Piyasalarda Fed rüzgarı

Piyasalarda Fed rüzgarı

Paylaş
BTC Piyasası: Piyasalarda Fed rüzgarı

Geçtiğimiz hafta gözler Amerika Merkez Bankası (Fed)’nın faiz kararlarına kilitlendi. Piyasa, Fed’in faiz oranını sabit bırakacağına kesin gözüyle bakıp bunu olumlu fiyatlıyordu. Aslında beklenen de oldu lakin piyasaların satış durumlarına geçtiğini gördük. Pekala ne oldu da piyasalar bu gelişmeye sert reaksiyon verdi?

Fed, Temmuz ayındaki 25 baz puanlık artışın akabinde 20 Eylül toplantısında federal fon oranı maksat aralığını piyasa beklentilerine uygun olarak 22 yılın en yüksek düzeyi olan %5,25-%5,5’te tuttu ve diğer bir faiz artışının olabileceğinin de sinyalini verdi.

BTC Piyasası: Piyasalarda Fed rüzgarı 1

Fed yetkilileri her 3 ayda bir ABD’nin işsizlik, enflasyon, ekonomik büyüme ve faiz oranlarıyla ilgili önümüzdeki 3 yıl ve uzun periyoda dair beklentilerini “Ekonomik Projeksiyon Raporu” ile açıklıyorlar. Dünü kıymetli olan kılan ise tam da bu kısımdı zira Fed’in faiz oranını daha ne kadar artıracağı ve ne kadar daha üstte tutacağına dair ipucular içeriyordu.

Anahtar Noktalar

-12 Fed yetkilisi bir faiz artışı daha bekliyor.

-7 Fed yetkilisi daha fazla faiz artışını ön görmüyor.

-Fed, faizleri uzun bir müddet yüksek tutmayı planlıyor.

-2024 yılında faiz indirimi beklentisi ertelendi.

Büyüme beklentisi %1’den, yeni projeksiyonda %2,1’e çekildi. 2024 büyüme beklentisi %1,1’den %1,5’e çıkarken, 2025 büyüme beklentisi %1,8’de korundu.

Fed’in favori göstergesi olan çekirdek PCE verisi kestirimi bu yıl için 3,9’dan yüzde 3,7’ye çekildi. 2024 yılı beklentisini %2,6 olarak korurken, 2025 yılı beklentisini %2,2’den %2,3’e çıkardı.

BTC Piyasası: Piyasalarda Fed rüzgarı 2

Bir noktada kısmen karışık bir tablo ile karşılaştık zira uzun müddet faizlerin yüksek devam ediyor olması bankalar tarafında da önemli daralma yaratabilir.

Faiz bu türlü yüksek olmaya devam ederse şayet likidite dolara kaçmaya devam eder hele hele uzunca müddet faizi bu türlü tutacaklarını biliyorsak kur riski taşıyan herkes swap piyasasına yönelir . Açıkçası şu an bi meçhul ortam var. Fonlar, bankalar konumlarını belirginleştirmeye başlayacaktır.

BTC Piyasası: Piyasalarda Fed rüzgarı 3

Durum böyleyken riskli varlıklardan da çıkışların yaşandığını gördük. Bitcoin 27.200 dolar düzeyini görmüşken, kararın ve Powell’ın konuşmasının akabinde 26.500 dolar düzeylerine geriledi. Fiyatın yeni bir güç alması için ekim ayındaki spot BTC ETF müracaatlarının kabul edilmesini gerekiyor. 28.200 dolar düzeyi kırılmadıkça fiyat aşağı yanlışsız meyilli olacaktır.BTC Piyasası: Piyasalarda Fed rüzgarı 3

Yapılacak en gerçek yorum ise piyasanın kararlara ve görüşlere ait karşılığını en net orta vadede göreceğiz ve unutmamak gerekir ki son kelamı her vakit piyasa oyuncuları söyler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap