ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir!

ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir!

Paylaş
BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir!

Batık kripto para borsası FTX’in mahkemeden onay alarak varlıklarını tasfiye edeceği söylentileri piyasayı yeni bir çöküşe sürükleyecek güçte olabilir.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında iflas ettiğini açıklayan FTX’intasfiyesüreci, kripto sanayisinde korkusaçmaya devam ediyor. Borsada yer alan kullanıcıların zarartazmini için 13Eylül tarihinde mahkemeden varlık tasfiyesi onayı alabileceğine dair çeşitli spekülasyonlar, Bitcoin’i (BTC) 25.000 doların altına çekerek muhtemel bir krizi akılla getirmiş durumda.

FTX, kripto piyasasını hakimiyeti altına aldı!

Son yayımlanan raporlar ile birlikte borsanın 3,4 milyar dolar kıymetinde varlığı sahip olması dikkat çekiyor. FTX, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) haricinde 3 milyar doların üzerinde altcoin’i elinde tutuyor. 685 milyon dolarlık hisse ile Solana’nın (SOL) ve 520 milyon dolarlık hisse ile FTX Token (FTT), portföydeki en büyük pahaya sahip kripto paralar.

FTX’in varlıkları ortasında yer alan öbür kripto paraları ise stablecoinler (USDT, USDC, DAI ), Aptos (APT), Dogecoin (DOGE), Polygon (MATIC), Bit DAO (BIT), Toncoin (TON) ve Ripple (XRP) biçiminde. FTX hakkında atılan argümanlara nazaran, kripto varlıklar haricinde borsanın çeşitli alanlarda 1,27 milyar dolardeğerinde daha varlığı kelam konusu.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir! 1

Alacaklılarına kripto para yerine prestiji para olarak ödeme yapmak isteyen FTX, mahkeme müracaatında resmi olarak Bitcoin ve Ethereum stake etmek istediğini tabir etmişti. Ayrıyeten elindeki altcoin’lerin bedel kaybı yaşamamasını isteyen borsa, direkt satış yapmayı da planlanmadığını belirtmişti.

Portföylerinde yüklü ölçüde kripto para bulunduran FTX şu an için onay bekliyor. Bu sürecin piyasada ve kripto yatırımcısında yarattığı tedirginlik ipleri adeta FTX’in eline geçirdi. Borsa tarafından gelebilecek en ufak bir haber, BTC’nin tarafını çizecek üzere duruyor. Bu kaos ortamından kaynaklı olarak 25.000 doların altını test eden kripto paraların önderi, bir müddet daha belirsizlik yaratabilir.

Btc Piyasası’e özel konuşan Altcointurk‘ün kurucu ortağı Volkan Korkmaz, FTX’in beraberinde getirdiği riskli havanın evvel küçük bir boğa rallisi olabileceğini tabir ediyor. Piyasa yapıcıların aslında taban fiyatlarda seyreden coin’leri elden çıkarmayacağını belirten Korkmaz, ufak bir yükselişin sürpriz olmayacağını lisana getiriyor. FTX’in elinde tuttuğu varlıkları temel alarak açıklamalarda bulunan Altcointurk kurucu ortağı “Piyasadaki volatilite artışı beraberinde yüksek risk getirecektir. O yüzden tüm yatırımcıların dikkatli olmasında yarar var” diyor ve ekliyor:

“FTT’nin elinde yüklü ölçüde SOL, FTT, BTC, ETH, DOGE ve APT olduğu görülüyor. Hasebiyle önümüzdeki devirde bu coinlerde daha yüksek fiyat hareketleri görmemiz bizi şaşırtmayacaktır”

Altcointurk’ün kurucu ortağı Volkan Korkmaz

Btc Piyasası’e özel konuşan bir öteki isim ise JW3 Community‘nin kurucu ortaklarından ve kripto paralara dair tahlilleriyle ön plana çıkan Can Özsüer. FTX tarafında yaşanılan olayların, piyasaya taraf vermek ismine hoş bir koz olduğunu belirten Özsüer, piyasanın düzeltme yapmaya muhtaçlık duyacağı vakitlerde FTX kaosunu öne atabileceklerine değiniyor: “Piyasa yapıcıların eline hoş bir imkan geçti. Halihazırda volatil bir piyasa varken, FTX hususuyla birlikte kripto paraların tarafını çizmek daha kolay bir hale gelecektir. Satış konusuna gelecek olursak şayet, tek bir atılımda tüm varlıkların satışını beklemiyorum. Bu türlü bir durum olacaksa, modül kesim gerçekleşir.”

Tek bir atılımda tüm varlıkların satışını beklemiyorum. Bu türlü bir durum olacaksa, modül kesim gerçekleşir

JW3 Community kurucu ortağı Can Özsüer

Borsanın varlık satış talebi onaylanırsa ne yaşanabilir?

Konunun büyüklüğünü anlamak ismine FTX bünyesinde geçmiş süreçlerde ön planda tutulan projelere bakmak gerekebilir. Bu tarafta SOL ve FTT’ye dikkat edilmesi gerekiyor. Onay alınması durumunda toplamda 3,4 milyar dolar kıymetinde satış manası müsaadesi taşıyan bu durum, kripto paralardaki zincirleme bir düşüşü tetikleyebilir.

Kripto piyasasındaki küçük yatırımcıların FUD ortamıyla (piyasadaki endişe ve telaş iklimi) birlikte domino tesiriyle satış istikametli süreçlere eğilim gösterecektir. BTC’nin de kritik bir düzey aralığında fiyatladığını düşünürsek, muhtemel bir düşüş senaryosuyla birlikte BTC fiyatı 20.000 dolarları görebilir. Hatta bu düzey 20.000 dolarla kalmayıp, daha aşağı düzeylere sürüklemesi ihtimaller dahilinde.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir! 2

İkinci bir seçenek de kelam konusu: Dün gece saatlerinde 25.000 doları altına sarkan BTC, aslında FTX’in yarattığı kaygıyı fiyat yapısına net bir biçimde yansıtıyor. FTX sürecinin kripto kesiminin lehine ilerlemesi durumunda bu yaşanılanlar, kısa vadeli düşüş olarak kalıp, akabinde sert yükselişler de izlenebilir.

FTX’le ön plana çıkan altcoin’lerde neler yaşandı?

Başta Solana (SOL) ve FTXToken (FTT) olmak üzere borsanın bilançosunda yer alan birçok varlık, tasfiye spekülasyonlarından olumsuzyönde etkilendi.

CoinGecko’nun bilgilerine nazaran, kaos ortamanını başlamasıyla birlikte SOL 19,43dolar düzeyinden yüzde 10‘dan fazla düşüşle 17,65dolar düzeyine kadar gerilemiş durumda. Bu süreçte SOL piyasa bedeli de 8,3 milyar dolardan 7,2 milyar dolara düşmüş vaziyette.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir! 3

Spekülasyonlardan en net etkilenen kripto para ise FTT. FTX borsasının mahallî token’ı son bir haftada1,18 dolardan 0,98 dolara düşerek yüzde 16’nın üzerinde düşüş kaydetmiş durumda. SOL ve FTT haricinde portföyde yer alan öbür kripto paralar bu kaos ortamından hissesini alıyor.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir! 4

Satışlar beklenenin bilakis çabucak başlamayabilir

Uzmanlar, piyasadaki satış paniğinin yersiz olduğunu söz ediyor. FTX yarın prestijiyle onay alsa bile satış istikametli süreçler direkt olarak başlamayabilir. Evvelki süreçlerde yayımlanan mahkeme evrakları, FTX’in satışlara başlaması halinde haftada 100 milyon dolarlık token’ı elden çıkarmak istediğini gösteriyor. Bu sayının ise en fazla 200 milyon dolara ulaşabileceği belirtiliyor.

FTX 2.0 gelebilir: 75’ten fazla yatırımcı teklif verdi!

Geçtiğimiz periyotta iflas ederek kripto kesiminde çöküşe sebep olan FTX, şimdilerdeyse yeni oluşumuna inanılmaz bir talep görüyor. FTX ile ilgili mahkeme evraklarından yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Bu dokümanlar ışığında “FTX 2.0” için Mayıs ayından bu yana 75’ten fazla teklif veren yatırımcıyla görüşüldüğü biliniyor.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Yeni bir FTX krizi kapıda olabilir! 5

Yatırımcılarla görüşmeler devam ederken, hususun netlik kazanması için son tarih 24 Eylül biçiminde belirlenmiş durumda. Yeni başlatılması düşünülen FTX 2.0 borsasının, FTXcom ve FTX US’ten oluşması planlanıyor.

Kurtarılan varlıklar hakkında yeni ayrıntılar ortaya çıktı

FTX’in kripto para varlıkları ve Bahamalar’daki mülkler de dahil olmak üzere 7 milyar dolar bedelindeki kurtarılan varlığı kelam konusu. Borsa yaklaşık olarak 3.4 milyar dolar pahasında kripto varlığa sahip. Ayrıyeten Bahamalar’da toplam pahası 199 milyon dolar olan 38 gayrimenkule sahip. Bunlara ek olarak 2.6 milyar dolar nakit, aracı kurum varlıkları ve ABD hükümeti tarafından el konulan varlıklar bulunuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap