Orta Doğu’dan kripto paralar için şok karar

Orta Doğu’dan kripto paralar için şok karar

Paylaş
BTC Piyasası: Orta Doğu’dan kripto paralar için şok karar

Investing.com – Orta Doğu ülkesi Kuveyt, kara para aklama ve terörün finansmanını tedbire düzenlemelerini münasebet göstererek ülkede kripto paralarla ilgili tüm faaliyetlerin yasaklandığını duyurdu.

Kuveyt Sermaye Piyasası Konseyi (CMA) tarafından yayımlanan genelgeye nazaran kripto para süreçlerine ve kullanımına kesin bir yasak getirildi. Böylelikle Kuveyt’te kripto para borsaları, kripto ödeme ve yatırım süreçler ile madencilik faaliyetleri yasak hale geldi. 

Alınan yasak kararının akabinde ülkede mahallî kurumların sanal varlık hizmeti sunmasını sağlayan lisanslar da iptal edilmiş oldu. Bunun yanında Kuveyt Merkez Bankası ve CMA tarafından düzenlenen menkul değerler ve öbür finansal varlıklar son yasak kararının dışında tutuldu. Genelgede kripto para ünitelerinin yasal bir statüsü olmadığı üzerinde durulurken varlıkların ihracında destek bir varlık eksikliği olduğundan bahsedildi. 

Bu bağlamda kripto para ünitelerinin merkezsiz tabiatını kabul etmeyen ülke otoriterleri, yasak kararı için kripto varlık fiyatlarının keskin düşüşlere karşı müdafaasız oldukları ve spekülasyonla süreç gördükleri münasebetlerini sundu.

Diğer ülkeler kripto kesimine nasıl bakıyor?

Kuveyt kripto para ünitelerini kesin olarak yasaklayan son ülke olurken dünya genelinde birkaç ülkenin ortasında katıldı. Kripto para ünitelerini yasaklayan en büyük ülke Çin olurken bu ülkeyi birkaç küçük ülke izliyor. Öteki yandan kripto paralar ülkeler bazında çeşitli kısıtlamalara maruz kalabiliyor. Örneğin ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu Rusya ve Tayland üzere kimi ülkelerde kripto ticareti ve yatırımına müsaade verilirken bu varlıkların ödeme aracı olarak kullanılması yasaklanmış durumda. 

Diğer yandan son aylarda Hong Kong ve Dubai üzere birtakım yargı bölgelerinin ise kripto bölümünün önünü açan düzenlemelere imza attığı görüldü. Bilhassa geçen yılki önemli şirket   iflasları ve milyarlarca doları bulan ziyanların akabinde kripto düzenlemeleri ülkeler için öncelik haline geldi. Buna nazaran Avrupa Birliği, MiCA ismi verilen geniş kapsamlı kripto yasasını onayladı. ABD Senatosu ise şu sıralar kripto bölümü için değerli bir taslağı değerlendirme evresinde. 

Genel olarak bakıldığında ülkelerin eğilimi kripto paraları yasaklamaktan fazla yasal çerçeve altına alarak denetim etme tarafında gelişiyor.

Yazar: Günay Caymaz 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap