O Kripto Para Tasarısı Kabul Edildi! İşte Hususları

O Kripto Para Tasarısı Kabul Edildi! İşte Hususları

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: O Kripto Para Tasarısı Kabul Edildi! İşte Hususları

ABD’li düzenleyici CFTC’ye kripto para piyasası üzerinde daha fazla yetki verecek yasa tasarısı onaylandı. 26 Temmuz’da geçen tasarı, NFT ve DeFi kesimlerine özel unsurlar içeriyor.

“Dijital Varlık Piyasa Yapısı ve Yatırımcı Müdafaa Yasası” onaylandı

Çarşamba günü kilit bir kongre komitesi, kripto para üniteleri için düzenleyici çerçeve geliştirmeyi amaçlayan yasa tasarısını sundu. Tasarı, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi partilerden takviye aldı. 35’e 15’lik oyla kabul gördü.

Meclis Finansal Hizmetler Komitesi tarafından kabul edilen yasa tasarısı, SEC ile birlikte bir başka büyük düzenleyici Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’a (CFTC) daha fazla yetki veriyor. Tasarıyla birlikte CFTC, bir kripto para ünitesinin menkul değer yahut emtia olduğunu tanımlayabilecek. Ayrıyeten, SEC’in yargı yetkisi de genişliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: O Kripto Para Tasarısı Kabul Edildi! İşte Hususları 1

Bu ortada, tasarı kimi meclis üyelerinin eleştirisini çekti. Massachussets temsilcisi Stephen Lynch Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “20 yıldır bu komitedeyim. Bunun son 20 yılda fiyat artışı için sunulan en makûs yasa olduğunu katiyen söyleyebilirim” dedi.

Yine de komite lideri Temsilci Patrick McHenry, açılış konuşmasında maddeyi övdü. Birinci kere bir komitenin kriptoya mahsus mevzuatı kabul ettiğini söyledi. Ayrıyeten, yasanın ABD’yi kriptoyu düzenlemede öbür ülkelerin “geride kalmasından” önlemek için gerekli olduğunu onayladığını belirtti.

İşte tasarının kritik maddeleri

Söz konusu tasarı birinci olarak Haziran ayında ortaya çıktı. Resmi olarak 21 Temmuz’da tanıtıldı. 212 sayfalık yasa tasarısı, menkul değerler ve türevler için mevcut piyasa yapısını kripto paralara uyarlamayı ve SEC yahut CFTC’ye kayıt için bir yol oluşturmayı amaçlıyor.

Tasarıya eşlik eden bir bilgi notu, kripto paraların %70’inin emtia olduğunu öne sürüyor. Ayrıyeten, CFTC’nin kripto para piyasası üzerinde birincil düzenleyicisi olduğunu belirtiyor. CFTC ayrıyeten kripto spot piyasaları üzerinde tam yetkiye sahip olacak. Kelam konusu yasa NFT ve DeFi sektörlüleri üzerinde de yeni bir yol haritalıyor.

Demokratlar, CFTC’ye verilen ek yetkileri reddettiler

Demokrat parti üyeleri, yasa taslağının kripto paralar üzerindeki yetkinin birçoklarını CFTC’ye devretmesine bilhassa itiraz ediyor. Komite Cumhuriyetçileri de Tarım komitesinin CFTC için 120 milyon dolarlık fon sağlamasına karşı çıktı. CFTC lideri Rostin Behnam, düzenleyici kurumun kripto ile ilgili ekstra yükümlülükleri karşılaması için önümüzdeki üç yıl içinde 120 milyon dolar talep etmişti. Lakin Demokratlar Çarşamba günü, Hazine’nin bu fonu sağlayacağına dair hiçbir garanti olmadığını kaydetti.

Cumhuriyetçiler, SEC’in agresif kripto para yaptırımları duracağı için umutlu

Cumhuriyetçi milletvekilleri, piyasa yapısı yasa tasarısının kripto oyuncularına netlik sağlayacağını söylüyor. Ayrıyeten SEC’in agresif sanayi baskısını da durduracağından umutlular. Meclis Üyesi Tom Emmer, Avrupa Birliği ve İngiltere’nin de kripto için kendi özel yasal çerçevelerini geçmek için harekete geçtiğini söyledi. SEC, 2023’teki son atılımlarıyla ölçülü bir düzenleyici olmaktan uzaklaştı.

Emmer’a nazaran, “Kongre hiçbir şey yapmazsa ABD büyük bir fırsatı kaçıracak. Çin Komünist Partisi tarafından tasarlansaydı, internet bugün nasıl görünürdü? Amerikan kapalılık, ferdî egemenlik ve hür piyasa bedellerini ilerleten kripto paralar tarafından desteklenen geleceğin dijital iktisadını tasarlamada global olarak liderlik etme fırsatımız var.”

Ulaş Utku Bozdoğan: O Kripto Para Tasarısı Kabul Edildi! İşte Hususları 2

Btcpiyasasi.com olarak önümüzdeki devirlerde geçmesi beklenen öteki ABD yasa tasarılarına bu yazıda yer verdik.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap