Piyasalar Bekliyor: Fed Lideri Jerome Powell Ne Bildiri Verecek?

Piyasalar Bekliyor: Fed Lideri Jerome Powell Ne Bildiri Verecek?

Paylaş
BTC Piyasası: Piyasalar Bekliyor: Fed Lideri Jerome Powell Ne Bildiri Verecek?

Federal Reserve Lideri Jerome Powell, Jackson Hole sempozyumunda bugün bir konuşma yapacak. Uzmanlara nazaran Powell’ın stratejisi kestirimlere meydan okuyabilir. Zira, yüksek enflasyon güçlü bir istihdam piyasasıyla buluştu.

Jerome Powell nasıl bir duruş takınacak?

Jackson Hole, Wyoming’in art planında, finansal piyasalar Federal Reserve’in yıllık sempozyumu için hazırlanıyor. Ana odak noktası enflasyonun yörüngesi ve faiz oranlarıyla olan karmaşık bağlantısı olmaya devam ediyor. Argümanlara nazaran Powell’ın yaklaşımı sert bir kararlılıktan daha nüanslı bir duruşa kaydı.

Geçen yılki %2’lik enflasyon maksadına ulaşma konusundaki kesin kararlılık evrim geçirdi. Jerome Powell artık enflasyonu denetim altına almanın değerli iş kayıplarına mal olmayacağına inanarak sahneye çıkıyor.

BTC Piyasası: Piyasalar Bekliyor: Fed Lideri Jerome Powell Ne Bildiri Verecek? 1

Stratejik kısıtlama ve enflasyon gerçekleri

Macro Intelligence 2 yetkililerinden Julian Brigden, Fed’in mümkün stratejisine ait görüşlerini paylaşıyor. Ona nazaran Jerome Powell konuşmasında yeni ögeler getirmemesi de beklenen. Bunun yerine merkez bankasının temkinli yaklaşımını pekiştirmeyi tercih etmesi mümkün. Bu bağlamda iktisat muhabiri Walter Bloomberg, şu paylaşımı yaptı:

Fed’in Jackson Hole’da ‘Daha Uzun Müddet Daha Yüksek’ Uygulayacağı Bekleniyor.

Macro Intelligence 2’den Julian Brigden, Fed Lideri Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşmasının ABD para siyaseti görünümüne yeni ögeler getirmesinin pek muhtemel olmadığını söylüyor. ‘Ellerindeki tozu tutmaya devam edecekler çünkü…

Julian Brigden, Fed’in mevcut finansal şartları korumak için faiz indiriminden kaçınacağını öne sürüyor. Buradaki ince sanat, Fed’in niyetlerini piyasanın “daha uzun” kavramıyla uyumlu hale getirerek, potansiyel faiz artışları etrafında merak uyandıran bir havayı korumakta yatıyor.

Enflasyon, istihdam ve faiz oranları

Bu ortada, Sempozyum devam ederken gözler Jerome Powell’ın konuşmasında olacak. Yatırımcılar, Powell’ın enflasyon dinamiklerine yaklaşımını mercek altına alacak. Kritik soru, enflasyondaki düşüşün daha ölçülü mü yoksa savlı bir faiz oranı yaklaşımını mı gerektirdiği. Powell’ın dönüşen görünümü, önemli istihdam kayıplarına yol açmadan enflasyonu denetim altına alma potansiyelini kabul ediyor. Duruştaki bu değişim enflasyon, istihdam ve faiz oranları ortasındaki karmaşık dansın daha uygun anlaşıldığını yansıtıyor.

Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere Jerome Powell’ın kelamları sempozyumun merkezinde yer alacak. Zira, Federal Reserve’in gelecekteki adımlarına ait beklentileri şekillendirme potansiyeline sahip. Maliye siyaseti tiyatrosu büyüleyici performansını sürdürüyor. Finansal paydaşlar Powell’ın incelikli görüşlerini beklerken, daha geniş piyasa, ekonomik canlılığı korurken enflasyonun karmaşıklığını ustalıkla yönlendiren bir strateji bekliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap