ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor?

ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor?

Paylaş
BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor?

Bir günde yaklaşık yüzde 13 kıymet kaybeden Bitcoin’in öncülüğündeki kripto piyasasında neler oluyor?

Piyasa kıymeti bakımından dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin, yakın vakte kadar kriptonun “beyaz atlı prensi” olarak lanse edilen Sam Bankman-Fried‘ın kripto borsası FTX‘in Kasım 2022’deki çöküşünden beri en büyük düşüşünü yaşayarak son 24 saatte yüzde 7,2’lik paha kaybetmiş durumda. Kripto kışının çetin şartlarından yaka silken yatırımcıların 2023’ün sonuna yanlışsız yeni bir boğa piyasası beklentisine girdiği ise bilinen bir gerçek. Pekala kripto piyasasında neler oluyor? Ayı piyasası düşünülenden çok daha uzun mu sürecek?

Günlerden beri sakinliğin hakim olduğu kripto para piyasasına SpaceX adeta damga vurdu. Elon Muskın kurucusu olduğu uzay şirketi SpaceX’in Bitcoin satışı yaptığı tespit edildi. 373 milyon dolar pahasında BTC’yi elinden çıkaran şirket, kripto paralardaki çöküşü kaçınılmaz kıldı.

27.780 dolardan düşüşe başlayan kripto paraların başkanı, FUD haberlerin tesiriyle direkt olarak 25.140 dolara demir atmış durumda. Çok kısa müddette yüzde 12,60 bedel kaybeden BTC, beraberinde de tasfiye bilgilerini salladı. Son 24 saatte 1 milyar dolarlık süreç tasfiye edildi. 170.000’den fazla kripto yatırımcısı tasfiye olurken, tek bir süreçte gerçekleşen en büyük likidite, 55,92 milyon dolar ile Binance borsasında ETH/BUSD paritesi oldu.

Yaz dönemlerindeki zayıflık

Bitcoin’deki zayıflık ve hareketsizliği nitelendirebileceğimiz en temel ögelerden biri de piyasa döngüsüdür. Piyasa döngüsü, yalnızca kripto paralarda değil, tüm finans varlıklarda gözlemlenen bir durumdur. Yaz aylarına yaklaşıldıkça piyasalardan ayrılmaya başlayan yatırımcılar, doğal olarak birçok datayı de taban düzeye çekti. Bitcoin tarafında ise bu durum rekor kırdı. 30 günlük bilgide tüm vakitlerin en düşük volatilitesine gelen BTC, kripto yatırımcısını güzelce bezdirmiş halde.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor? 1

Yaz dönemleri, BTC için çoğunlukla aşağı taraflı hareketliliğin yaşandığı periyotlar olarak addedilir. Ekseriyetle Mayıs ayında büyük bir kıymet kaybeden BTC, yatırımcıların bu döneme girerkenki gücünü baltalamış vaziyette. Bundan kaynaklı olarak kripto paralarda da sık sık kullanılan bir tabir türemiş durumda: “Sell in May and go away” tabiri, yaz aylarına girmeden evvelki tehlikenin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor? 2

2021 Mayıs’ta 59.400 dolardan 28.500 dolara kadar düşen BTC, tam tamına yüzde 51,89’luk bir düşüş sergiledi. Birebir durum, bir sonraki sene tekrardan yaşandı. 2022 Mayıs’ta 32.250 dolar olan BTC 17,400 dolara iğne atarak, yüzde 46,06 oranında kıymet kaybetti. Yakın geçmişte net bilgiler sunan piyasa döngüsü kavramı, bu dönemde da tesirini sürdürdü.

Kripto para tahlilleriyle öne çıkan toplumsal medya fenomeni Efloud, Btcpiyasasi.com‘a özel değerlendirmelerde bulundu.
Efloud piyasadaki zayıflığın genel olarak yaz dönemlerinde yaşanan bir durum olduğunu lisana getirdi. Bu sezonki hareketsizliğin ekstrem olduğunu belirten fenomen, sadece kripto piyasasında değil, kıymetli taşlar, saat ve otomobil dalında de bu tesirin görüldüğünü tabir etti.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor? 3

Son çeyreğe girilmeden evvel piyasaların, yatırımcıları ruhsal olarak yıprattığını vurgulayan Efloud, sıkılaşma siyasetlerinin bu durumun tetikçisi olduğunu belirterek şunları söyledi:“Para piyasalarına dair genel sakinliğin son çeyrekle birlikte biraz azalacağı kanısındayım. Lakin 2024 gelmeden çok bir beklentim yok.”

Yatırımcılar spot ilerlemeli ve riskten kaçınmalılar”

“Hacimsizliğin fazla olduğu piyasalarda likidasyon da haliyle çok fazla olmaz. Bu yüzden kripto markete nazaran düşük bir yüzdelik aralıkta fiyatın bir aşağı bir üst gitmesi yani konsolidasyon yaratması çok normal” diye konuşan Efloud, ekledi: Haliyle elinde altcoin olan beşerler da biraz daha fazla risk almak/işlem uygulamak istiyor. Bu da küçük yatırımcının bilhassa vadeli piyasalarda yakıt olarak yani likidasyon eseri olarak kullanılmasını sağlıyor. Bu tip kesip biçme bölgelerinde kullanıcılar spot olarak ilerlemeler yapmalı ve risklerini muhakkak ölçülerde azaltarak kullanmalılar.”

Altcoin’lerin patlama yaratması için Bitcoin Dominance düzeylerinin biraz daha yükselmesi gerektiğini belirten Efloud, referans olması açısından yeni Bitcoin Dominance grafiğini bizlerle paylaştı:

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor? 4

Tether ve Çinli emlak şirketi söylentisi yanlışsız olsaydı…

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz ise btchaber.com’da bugün yayımlanan köşe yazısında hususla ilgili şunları söyledi:

“Elbette Fud ile birlikte dedikodular da yayılır. Olağan dedikoduların baş aktörü de her vakit dolara sabit olması gereken stabilcoin USDT ya da Tether’dir. Piyasada kulaktan kulağa yayılan fısıltılara nazaran efendim işte Tether’in hazinesinde tuttuğu şirket bonolarının bir kısmı bu Çinli emlak şirketlerine aitmiş o yüzden zorlanabilirlermiş vs vs. Bu türlü bir durum olsa USDT’nin dolar paritesinin 1’in altına inmesi gerekirdi. Halbuki şok satışlarla bilakis parite 1’in üzerine bile çıktı. Buna karşın her vakit uyguladığım ‘varlıklarını asla tek bir kripto, borsa ya da stabil coin’de tutma, riski olabildiğince dağıt’ ana kuralına bağlı kalmaya devam ediyorum, orası farklı.”

“Evergrande, SpaceX ve dedikodular satışlarda tesirli oldu, eyvallah. Lakin bu tabloda daha derin bir sorun var. Global piyasalarda likidite yani nakit akışında sorun çıkmış ise kriptovarlıklar bundan derin formda etkilenir” görüşünü savunan Öz, bardağın dolu tarafına bakmayı ihmal etmedi: “2024-2025 yükseliş dönemini hedefleyenler ve yavaş yavaş alım yapmak isteyenler için piyasa yeni yeni fırsatlar verebilir.”

“Satış baskısıyla BTC’nin fiyatı 19.000’e kadar düşebilir”

Btcpiyasasi.com’a özel konuşan Kyrrio Kurucusu Karasu “BTC’nin fiyatı 25 bin doların altında kaldığı surece satış baskısı önemli manada yükselecektir. Bu durum 19.000’e kadar düşüşleri tetikleyebilir” diye konuştu.

Karasu, madalyonun öbür tarafı yani yükseliş ihtimali için Btcpiyasasi.com’a özel şunları söyledi: “Eğer 40 bin dolarlardan bahsedilecekse, 32 bin dolar bandının net bir biçimde aşılması kritik bir kıymete sahip. BTC fiyatının 25 bin ila 32 bin ortasında yatayhareketlenmesi kelam konusu. Kelam konusu hareketlenme trade fırsatları sunabilir”

Pozitif gelişmeler negatife dönerse

Kripto paraların tarafını çizen temel faktörlerden birisiyse haber akışı. Müspet haberlerin tesiriyle ilgili coin’ler hakikaten de büyük artışlar sergileyebiliyor. Bu duruma yakın vakitte bir çok sefer şahitlik ettik. Örneğin, BTC’nin yakın vakitli doruğu 31.800 dolara giderken ETF haberleri kritik değer taşımıştı. BlackRock’ın ateşlemiş olduğu art geriye gelen ETF müracaatlarıyla üst taraflı fiyatlayan BTC, kısa müddette yüzde 25’ten fazla kıymet kazandı.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor? 5

Çeşitli şirketlerin ETF müracaatlarına bir de Ripple haberleri eklenince, BTC’deki görkemli süreç daha da büyük bir hale geldi. Uzun vakittir SEC ile savaş veren Ripple, davanın lehine ilerlemesiyle birlikte gün içerisinde yüzde 110 artış gösterdi. Kripto piyasasının esas coin’lerinden olan XRP’nin bu artışı ve Ripple’ın davada öne geçmesi bölümün elini güçlendirdi. Bu gelişmelerden de güç bulan BTC, ivmeli fiyat yapısını bir müddet daha muhafazayı başarmıştı.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor? 6

Fakat günümüze gelindiğinde BTC’yi üst taraflı atak yaptırabilecek rastgele bir olumlu haber bulmak şu anlık mümkün değil. Çeşitli altcoin’lerde hareketlilik yaratabilecek haber akışı olsa da bu fiyatlama kalıcılık sağlayamıyor. BTC’nin tekrardan 30.000 doları görebilmesi için en kritik ögelerden biri olan haber döngüsü, şu vakitlerde bilhassa de SpaceX tesiriyle yatırımcıların sık sık takip ettiği bir husus başlığı haline geldi.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor? 7

Makroekonominin kriptoyu sıkıştırması

Küresel finans piyasalarını göz önünde bulundurduğumuzda, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) nakdî sıkılaştırma siyaseti, kripto piyasasını en çok zorlayan unsurların başında geldi. Faiz kararları, istihdam dataları ve işsizlik oranları üzere pek çok öge, bir müddettir BTC’nin fiyat yapısını zayıflattı.

Kaiko, bugün prestijiyle BTC’nin hareketsizliğine değinen bir bilgi yayımladı. Kaiko araştırmasından elde edilen yeni datalara nazaran, Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) için 90 günlük volatilite endeksleri sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 37 düşerek birkaç yılın en düşük düzeylerine ulaştı. Volatilite endeksi yüzde 41 olan petrolün BTC’nin ardında kalması, bilhassa de finans analistlerini şaşırttı. Kaiko’nun analisti Dessislava Ianeva mevcut piyasayı olağan dışı biçiminde nitelendirdi.

BTC Piyasası: ÖZEL HABER: Bitcoin neden kan kaybediyor? 8

Sektörle ilgili en irtibatlı datalardan Fed faiz kararları, BTC’nin teknik yapısını zorlamaya devam etti. Faiz kararına yaklaşıldıkça artan yatırımcı tedirginliği, son vakitlerde satış taraflı datalar ile kendisini göstermiş durumda. 29.250 dolar takviyesinde tutunmaya çalışan BTC, yakın vakitte gelen makroekonomik bilgilerdeki aksilikle bir arada bu seviyeyi aşağı istikametli kırdı. Sadece kripto değil, tüm finans yatırımcıları merakla makroekonomik gelişmeleri takip ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap