Orta Vadeli Programda Dikkat Çeken Kripto Para Ayrıntısı

Orta Vadeli Programda Dikkat Çeken Kripto Para Ayrıntısı

Paylaş
BTC Piyasası: Orta Vadeli Programda Dikkat Çeken Kripto Para Ayrıntısı

Kripto para dünyasını ilgilendiren değerli bir gelişme var bugün. Orta Vadeli Program gündemde. Türkiye’nin 2024, 2025 ve 2026 yıllarını kapsayan ekonomik yol haritası resmen açıklandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte OVP tanıtımı için Beştepe’de düzenlenen değerli bir toplantıya katıldı.

Başkan Yardımcısı Yılmaz’dan Orta Vadeli Program açıklaması

Başkan Yardımcısı Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada Orta Vadeli Program’ın (OVP) temel ayrıntılarını açıkladı. Programın birinci yılı olan 2024’te uygulanacak siyasetler ve spesifik önlemlerin Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda kapsamlı bir halde yer alacağını açıkladı.

BTC Piyasası: Orta Vadeli Programda Dikkat Çeken Kripto Para Ayrıntısı 1

Yılmaz, OVP ile temel hedeflerinden birinin ekonomiyi tek haneli enflasyon oranlarına hakikat yönlendirmek olduğunu vurguladı. Yılmaz, “OVP, 2024-2026 periyoduna ait temel gayeleri, kestirimleri ve yapısal ıslahat teşebbüslerini kapsayacak ve belirsizlikleri aktif bir formda azaltacaktır” dedi.

Dört ana gaye ve siyaset araçları

OVP’nin dört temel gayesini özetleyen Yılmaz, “Hedeflerimiz ortasında afetlerin tesirlerini gidermek var. Tek haneli enflasyona odaklanarak makroekonomik istikrarı sağlamak var. Ayrıyeten ekonomik büyüme ve istihdamı sürdürmek ve toplumsal adaleti teşvik etmek yer alıyor.” dedi. Ayrıyeten Orta Vadeli Program ile üç temel siyaset aracının altını çizdi. Mali disiplin, para siyaseti ve yapısal ıslahatlar.

BTC Piyasası: Orta Vadeli Programda Dikkat Çeken Kripto Para Ayrıntısı 2

Yılmaz, orta vadede yapısal reformlardan kaynaklanan somut tesirlerin ehemmiyetini vurguladı. Bu ıslahatlar aracılığıyla kısa vadeli beklentileri destekleme niyetini lisana getirdi.

Merkez Bankası’nın rolü ve büyüme tahminleri

Başkan Yardımcısı Yılmaz, Merkez Bankası’nın araç bağımsızlığı çerçevesinde rolünü yerine getirme konusundaki kararlılığını teyit etti. Yılmaz, “Bu yıl yüzde 4,4 oranında bir büyüme öngörüyoruz. Son yirmi yılda büyüme ortalama yüzde 5,5 olarak gerçekleşmiştir.” sözünü kullandı.

BTC Piyasası: Orta Vadeli Programda Dikkat Çeken Kripto Para Ayrıntısı 3

Yılmaz, Orta Vadeli program ile hükümetin istihdam yaratma vizyonunun altını çiziyor. Buna nazaran yılda 900 bin yeni istihdam yaratılmasını beklediklerini söz etti. İşsizlik oranlarının istek edildiği kadar süratli düşmediğini kabul etmekle birlikte, orta vadede tek haneli işsizlik oranına ulaşma konusundaki kararlılıklarını vurguladı. Buna nazaran 2023’te yüzde 4, 2024’te yüzde 4, 2025’te yüzde 4,5 ve 2026’da yüzde 5’lik büyüme oranları öngördü. Btcpiyasasi.com olarak baktığımızda ekonomik yol haritasının açıklanması, Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda istikrar, büyüme ve istihdam yaratma yolunda ilerleme kararlılığına işaret etmektedir.

Orta Vadeli Program ve kripto para detayı

Orta vadeli ekonomik programda ayrıyeten kripto para üniteleri için de detaylar var. Buna nazaran Yılmaz kripto varlık alım satım platformlarının düzenleme kapsamına alınacağına vurgu yapıyor.

BTC Piyasası: Orta Vadeli Programda Dikkat Çeken Kripto Para Ayrıntısı 4

Orta Vadeli Program içerisinde yer alan kripto paralar için geçtiğimiz yıl yasa hazırlıkları kelam konusuydu. Lakin yasa hazırlığı ile ilgili rastgele bir adım şimdilik bulunmuyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap