Özgür Demirtaş: Bunu Yapan Parasını Katlar!

Özgür Demirtaş: Bunu Yapan Parasını Katlar!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Özgür Demirtaş: Bunu Yapan Parasını Katlar!

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, yakın tarihli bir Twitter toplantısında küçük yatırımcılara yönelik tavsiyelerini paylaştı. Toplantının gündemi Türkiye enflasyonu ve iktisadı üzerine ağırlaştı. Yakından takip edilen ekonomist, ‘para biriktirmek’ isteyenlere kritik ihtarlarda bulunuyor.

Özgür Demirtaş tüm seçeneklerini eridiğini söylüyor

Yaklaşık 1,5 saat süren toplantının ana başlığı enflasyon ve neden olduğu hayat pahalılığdı. Özgür Demirtaş, tüm yatırım araçlarının eridiğini vurguladığı açıklamalarına şöyle başladı:

Anlatayım kardeşim; bak, birinin cebinde 100 bin TL parası var, artık bu kişi bakıyor diyor ki “ya ben bu yüz bin TL’yi mevduata yatırsam bir yıl sonra 130.000 TL olacak”. Güzel de, 100 bin TL’lik tuvalet kağıdı oluyor 170 bin TL. Deterjan oluyor 180 bin TL. Sinema bileti oluyor 200 bin TL. Yani ben paramı mevduata yatırsam eriyorum, dolara yatırsam dolar baskılanıyor…

Borsa, kripto paralar, pay senedi, altın, tahvil vb. yatırımlar, enflasyon karşısında yenik düşüyor. Küçük yatırımcılarda bu ortamda gerçek karar vermekte zorlanıyor. Özgür Demirtaş, bu noktada, yatırım yapmak isteyen birinin en mantıklı atılımının ‘tüketim yapmak’ olacağını tabir etti.

Özgür Demirtaş’a nazaran 100 bin lirası olan bir kişinin en mantıklı hamlesi

Demirtaş, 100 bin lirası olan bir kişinin bu parayı mevduata yatırsa bile enflasyon nedeniyle kaybedeceğini, dolara yatırsa bile doların baskılanacağını ve borsaya girmenin riskli olabileceğini belirtti. Bununla birlikte, yatırım yapmak isteyenler tek seçeneğinin tüketim yapmak olduğunu vurguluyor. Bu noktada, bilhassa, yüksek enflasyon ortamında para biriktirmenin mümkün olmadığını söyledi.

Ünlü ekonomist, fiyatların daima arttığı bir ortamda, en âlâ tercihin ‘doğru tüketim’ olduğunu söylüyor. Ayrıyeten, bireylerin günlük alışverişlerinde makul davranmalarını ve fiyatları takip etmelerini tavsiye etti.

Ulaş Utku Bozdoğan: Özgür Demirtaş: Bunu Yapan Parasını Katlar! 1

Türkiye enflasyon verileri

Türkiye İstatistik Kurumu’nun datalarına nazaran, 2023 yılının Mart ayında Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran %50,51 oranında artış gösterdi. Bu sayı, Türkiye’nin yüksek enflasyonla gayret ettiği bir periyotta geldi.

Enflasyon oranlarındaki bu artış, bilhassa besin ve güç fiyatlarındaki yükselişlerden kaynaklandı. Türkiye iktisadında enflasyonun yüksek seyretmesi, tüketicilerin alım gücünü azaltarak hayat standartlarını düşürdü ve birçok bölümü olumsuz etkiledi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Özgür Demirtaş: Bunu Yapan Parasını Katlar! 2

Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız Özgür Demirtaş’ın öbür yorumlarına bu sayfadan göz atabilirsiniz. Toplantının bir kısmında, kripto para yatırımları konusunda önümüzdeki haftalarda bir toplantı daha yapılacağı belirtildi. Demirtaş, öbür piyasalar olduğu üzere kripto paralarında enflasyona yenik düştüğünü söylüyor. Yakından takip edilen ekonomist, bu ortamda en mantıklı atağın ‘doğru tüketim’ olduğunu söylüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap