OpenSea’nin eski eser müdürü insider trading ile hatalı bulundu

OpenSea’nin eski eser müdürü insider trading ile hatalı bulundu

Paylaş
BTC Piyasası: OpenSea’nin eski eser müdürü insider trading ile hatalı bulundu

OpenSea’nin eski eser müdürü bir devirdir insider trading savları ile suçlanmaktaydı.

Suçlanan eski müdür Nathaniel Chastain, NFT’lere dayalı insider trading suçlamalarından mahpus cezası aldı. Mahkeme 50 bin dolar mahpus cezası ve 3 ay mahpus cezası verdi.

OpenSea’nin eski eser müdürü mahpus cezasına çarptırıldı

OpenSea’nin eski eser müdürü Nathaniel Chastain, NFT’lere dayalı insider trading suçlamalarıyla ilgili olarak mahpus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Chastain’i üç ay mahpus ve 50 bin dolar para cezasına çarptırdı. ABD’nin New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi’ndeki bir yargıç, Chastain’in “ilk kere hatalı olduğunu” ve “potansiyel olarak umut verici bir geleceğe” sahip olduğunu belirtti.

BTC Piyasası: OpenSea’nin eski eser müdürü insider trading ile hatalı bulundu 1

Chastain, NFT içeriden bilgiye dayalı ticaret suçlamaları nedeniyle Mayıs ayında hatalı bulunmuştu. Kendisine para kazanmak hedefiyle OpenSea‘nin ana sayfasında hangi NFT’lerin yer alacağına dair zımnî bilgileri kullandığı sav edilmişti. OpenSea, NFT’lerin alım satımını sağlayan büyük bir çevrimiçi platformdur.

Chastain, OpenSea’de ana sayfada yer alacak NFT’leri gizlice seçmekten sorumlu bir konumda çalışıyordu. Adalet Bakanlığı, Chastain’in bu zımnî bilgileri kullanarak NFT’leri evvelce satın aldığını ve fiyatlarının yükseldiği bir vakitte kar elde ettiğini tez etti.

OpenSea CEO’su Devin Finzer, Eylül 2022’de bir blog yazısında Chastain’in istifa etmesinin istendiğini açıklamıştı. Olay, kripto ve NFT piyasasındaki şeffaflığın ve dürüstlüğün kıymetini bir sefer daha vurguladı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap