Orkhan Mammadov, Azeri Halılarını NFT’ye Dönüştürdü

Orkhan Mammadov, Azeri Halılarını NFT’ye Dönüştürdü

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Orkhan Mammadov, Azeri Halılarını NFT’ye Dönüştürdü

Eserlerinde yapay zeka ile halı dokuyan ve geleneksel desenler işleyen sanatçı Orkhan Mammadov, bu kez Azerbaycan’ın kültürel mirası olan halılarını ‘Estetiğin Canlanması’ isimli eseriyle NFT’ye dönüştürüyor. 150 binden fazla halı ve kilim görüntüsü içeren eser 27 Ocak’ta (yarın) sergilenecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Azerbaycanlı sanatçı Orkhan Mammadov eserlerinde bu halıları modern çağa taşıyor. Sanatçı ‘Estetiğin Canlanması’ adını verdiği NFT’sinde eski zamanlardan beri evlerin duvarlarında asılı duran el dokuması halıları kendi algoritmasıyla bir araya getiriyor.

Mammadov, yapay zeka aracılığı sosyal bilimler, veri boyama teknikleri, iplik simülasyonu ve renk verilerini kullanarak yeni, hayali ve spekülatif kilimler yaratıyor. NFT olarak bu halıların ilk kez metaverse’e girmesini sağlıyor.

150 Binden Fazla Halıdan 9 NFT Baskısı Sergilenecek

Ulaş Utku Bozdoğan: Orkhan Mammadov, Azeri Halılarını NFT’ye Dönüştürdü 1

Dünyanın dört bir yanındaki müzelerde ve kütüphanelerde bulunan 150 binden fazla halı ve kilim görüntüsünü işleyerek eserlerinde kullanarak yeni spekülatif biçimler oluşturan sanatçı, bu eserleri dijital alanda koleksiyonerlere sunacak.

Koleksiyonerler, oluşturulan yeni halıların sürükleyici deneyimiyle birlikte sayısız halı stilinin arka plan hikayeleriyle de ilgilenebilecek. Bu şekilde 45 dakika boyunca 150 binden fazla sanat eseri ortaya çıkıyor. Sergi, Blackdove tarafından destekleniyor. Orkhan Mammadov bu sürükleyici deneyimden benzersiz 9 NFT baskısı üretecek.

‘Estetiğin Canlanması’ eseri 27 Ocak 2022 tarihinde Blackdove’un Instagram hesabında Türkiye saati ile 22.30’da canlı yayınla sergilenecek.

Ulaş Utku Bozdoğan: Orkhan Mammadov, Azeri Halılarını NFT’ye Dönüştürdü 2

Kaynak:  Coinkolik

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap