Onecoin Scam’iyle 50 Milyon Dolar Kazanan Avukata 50 Sene Hapis Cezası

Onecoin Scam’iyle 50 Milyon Dolar Kazanan Avukata 50 Sene Hapis Cezası

Paylaş
Onecoin Scam’iyle 50 Milyon Dolar Kazanan Avukata 50 Sene Hapis Cezası

OneCoin kripto para scaminin isminden faydalanarak 50 milyon dolar kazanan avukat Mark Scout para aklama ve dolandırıcılıktan suçlu bulundu ve 50 yıl hapis cezasıyla yüzleşiyor.

Scott’ın avukatları, Scott için “OneCoin’in kripto paralarının değersiz olduğunun farkında değildi” dediler ve yalnızca Bulgaristan merkezli scamin kurucularından Dr. Ruja Ignatova’nın ona yapmasını söylediklerini yaptığını söyledi.

Manhattan federal jürisi üç hafta süren duruşmada bu iddiaları kabul etmedi.

“Mark S. Scott, oldukça meşhur uluslararası bir hukuk firmasının hissedarı, özel bilgilerini deneyimli kurumsal bir avukatı sahte yatırımlar yaptırmak üzere kullandı ve milyonlarca dolar değerindeki kara parayı akladı. OneCoin dolandırıcılığından zarar gören kişilerin paralarıyla ceplerine 50 milyon dolardan fazlasını doldurdu. “50-50 kazandım diyerek hava atan Scott şu an suçlarından dolayı 50 yıl hapis cezası almak üzere” diyor Manhattan’lı avukat Geofrey S. Berman.

Locke Lord isimli hukuk firmasının eski ortaklarından biri olan Scott’ın birçok sahte firma, farklı ülkelerde hesap ve 2015-2017 arasında Ignatova adına çaldığı paraları aklamakta kullandığı sahte aletler yarattığı düşünülüyor.

OneCoin’in dünya çapında birçok kişiyi kurban ettiği ve 4 milyar dolar para çaldığı düşünülüyor.

Davanın bir kısmında itirafçılık yapan Ignatova’nın kardeşi dolandırıcılıktaki rolünden dolayı 90 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Scott’ın ise para aklamaktan maksimum 20 yıl, banka dolandırıcılığından da maksimum 30 yıl ceza alması bekleniyor. Hapis cezası 21 Şubat 2020’de başlayacak.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap