Orta Doğu’da Yeni Kriz: Bitcoin İçin İyi, Dünya İçin Kötü

Orta Doğu’da Yeni Kriz: Bitcoin İçin İyi, Dünya İçin Kötü

Paylaş
Orta Doğu’da Yeni Kriz: Bitcoin İçin İyi, Dünya İçin Kötü

Kriptokoin – Bitcoin için iyi ama dünya için oldukça kötü bir haber var. Bitcoin ve petrol fiyatları, ABD hava saldırısı neticesinde üst düzey bir İran komutanının öldürülmesinden sonra Cuma sabahı erken saatlerde yükseldi. Kripto’nun jeopolitikle olan ilişkisi şimdi bir kez daha gündeme geldi.

Bugün yaklaşık 02.30 sularında Bağdat Uluslar arası hava limanında üst düzey İran’lı komutan  Qasem Soleimani öldürüldü. Olay bölgedeki gerilimlerde dramatik bir yükselişe neden oldu ve petrol fiyatları gelen haberlerle yükseldi. Bitcoin’de bu yükselişe eşlik ett. Bitcoin’in fiyatı, 7.000 dolardan geri döndüğünde saldırı saatlerinde bir anda yüzde altıdan fazla sıçrayarak 7.400 dolar seviyelerine geldi. Bu bitcoin için iyi bir gelişmeydi.

Ancak bitcoin fiyatındaki artış normalde bitcoinmaksimalistleri arasında kutlama için bir fırsat olsa da, bugünün haberlerikripto twitter’da ilginç tepkilerle karşılaştı. Orta Doğu’daki başka birsavaşın istenmeyen beklentisi, bitcoin’in başarısının bedeli ise, bir kriptomeraklısı bu bedeli ödemeye hazır mı?

Politik İstikrarsızlık bir Bitcoin İçin İyi Bir Yükseliş mi?

Ekonomik istikrar en önemli faktör olmaya devam etse de,siyasi istikrarsızlık genellikle kripto fiyatının yukarı yönlü ivmesi olarakgörülüyor. Bugün Bitcoin’e biraz güven verildi. Altın fiyatları dört ayın enyüksek seviyesine yükseldi. Bu arada petrol, arzdaki bozulma endişelerinedeniyle yüzde 4’ün üzerinde artış gösterdi.

Kripto analisti Mati Greenspan, “Dünya çapında hissesenetlerinin, altın ve Japon Yeni gibi güvenli limanlar karşısında yaklaşıkolarak % 1,5 oranında değer kaybı yaşaması geleneksel yatırımcıları güvenlilimanlara doğru itiyor” açıklamasını yapıyor ve ekliyor.

“Ham petrolde artış beklenecek, bitcoindeki artış tam birsürpriz”

Bununla birlikte, kimileri açığa çıkan politikistikrarsızlığı fiyat dalgalanmalarının baş sorumlusu olarak gördüğü içinsiyasileri topa tutuyorlar.

Bitcoin maksimalisti ve talk-show sunucusu Peter McCormack,ABD Başkanı Donald Trump’ın eylemini hızla kınadı.

Diğerleri ralliyi her zamanki gibi kısa ömürlü veya aşırı düzeydebir tepki olarak gördüler. Ancak savaş tehdidi çok gerçekçi.

Pentagon, İran’ın en üst düzey askeri yetkilisi olanTümgeneral Soleimani’yi Irak’taki ABD kuvvetlerine yönelik “saldırıyıyönetmekle” suçladı ve bu durumun kendilerini savunma hakkı doğurduğunukaydetti.

Bu arada İran, yanıt olarak harekete geçme sözü verdi. ABDvatandaşlarından Irak’ı terk etmeleri söylendi, ABD askeri üsleri yüksek alarmageçti ve bölgedeki yetkililer Financial Times’a Ortadoğu’daki İran misillemesiiçin hazırlandıklarını söyledi. İsrail’den Suudi Arabistan’a ve hatta Hindistanve Pakistan’a kadar tüm bölge yüksek alarma geçti.

Massachusetts Uluslararası Teknoloji Merkezi Genel Müdürü JohnTirman “Kesinlikle İran bir şekilde misilleme yapacak. ABD ile doğrudanyüzleşmeyecekler, ancak belki Suudi tankçılarına, belki de Suudi petrolrafinerilerine saldıracaklar” açıklamasını yapıyor.

Bitcoin Güvenli Bir Sığınak mı?

Bitcoin’in cazibesinin bir kısmı, Pekin merkezli Sino GlobalCapital genel müdürü Matthew Graham’ın açıklamasına göre, şimdiye kadar altıngibi kripto olmayan diğer güvenli liman varlıklarıyla ilişkilendirilmediğindenkaynaklanıyor.

“Bu tarih jeopolitik risk için güvenli bir sığınak olmaklatutarlı değil” açıklamasında bulunan Graham,ancak bizim görüşümüze göre, bitcoin olgunlaştıkça, diğer varlıklarlaolan korelasyonu artacak. Bu sürecin bir parçası olarak, jeopolitik vemakroekonomik faktörlerin bitcoin fiyatı üzerinde artan bir etkisi olmasımuhtemel ifadelerini kullanıyor.

Benzer nedenlerden ötürü, uzun vadede, bitcoin’in altınfiyatı ile daha pozitif bir şekilde ilişkili olacağını ve bu durumun son 24saatte kendisini haklı çıkardığını ifade ediyor.

Bitcoin’in Fiyatı Neden Artıyor?

Bu mantığın ardından, İranlıların daha fazla yaptırımolasılığına karşı Bitcoin’i satın alabilecekleri söylendi. Kimileri ise yükselen fiyatın İranlıların bitcoin satınaldığını düşünen kripto yatırımcılardan kaynaklanabileceğini bile öne sürdü.

Graham “İran’da birçok kripto tüccarının olayları yakındanizlediği açık. Bize göre, bu jeopolitik risk faktörünün bitcoin fiyatını kısabir sıkışma da dahil olmak üzere diğer faktörlerle birlikte etkilemesimümkündür. Genel olarak, durumu abartmamak önemli” açıklamasında bulunuyor.

Greenspan da benzer bir görüşe sahip: “İran pazarı kendibaşına tek başına bu harekete neden olamayacak kadar küçük ve yavaş. Büyükolasılıkla, bir veya birkaç oyuncu, kripto para başına 7.000 doların altındaiyi bir satın alma fırsatı beklemekte” açıklamasını yapıyor.

İran Neden Bitcoin kullanıyor?

Daha fazla endişe nedeni olabilir. İran söz konusuolduğunda, Bitcoin’in kendisi ABD için bir endişe kaynağı.

Neredeyse bir yıl önce, New York Times, bitcoin’in İran’ın ABD’nin yaptırımlarını baltalamasına yardımcı olduğunu bildirdi. Ülkenin Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani Salı günü yaptığı açıklamada, yaptırımların İran’a 200 milyar dolarlık döviz geliri ve yatırımına mal olduğunu söyledi.

Sonuç olarak Bitcoin için iyi haber fiyatın artması ancak dünya için ise kötü olan herkesin yeni bir savaş beklentisi içerisine girmesi. Konuyla ilgili olarak ayrıca İran’daki Kargaşa Bitcoin’in Artışı İçin Bir Katalizör Olabilir mi? başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap