Polkadot DeFi platformu Acala’ya 12 milyondan fazla DOT kilitlendi

Polkadot DeFi platformu Acala’ya 12 milyondan fazla DOT kilitlendi

Paylaş
Uzman Coin: Polkadot DeFi platformu Acala’ya 12 milyondan fazla DOT kilitlendi

Polkadot merkeziyetsiz finans platformu Acala, kitle yatırımı toplamaya devam ediyor. Polkadot blok zinciri sistemini inşa edecek olan yerlerden kazanmak isteyen projeler için yapılacak açık artırma Perşembe günü başlayacak ve Acala şu ana kadar 12 milyondan fazla DOT token (yaklaşık 610 milyon dolar) toplamayı başarmış durumda… . Acala’nın topladığı DOT’lar, dolaşımdaki tüm DOT sayısının da yüzde 1.1’ine denk geliyor.

Bilindiği üzere parazincir slot’larından hangi projenin yer kapacağına DOT token yatırımcıları karar veriyor. Token sahipleri DOT’larını bir projeye (2 yıllığına) kilitliyorlar ve daha sonra da projenin token’ıyla ödüllendiriliyorlar. Bu yüzden yapılan bu uygulamaya da “kitle yatırımı” deniyor.

“Polkadot’ta stake süresi bitiyor, DOT’lar projelere geçebilir”

Acala, 7 günlük açık artırma sona erdiğinde yani 18 Kasım günü, büyük ihtimalle ilk slotun galibi olacak. Acala’nın proje büyümesinden sorumlu yöneticisi Dan Reecer, Acala’ya kilitlenen DOT sayısının artmasını beklediklerini belirtirken, bunun sebebi olarak da, coin’lerini Polkadot’ta “stake eden” kullanıcıların 28 günlük sürisinin sona ermesini ve dolayısıyla DOT’ların stake işleminden çıkarılıp kitle fonlaması için istenilen projelere yatırılma beklentisini gösterdi:

“Kilidi açılacak olan çok fazla DOT var. Dolayısıyla projelere girecek bir miktar daha DOT olduğunu düşünüyorum. Heyecan verici bir hafta olacak. Sonunda nerede olduğumuza bakacağız. Ama görünen o ki, evet, ilk slotu biz kazanacakmışız gibi bir durum söz konusu…”

Acala’nın DeFi plânları içinde Polkadot üzerinde bir sabit coin çıkarmak ve bir merkeziyetsiz borsa yaratmak da bulunuyor. Acala’nın “kardeş” DeFi projesi Karura, sene başında Polkadot’un “Kanarya ağı” olarak da adlandırılan Kusama açık artırmalarında bir parachain slot’u kazanmayı başarmıştı.

Reecer ayrıca, Kusama’da hizmet vermeye başlamış olmanın, gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanacağını söylediği Polkadot’taki geliştirme çalışmalarına ciddi şekilde yardımcı olacağını söyledi.

ACA ve IcDOT kazanılacak

Acala kitle yatırımına katılanlar, Acala’nın kendi token’ı olan ACA ile ödüllendirilecekler. ACA, ağ ücretleri, stake etme, yönetişim gibi işlemleri için kullanılabilecek. Katılımcılar ACA’nın yanısıra, ağda teminat olarak kullanılabilecek olan “likit kitle fonlaması token”ını (IcDOT) da kazanacaklar.

Bu ödül mekanizmasını da yorumlayan Reecer, katılımcıların iki senelik uzun kilitleme süresinden yakındıklarını ve kendilerinin de bu şekilde bir çözüm bulduğunu söyledi:

“İnsanlardan aldığımız en büyük şikayet, DOT’ların iki yıllık kilitlenme süresi hakkındaydı. Bu süre çok uzun bulunuyordu. Biz de basitçe, kitle yatırımının bir türevini yaratmış olduk. Dolayısıyla şu anda katılımcılar ACA’nın yanısıra, kilitledikleri DOT’un likit bir formu olan IcDOT da kazanacaklar.

Katılımcı sayısı da gittikçe artıyor

Projelerine yapılan yatırımın getirdiği fonun önemli olduğunu belirten Reecer, aynı zamanda katılımcı sayısının da önemine değindi:

“İlk slotu açık farkla kazandığımız Kusama açık artırmasında 20 bin tekil katılımcımız vardı. O dönem bu rakamın çok fazla olduğunu düşünmüştük. Ancak şimdi baktığımızda 60 bin rakamını da geçmiş bulunuyoruz ve açık artırma henğz başlamadı bile. Dolayısıyla 100 bini geçersek de şaşırmayacağım”

Haberin yazıldığı dakikalarda Acala’ya kilitlenen DOT sayısı 12 milyon 746 bin 483 olarak gözüküyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap