PegNet’e 6.7 Milyon Dolarlık Saldırı Düzenlendi

PegNet’e 6.7 Milyon Dolarlık Saldırı Düzenlendi

Paylaş
PegNet’e 6.7 Milyon Dolarlık Saldırı Düzenlendi

Merkezsiz finans (DeFi) platformunu kontrol eden dört madenci ağa bir saldırı düzenleyip yüklü miktarda sabitkoin oluşturdu.

PegNet’in hash gücünün %70’ini elinde bulunduran dört madenci ağa bir saldırı düzenledi. Madenciler bu saldırı sonucunda milyonlarca dolarlık sabitkoin oluşturdular ama bunu paraya dönüştüremediler.

Geçtiğimiz günlerde başka bir DeFi platformu olan Lendf.me de saldırıya uğramış, bu saldırı sonucunda 25 milyon dolarlık kripto para çalınmıştı. Neyse ki hacker bu paraları sonradan iade etti.

Yüzde 51 Saldırısı

Bir sabitkoin platformu olan PegNet bünyesinde 42 farklı ürünü destekliyor. Bunların arasında itibari paralara ve emtialara sabitlenmiş çeşitli tokenlar bulunuyor.

PegNet normalde platformdaki fiyatların istikrarını sağlayabilmek için madencilerden 50 farklı veri topluyordu. PegNet ağı daha sonra  bu 50 veriden 25 tanesini otomatik olarak eliyor, geriye kalan verileri derleyip ortaya bir fiyat çıkarıyordu.

Cointelegraph’ın haberine göre madenciler bugün TSİ 08:00’de Japon Yeni’ne sabitlenmiş olan pJPY’ye bir saldırı düzenlediler. Madenciler ağa her zamanki gibi 50 farklı veri aktardılar aktarmasına ama bunlardan 35 tanesinin fiyatlarını normalden çok daha yüksek gösterdiler.

Madenciler pJPY’nin fiyatıyla oynadıktan sonra içerisinde 1.265,79 pJPY (11 dolar) barındıran bir cüzdana sızdılar. Fakat pJPY’nin fiyatıyla oynadıkları için bu cüzdanın içindeki pJPY’lerin değeri 6.7 milyon dolara çıkmıştı.

Paraya Çeviremediler

Madenciler saldırıyı bu aşamaya kadar sorunsuz bir şekilde ilerlettiler ama bu parayı kullanamadılar.

Saldırı sırasında oluşturulan sabitkoinlerin büyük bir kısmı herhangi bir özel anahtarı bulunmayan bir adrese gönderildi. Bu saldırıyı düzenleyen madenciler de şimdi bunun gerçek bir saldırı olmadığını, sadece ağın güvenlik düzeyini ölçtüklerini açıkladılar.

20 dakika gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanana bu saldırıdan şu an için kimse etkilenmemiş gibi görünüyor.

Kaynak: Koin Bülteni

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap