2 milyon dolarlık ödül vermişti.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap