OFAC: Bu Kripto Para Borsası Kuralları İhlal Ediyor!

OFAC: Bu Kripto Para Borsası Kuralları İhlal Ediyor!

Paylaş
BTC Piyasası: OFAC: Bu Kripto Para Borsası Kuralları İhlal Ediyor!

OFAC, Poloniex’in 2014 ve 2019 yılları ortasında müşterini teşhis uygulamalarını uygun formda sürdürmediğini sav ediyor. Kripto para borsası Poloniex, yaptırım ihlali suçlamalarını çözmek için 7,6 milyon dolarlık cezayı kabul etti.

OFAC’tan kripto para borsasına ihlal cezası!

OFAC, Justin Sun’a bağlı platformun çeşitli yaptırım programlarını yaklaşık 66.000 kere ihlal ettiğini söyledi. Bu doğrultuda, Kırım, Küba, İran, Sudan ve Suriye’den müşterilerin Ocak 2014 ile Kasım 2019 ortasında toplu olarak 15 milyon dolara kadar süreç yapmasına müsaade verdiğini kaydetti.

Poloniex Ocak 2014’te faaliyete geçti. Bununla birlikte, Mayıs 2015’e kadar bir yaptırım ahenk programına sahip değildi. Bir Hazine evrakında, ahenk programının geriye dönük olmadığı yer alıyor. Ayrıyeten, halihazırda yaptırım uygulanan yargı bölgelerinden müşterilerin platformu kullanmaya devam etmesine müsaade verdiği belirtiliyor. Yaptırım gözlemcisi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kripto borsası Poloniex’in ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Denetim Ofisi (OFAC) ile yaptırım ihlalleri tezlerini çözmek için 7,59 milyon dolar havale edeceğini söyledi.

BTC Piyasası: OFAC: Bu Kripto Para Borsası Kuralları İhlal Ediyor! 1

İhlal tezlerinin art planında neler var?

OFAC, “Poloniex, ahenk programı uyarınca İran, Küba, Sudan, Kırım ve Suriye ile ilişkisi olan hesapları belirlemek ve kısıtlamak için efor sarf etmesine karşın, görünüşe nazaran bu yargı bölgelerinde bulunan kimi müşteriler, online dijital varlıklarla ilgili süreçlerde bulunmak için Poloniex’in platformunu kullanmaya devam etti” dedi.

Poloniex şu anda Tron’un yaratıcısı Justin Sun’ın dayanağını de içeren bir kuruluşlar konsorsiyumuna ilişkin. Btcpiyasasi.com’dan bildiğiniz üzere, bundan evvel, ABD’li kripto para şirketi Circle kısa bir müddet Poloniex’e sahipti. Lakin iki yıldan kısa bir mühlet sonra işletmeyi sattı. Geçen yıl Poloniex ve öteki kripto borsası Huobi, Huobi Token “ekosistem gelişimini” artırmayı da içeren bir “stratejik ortaklık” kuracaklarını duyurdu. Bu ortada Justin Sun tıpkı vakitte Huobi’nin de danışmanı.

BTC Piyasası: OFAC: Bu Kripto Para Borsası Kuralları İhlal Ediyor! 2

Poloniex, OFAC ile işbirliği yaptı

OFAC Pazartesi günkü raporunda, Poloniex’in “iddia edilen ihlallerin birçok sırasında küçük bir startup” olduğu belirtti. Ayrıyeten, Circle’ın şirkete sahip olduğu mühlet boyunca Poloniex’in yaptırımlara ahenk programını geliştirdiğini dikkate aldı. OFAC, bu gerçeklerin, cezanın ne kadar ağır olacağının hesaplanmasında hafifletici faktörler olduğunu söyledi.

Bu ortada OFAC, hem Circle hem de Poloniex’in OFAC ile işbirliği yaptığını kaydetti. Ayrıyeten, bunun da borsanın lehine bir öteki nokta olduğunu belirtti. Mevzuya ait olarak Poloniex’ten şimdi bir açıklama gelmedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap