Norveç polisi, Monero’daki gizli işlemleri açığa çıkarmak için çalışıyor

Norveç polisi, Monero’daki gizli işlemleri açığa çıkarmak için çalışıyor

Paylaş
Uzman Coin: Norveç polisi, Monero’daki gizli işlemleri açığa çıkarmak için çalışıyor

2018’de kaçırılan Norveçli milyoner Tom Hagen’ın karısı Anne-Elisabeth Hagen’den hala haber alınamazken, ülkenin Siber Suçlar Merkezi, Monero ve Dash kripto paralarının işlemlerini takip etmek üzere çalışmalara başladı.

Yaklaşık 2 sene Elisabeth Hagen’den haber alınamaması üzerine Tom Hagen geçen sene Nisan ayında tutuklanmıştı. Hagen, karısının kaybolmasıyla hiçbir ilgisinin olmadığını söylemesine rağmen polis olayla ilgili Hagen’in içinde kripto paraların da bulunduğu bir plân yapma olasılığı üzerinde duruyor.

Polis avukatı Richard Beck Pedersen de özellikle gizlilik odaklı kripto paraların bu tür olayların çözülmesinde çok büyük zorluklar çıkardığını belirtirken şu ifadeleri kullandı:

“Şu an soruşturmada hangi seviyede olduğumuzla ilgili bir bilgi vermek istemiyorum. Dash ve Monero akışlarını inceliyoruz. Umarım bu araştırma sonunda önemli bir sonuç elde ederiz. Suçlular bu tür araçlara kullanmak için kriptografi bilmek zorunda değiller.”

Evde bulunan fidye mektubu…

Polis, kaçırma plânının önceden hazırlandığını belirtirken, suçluların Haziran 2018’de şifre korumalı olan ve Bitcoin ile Monero adresleri içeren bi elektronik dosya oluşturduklarını tespit etti.

9 milyon euro değerde Monero

Hagen’in kaçırıldığı evde, suçluların 9 milyon euro değerde Monero talep ettikleri bir de fidye mektubu bulunmuştu. Geçen sene Nisan ayında ise polis Tom Hagen’i, Anna-Elizabeth Hagen cinayetini tasarlama şüphesiyle tutuklamıştı. Hagen ise suçlamaları o günden bu yana ısrarla reddediyor. Polis ise, Tom Hagen’in, fidye mektubunu kendi planını saklamak için kullandığını iddia ediyor.

Karı koca Hagen’lar arasında ilk evlendikleri dönemde tartışmalı bir evlilik sözleşmesinin olduğu da belirtiliyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap