NYDIG: Spot Bitcoin ETF Fonu Milyarlarca Dolar Talep Getirebilir!

NYDIG: Spot Bitcoin ETF Fonu Milyarlarca Dolar Talep Getirebilir!

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: NYDIG: Spot Bitcoin ETF Fonu Milyarlarca Dolar Talep Getirebilir!

Kripto para kesiminin önde gelen şirketlerinden NYDIG, spot Bitcoin ETF fonu hakkında bir araştırma yaptı. NYDIG, spot fonlar onay aldığı takdirde 30 milyar $ büyüklüğünde BTC talebi olacağını tespit etti.

SEC’in uzun müddettir reddettiği spot Bitcoin ETF müracaatları geçtiğimiz günlerde tekrar gündeme geldi. Dünya’nın en büyük varlık yöneticisi BlackRock’un SEC’e yaptığı müracaat herkesin dikkatini çekti. NYDIG, hazırladığı raporda bilinen şirketlerin BTC fonu listelediği takdirde kripto paralara inancın artacağı yorumunu yaptı.

Bitcoin ve Altın Ortasındaki Benzerlik

Araştırmacılar, kripto para hayranlarının “dijital altın” olarak tanımladığı Bitcoin ile pahalı metali karşılaştırdı. Olası bir ETF talebini ölçmek isteyen NYDIG, varlık dağılımı ve volatilite üzerinden bir tahlil yaptı.

Rapora nazaran Bitcoin’in volatilite düzeyi altından 3,6 kat daha fazla seyrediyor. Bu durum, eşit riske maruz kalmak isteyen bir yatırımcının altına kıyasla 3,6 kat daha az Bitcoin talep edeceği manasına geliyor. NYDIG bu dataya karşın kripto paraların bilinirliği altın kadar olmadığı için 30 milyar dolarlık ek bir talep beklentisine sahip.

2000’li yılların başında piyasada kendine yer bulan altın ETF’leri büyük değer arz ediyor. Bedelli metale ulaşması güç olan yatırımcılar, yatırım fonları ile birlikte altın ticaretini çok daha kolay yapma imkanına sahip oldu. Uzmanlar, spot Bitcoin fonları listelendiği takdirde emsal bir talep bekliyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: NYDIG: Spot Bitcoin ETF Fonu Milyarlarca Dolar Talep Getirebilir! 1

Kripto para bölümünün önde gelen şirketi NYDIG’in elinde büyük ölçüde BTC bulunuyor. NYDIG, Haziran sonu itibariyle 28,8 milyar dolar bedelinde Bitcoin’e sahip.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap