Ortaya Çıktı: Bu 3 Varlık, Bitcoin’i Takip Ediyor

Ortaya Çıktı: Bu 3 Varlık, Bitcoin’i Takip Ediyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Ortaya Çıktı: Bu 3 Varlık, Bitcoin’i Takip Ediyor

Finans medyası sık sık Bitcoin’in büyük teknoloji ile korelasyonuna dikkat çekiyor. “Bitcoin bir teknoloji payı üzere süreç görüyor” söylemi, BTC’nin ABD doları ile olan keskin aksi ilgisinin yanı sıra yaygın bir söylemdir. Lakin bu korelasyonlar sabit midir ve gelecekteki fiyat hareketlerini iddia etmek için yararlı olabilirler mi? Pekala, birtakım altcoin projeleri de Bitcoin’i de takip ediyor mu? Artık Bitcoin ile çeşitli varlık cinsleri ortasındaki alakayı tahlil eden birkaç rapora daha yakından bakalım.

Bitcoin (BTC)’in tarihî korelasyonları vakit dilimlerine nazaran değişiyor

Multidisipliner Dijital Yayıncılık Enstitüsü tarafından Ekim 2022’de yayınlanan bir rapor, Bitcoin’in klâsik finansal varlıklarla olan korelasyonlarına ait kimi değerli sonuçlara ulaştı.

  • Bitcoin piyasasının çok volatilitesi, uzun vadeli korelasyonların kısa vadeli korelasyonlardan daha güçlü olduğu manasına gelmektedir;
  • COVID-19 üzere “aşırı şoklar sırasında BTC ve riskli varlıklar ortasındaki olumlu irtibat artar”;
  • BTC risk varlıkları ile müspet, ABD doları ile negatif korelasyona sahip olabilir;
  • Bitcoin ABD dolarına karşı bir hedge vazifesi görebilir.
Ulaş Utku Bozdoğan: Ortaya Çıktı: Bu 3 Varlık, Bitcoin’i Takip Ediyor 1

Bu noktalardan kimileri, volatilitede büyük bir düşüş üzere son 9 ila 10 aydaki daha yeni fiyat datalarıyla karşılanabilirken, tekrar de bunları inceleyerek içgörü kazanılabilir. Buna ek olarak, öbür araştırmacılar belli vakit dilimlerinde makul varlıkların Bitcoin ile olan ilgisini daha derinlemesine incelemiştir.

Kriptoya mahsus pay senetleri

Kripto ile ilgili birkaç pay senedi, piyasadaki öbür varlıklara kıyasla Bitcoin ile daha fazla korelasyona sahip. BTC/MSTR, BTC/COIN ve BTC/RIOT için 90 günlük korelasyon katsayısı son birkaç aydır 1’e yakın seyretmektedir. “BTC/xxxx” sembolleri her bir varlık için Bitcoin’e karşı ölçülen korelasyon katsayısını göstermektedir. MSTR için katsayı Eylül 2022’den bu yana 0,68’in altına düşmemiştir. RIOT için katsayı Haziran 2023’te yaklaşık 0,75’e düşerken, COIN Mayıs ve Haziran aylarında bir müddet 0’a yakın seyretmiştir.  Bu pay senetlerinin tümü bu yıl şimdiye kadar Bitcoin’den daha yeterli performans gösterirken birebir vakitte daha fazla dalgalanma gösterdi. Yatırımcılar bu varlıkları, bir aracı kurum hesabı üzerinden satın alınamayan BTC için vekil olarak kullanıyor olabilir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ortaya Çıktı: Bu 3 Varlık, Bitcoin’i Takip Ediyor 2

Bu üç pay senedinin Bitcoin ile bu kadar yakından alakalı olmasının bir nedeni, ilgili şirketlerin bilançolarıyla ilgilidir. Hepsinin değerli ölçüde Bitcoin varlığı var. Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere, MSTR 152.333 Bitcoin ile halka açık şirketler ortasında en fazla varlığa sahip şirkettir. COIN 10.766 Bitcoin ile 4. sırada ve RIOT 7.094 Bitcoin ile 8. sırada yer almaktadır.

Değerli metaller ile Bitcoin ortasındaki korelasyon

Emtia ve pahalı metallerle korelasyon kelam konusu olduğunda, bilhassa gümüş, Bitcoin’in 2019’dan bu yana fiyat hareketlerini yansıtmada altını geride bırakıyor. CFA Enstitüsü’nden Jordan Doyle ve Urav Soni’nin Kasım 2022 tarihli “Kripto paralar klâsik varlık sınıflarıyla nasıl korelasyon gösteriyor?” başlıklı raporu, Bitcoin’in en çok korelasyon gösterdiği varlıklara ışık tutuyor. Rapora nazaran gümüş, 0,26 korelasyon katsayısı ile Ekim 2019’dan Ekim 2022’ye kadar Bitcoin ile en yakından bağlı emtia olmuştur. Buna kıyasla altının korelasyonu, tahminen de gümüşün daha yüksek volatilitesi nedeniyle yalnızca 0,15 idi.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ortaya Çıktı: Bu 3 Varlık, Bitcoin’i Takip Ediyor 3

Pasif ve faal pay senedi fonları ve tahviller

Bir bütün olarak pay senetlerinden ve bunların Bitcoin ile korelasyonundan bahsederken, bir endekse yahut ETF’ye bakmak karşılaştırma yapmanın en yaygın yolu olacaktır. Bu, kendisini etkileyen rastgele bir sayıda faktöre sahip olabilecek makul bir pay senedine odaklanmak yerine genel olarak varlık sınıfına genel bir bakış sağlar.  Beklenebileceği üzere, büyüme fonları, muhtemelen daha spekülatif yapıları nedeniyle, kripto paralarla daha fazla korelasyon gösterme eğilimindedir. Öteki bir deyişle, kripto piyasaları bir bütün olarak, 2022 boyunca pay senetlerindeki geniş çaplı düşüşten en azından kısmen sorumlu olan “faiz oranı dinamiklerine karşı zayıf bir hassasiyete” sahiptir.

Ulaş Utku Bozdoğan: Ortaya Çıktı: Bu 3 Varlık, Bitcoin’i Takip Ediyor 4

Bitcoin’in büyük fiyat dalgalanmaları nedeniyle tüm korelasyonlar bir anda değişebilir. Yeniden de burada kullanılan bilgiler, yakın geçmişte Bitcoin ile en yakından bağlantılı varlıkların gerçek bir fotoğrafını sunmaktadır. Kriptoya has pay senetlerinin Bitcoin varlıkları nedeniyle güçlü bir korelasyona sahip olmaya devam etmesi mümkünken, emtia ve pay senedi fonları ile korelasyon ileride süratle istikamet değiştirebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap