PayPal Bilançosunu Yayınladı: Bu Coinlerden Yüklüce Var!

PayPal Bilançosunu Yayınladı: Bu Coinlerden Yüklüce Var!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: PayPal Bilançosunu Yayınladı: Bu Coinlerden Yüklüce Var!

PayPal, bilançosundaki kripto varlıkları 2023’ün birinci çeyreğinde %56 artırdı. Mevcut durumda finansal teknoloji devi, yaklaşık 1 milyar dolarlık kripto paraya sahip.

Son bilançoya nazaran PayPal, kripto para varlıklarını artırdı!

Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere PayPal, kısa müddet evvel Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu üç aylık bir raporda kripto para varlıklarını açıkladı. Fintech’in elindeki kripto para varlıklarının aslan hissesi, sırasıyla 499 milyon dolar ve 362 milyon dolarla BTC ve ETH’de bulunuyor. Bu ortada, kripto varlıklar 2022’nin 4. çeyreğinden bu yana %56’dan fazla artış gösterdi.

PayPal’ın 31 Mart 2023 itibariyle toplam 943 milyon dolarlık kripto para varlığını açıkladığı rapor, şirketin 604 milyon dolar açıkladığı bir evvelki çeyreğe kıyasla %56’lık bir artışa işaret ediyor. Ayrıyeten PayPal’ın bu çeyrek için bildirdiği toplam finansal yükümlülükleri 1,2 milyar dolar düzeyinde. Kripto varlıkları ise bunun %77,9’unu oluşturuyor. Bu, 2022’nin bildirdiği dördüncü çeyrek yükümlülüklerine nazaran %10’dan fazla artış manasına geliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: PayPal Bilançosunu Yayınladı: Bu Coinlerden Yüklüce Var! 1

PayPal, neden kripto para varlık tutuyor?

Rapora nazaran PayPal, kripto varlıklarını bir “koruma yükümlülüğü” olarak görüyor. Bunun nedeni olarak ise “kripto para üniteleriyle bağlantılı eşsiz riskleri” gösteriyor. Açıklamada ayrıyeten, şirket tarafından tutulan makul kripto para ünitelerinin geçen çeyrekten bu yana değişmediği belirtiliyor. Bu doğrultuda şirket, şu konulara dikkat çekiyor:

Belirli pazarlardaki müşterilerimizin muhakkak kripto para ünitelerini satın almasına, tutmasına, satmasına, almasına ve göndermesine ve ayrıyeten ödeme sırasında satın alımlar için ödeme yapmak üzere kripto para satışlarından elde edilen gelirleri kullanmasına müsaade veriyoruz. Bu kripto para üniteleri Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve Litecoin’den (müşterilerimizin kripto varlıkları) oluşuyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: PayPal Bilançosunu Yayınladı: Bu Coinlerden Yüklüce Var! 2

PayPal’ın müşterileri ismine tuttuğu varlıkların koruması üçüncü taraf holding şirketleriyle hudutlu. Ayrıyeten PayPal, üçüncü tarafların süreçleri gerçekleştirememesi durumunda bunun müşteriler için bir yükümlülük oluşturduğunu kabul ediyor. Fakat dosyalama tıpkı vakitte bu türlü bir yanılgının şimdi gerçekleşmediğini de gösteriyor. Bu mevzuda şu açıklamayı yapıyor:

31 Mart 2023 itibariyle, Şirket rastgele bir müdafaa kaybı olayına maruz kalmadı. Bu nedenle, kripto varlık muhafaza yükümlülüğü ve buna karşılık gelen müdafaa varlığı tıpkı kıymette kaydedildi.

Şirketin bilançosunda hangi kripto paralar var?

PayPal için 2023 birinci çeyrek kripto para varlık dağılımı, 499 milyon dolarlık Bitcoin (Aralık ayındaki 291 milyon dolardan fazla), 362 milyon dolarlık Ethereum (250 milyon dolardan fazla) ve Bitcoin Cash ve Litecoin’den oluşan 82 milyon dolar (63 milyon dolardan fazla) içeriyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: PayPal Bilançosunu Yayınladı: Bu Coinlerden Yüklüce Var! 3PayPal’ın üç aylık mali tablo açıklamasının ekran görüntüsü

Bu ortada, şirketin kârlılığı da birinci çeyrekte artış gösterdi. Genel kabul görmüş muhasebe prensipleri (GAAP) bazında şirket, 2022’nin birinci çeyreğinde 0,43 dolar olan pay başına yararını 0,70 dolar olarak açıkladı. GAAP dışı bazda, PayPal’ın hisse başına karı 2022’nin birinci çeyreğindeki 0,88 dolardan 1,17 dolara yükseldi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap