PlanB Yeniden Sahnede! Bitcoin İçin Dudak Uçuklatan Varsayım

PlanB Yeniden Sahnede! Bitcoin İçin Dudak Uçuklatan Varsayım

Paylaş
BTC Piyasası: PlanB Yeniden Sahnede! Bitcoin İçin Dudak Uçuklatan Varsayım

Bitcoin (BTC) şu anda yatay bir seyir izliyor. Lakin kripto kesiminin çoğunluğu varlığın gelecekte değerli bir fiyat artışına hazır olduğuna dair inancını koruyor. Sahiden de, 2024 yılında gerçekleşecek olan halving olayı değerli. Başkan kripto paranın pahasını yükseltebilecek muhtemel bir katalizör olarak görülüyor.

PlanB’den şaşırtan Bitcoin tahmini

Kripto analisti PlanB, 28 Temmuz’da bir YouTube görüntüsünde kıymetli açıklamalar yaptı. Bitcoin’in 1 milyon dolar düzeyine yanlışsız büyümesi için alan sunabilecek çeşitli fiyatlandırma modellerini tartıştı. Analist, tarihî olarak Bitcoin’in evvelki halving olaylarından sonra fiyat sıçramaları kaydettiğini vurguladı. Buna nazaran Stok Akış (S2F) modeline bakıyor.

BTC Piyasası: PlanB Yeniden Sahnede! Bitcoin İçin Dudak Uçuklatan Varsayım 1

PlanB, modelin kıymeti ve Bitcoin’in kıtlığı ve fiyatıyla olan münasebeti üzerinde durdu. S2F modelinin Bitcoin’in kıtlığı ile piyasa kıymeti ortasında kayda paha bir korelasyon olduğunu gösterdiğini vurguladı. Modelin temel önermesi, Bitcoin’in fiyatının belirlenmesinde kıtlığın çok kıymetli bir rol oynadığı formunda. Ayrıyeten bu kıtlığı Stok-akış oranını kullanarak ölçtüğü fikrinde yatmakta.

PlanB’ye nazaran model, Bitcoin fiyatının halving olaylarının neden olduğu artan kıtlığa reaksiyon olarak yükselme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Ayrıyeten bu argüman evvelki halvinglerden elde edilen tarihî datalarla de desteklenmekte. PlanB bu noktada şu açıklamayı yapıyor:

“2012 halvingini görüyorsunuz. Çabucak akabinde fiyat sıçrıyor. 2016 halvinginin çabucak akabinde fiyatlar sıçradı. 2020’de de birebiri oldu. Bir sonraki halving rotası 2024’te olacak. Bu yüzden modelin şimdiden yükseldiğini görüyoruz”.

2024’te BTC değerlemesi

Özellikle, modele nazaran Bitcoin’in 60.000 dolar bölgesinde süreç görmesi gerekiyor. Buna nazaran bu durum yatırımcılar ortasında duygusal reaksiyonlara yol açacak. Kısa vadede model, Bitcoin’in 1 milyon dolara yanlışsız ana dayanak tabanının, 2024 yılına kadar ulaşılabileceğini düşündüğü 100.000 dolar düzeyi olabileceğini öngörüyor.

BTC Piyasası: PlanB Yeniden Sahnede! Bitcoin İçin Dudak Uçuklatan Varsayım 2

Bu yazının yazıldığı sırada Bitcoin 29.322 dolar düzeyinden süreç görüyor. Öteki taraftan son 24 saatte %0,2’den daha az bir artış var. Lakin fiyat yeniden 30 bin doların altın kalmış durumda. TradingView’den alınan bilgilere nazaran BTC’nin teknik tahlili çoğunlukla düşüş istikametinde. Bir günlük göstergelerin özetine nazaran, Bitcoin 11’de ‘sat’ hissiyatı gösterirken, hareketli ortalamalar da 9’da ‘sat’a işaret ediyor. Osilatörler 8’de ‘nötr’ tavsiye ediyor.

BTC Piyasası: PlanB Yeniden Sahnede! Bitcoin İçin Dudak Uçuklatan Varsayım 3

Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda sahiden de Bitcoin, bilhassa tüm vakitlerin en yüksek düzeyi için çok kıymetli olduğu düşünülen 30.000 dolar bölgesinin üzerine çıkamadıktan sonra baskı altında kaldı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap