Piyasanın en büyük iki likidite sağlayıcısı ABD’de kripto ticaretini durduruyor

Piyasanın en büyük iki likidite sağlayıcısı ABD’de kripto ticaretini durduruyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Piyasanın en büyük iki likidite sağlayıcısı ABD’de kripto ticaretini durduruyor

Investing.com – Dünyanın en büyük piyasa yapan şirketlerinden Jane Street Group ve Jump Crypto, düzenleyici belirsizliğini ve geçen yılki kripto şirketi iflaslarından sonra artan baskıyı münasebet göstererek ABD’den çekilme kararı aldı.

Bloomberg’in mevzuyu yakından takip eden şahıslara dayandırdığı habere nazaran Jane Street, kripto bölümüne yönelik amaçlarını global manada küçültmek istiyor. Buna münasebet olarak ise düzenleyici belirsizliğinin şirketin ana faaliyetlerini yerine getirmesini zorlaştırması gösteriliyor. 

Benzer sebeplerden ötürü Jump Trading’in kripto varlık kısmı olan Jump Crypto, dünya çapında genişleme amaçlarını korurken ABD pazarından çekilme kararı aldı. Firma yetkilileri kripto sanayisi için son derece kıymetli olan bu gelişmeyle ilgili şimdi bir yorum yapmadı.

Kripto bölümüne yönelik baskılar şirket iflaslarıyla başladı

2022 yılındaki kripto şirketi iflasları ortasında bilhassa TerraForm Labs’ın ve FTX’in çöküşü, kesime önemli bir darbe vurdu. Bu çöküşlerin akabinde yatırımcılar, milyarlarca dolarlık kayba uğradı. 2023 yılına gelindiğinde ise ABD düzenleyicilerinin kripto bölümüne yönelik baskıcı tavrı önemli oranda arttı. Bunun yanında düzenleyiciler, daha çok yaptırım yoluyla kripto şirketlerini dizginleme yoluna giderken şirketler, düzenleyici belirsizliğinden muzdarip oldu. 

En büyük piyasa yapıcısı iki şirketin, ABD’de faaliyet alanın daralması ve ülkede kripto dalının geleceği konusunda telaş duymasından ötürü bu türlü bir karar aldığı düşünülüyor.

Kripto bölümüne yönelik baskıların en somut örneği olarak ABD’nin en büyük kripto borsası Conbase’in SEC’ten aldığı resmi ikaz ve CFTC’nin Binance’e dava açması olarak görülebilir.

Jane Street ve Jump Trading’in isimleri ise ABD savcılarının soruşturma altına aldığı TerraUSD sabit kripto para projesine karıştı. Çünkü Jump Crypto, 2019 yılından bu yana TerraUSD projesinin kıymetli bir likidite sağlayıcısıydı. Öbür yandan Jane Street, CFTC’nin Binance’e açtığı davada ismi geçen şirketlerden biri oldu. Fakat şirketler, bu bahiste bir suçlamaya maruz kalmadı. 

Jane Street’in ana faaliyet konusu olarak borsa yatırım fonları ve özel şirket tahvilleri alanında çalışırken 2017 yılından bu yana ise kripto ticaretinde piyasa yapan rolünü üstleniyor.

Kripto şirketleri ABD’yi terkediyor

Jane Street ve Jump Trading’in ABD pazarından çıkma kararı, birkaç büyük kripto şirketinin benzeri adımlarını takip ediyor. ABD’de kripto kesimine yönelik baskılardan ötürü şirketler Asya ve Orta Doğu’daki kripto dostu yargı bölgeleri olarak öne çıkan Dubai, Hong Kong ve Singapur üzere ülkelere yönelme eğiliminde. 

Son olarak Coinbase’in bu hafta Birleşik Arap Emirlikleri’nde bir merkez kurma haberleri gündeme geldi. Coinbase, ayrıyeten milletlerarası platformda kripto vadeli süreçleri alanında faaliyet gösterecek olan şirketini kurdu. ABD’nin öbür büyük kripto şirketi Gemini de emsal bir oluşumla ABD dışında türev eserler borsasını faaliyete geçirdi. 

Bununla birlikte dün Bittrex borsasının piyasa şartlarını ve ABD’deki düzenleyici baskısından kaynaklı olarak faaliyetlerini daha fazla sürdüremeyeceği gerekçesiyle iflas müracaatında bulunduğunu gördük.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap