Paxos: “PayPal’ın düzenlenmiş stabilcoin’i kripto alanında bir dönüm noktası”

Paxos: “PayPal’ın düzenlenmiş stabilcoin’i kripto alanında bir dönüm noktası”

Paylaş
BTC Piyasası: Paxos: “PayPal’ın düzenlenmiş stabilcoin’i kripto alanında bir dönüm noktası”

Stabilcoin alanında öne çıkan oyuncular ve ABD dolarını takip eden kripto para üniteleri, fintech devi PayPal’ın PYUSD token’ını piyasaya sürecek olması nedeniyle telaşlanmış görünmüyor. Lakin PayPal’ın proje ortağı Paxos, gelişmenin alana düzenleme getirme açısından bir “dönüm noktası” olduğunu söylüyor.

Dolaşımdaki stabilcoin’lerin büyük bir çoğunluğunu, Haziran ayında tüm vakitlerin en yüksek düzeyi olan 83,2 milyar dolara ulaşan USDT oluşturuyor. Onun çabucak yanında ise Coinbase ve Circle’ın iş birliği içerisinde geliştirdikleri USDC yer alıyor.

Bununla birlikte Paxos’un strateji lideri Walter Hessert, PYUSD’nin rakipleriyle ortasındaki değerli farka dikkat çekiyor ve Paxos’un New York Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından düzenlenen bir tröst şirketi statüsüne sahip olduğunu belirtiyor:

Kuralların iflas riskini ortadan kaldırdığını söyleyen Hessert, “Paxos’un iflası da dahil olmak üzere müşterilerin varlıkları korunuyor olacak.” diye belirtiyor.

Hessert, rastgele bir iflas durumunda düzenleyicisi NYDFS’nin devreye gireceğini ve PYUSD’nin risklerden uzak tutulacağını açıklıyor. Bu formda müşterilerin alacaklı statüsüne girmeden fonları geri almaları sağlanıyor.

PayPal’ın stabilcoin piyasasına dair bu atağının Tether (USDT) üzerinde fazla bir tesiri olmayacak üzere gözüküyor. Lakin Tether’in CTO’su Paolo Ardoino’ya nazaran şimdi piyasaya sunulmadığı göz önünde alındığında PYUSD, Sillicon Valley Bankasının (SVB) çöküşünün akabinde piyasa kıymetinde istikrarlı bir düşüş gören USDC’ye dişli bir rakip olabilir.

Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire ise kıymetli gelişme hakkında “Bu durum stabilcoin’lerin sınırsız ve süratli ödemeler için elzem olduğununun bir göstergesi.” diyor.

PayPal kripto alanında istikrarlı bir gelişme göstermeye devam ediyor ve birkaç yıldır müşterilere kripto para alma, satma ve saklama imkânları sunuyor. Bunları yaparken temel olarak Block ve CashApp üzere platformları örnek alıyor. Lakin kendi stabilcoin’ini tanıtmak, yenilik açısından bambaşka bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Tether ve Circle’da olduğu üzere PYUSD rezervleri de ABD hazine bonolarında tutulacak. Buradan elde edilen faizler, PayPal ve Paxos ortasında paylaşılacak.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap