Nitekim Bitcoin Mucidi mi? Mahkeme Temyiz Hakkı Verdi!

Nitekim Bitcoin Mucidi mi? Mahkeme Temyiz Hakkı Verdi!

Paylaş
BTC Piyasası: Nitekim Bitcoin Mucidi mi? Mahkeme Temyiz Hakkı Verdi!

Craig Wright, uzun müddettir Bitcoin (BTC) mucidi olduğunu argüman ediyor. Bir İngiliz mahkemesi 20 Temmuz’da Wright’ın temyiz başvurusunu kabul etti. Böylelikle, Wright’ın Bitcoin belge formatının telif hakkı müdafaası için uygun olduğunu savunmasına müsaade verdi. Bu durum, kripto para topluluğu için kıymetli bir gelişme. Bu kararın kripto alanı ve açık kaynaklı yazılımların algılanma ve yasal olarak korunma biçimi üzerinde geniş kapsamlı tesirleri olabilir.

Mahkeme kelamda ‘Bitcoin mucidi’ için temyiz hakkı verdi!

Craig Wright, Bitcoin white paper ve veritabanının takma isimli yaratıcısı Satoshi Nakamoto olduğunu tez ediyor. Bu nedenle, 13 Bitcoin Core geliştiricisi ve Blockstream, Coinbase ve Block dahil olmak üzere çeşitli şirketlere karşı dava açtı. Dava, bu kuruluşların Wright’ın Bitcoin teknik incelemesine, evrak formatına ve Bitcoin Blockchain’e ait veritabanı haklarına ait telif haklarını ihlal ettiğini sav ediyor.

Btcpiyasasi.com olarak bildirdiğimiz üzere, son mahkeme kararı, Wright’ın argümanlarını yetersiz buldu. Bitcoin evrak formatının birinci olarak nasıl kaydedildiğini göstermediğine hükmetti. Bu gelişme, telif hakkı yasasında “sabitleme” olarak bilinen kritik bir faktörün aksine çevrildiğine işaret ediyor. Böylelikle Wright, davayla ilgili tartışmayı başarılı bir formda yine açtı. Böylelikle, argümanlarının mahkemede daha fazla incelenmesine imkan sağladı.

BTC Piyasası: Nitekim Bitcoin Mucidi mi? Mahkeme Temyiz Hakkı Verdi! 1

Mahkeme, başlangıçta Şubat ayındaki kararda, temyiz başvurusunu reddetti. Bu kararda, “Davacılar, müsaade müracaatlarının en azından burada kelam konusu olan teknolojiyi biraz olsun anlayan bir Yargıç önüne gelmiş olmasından ötürü kendilerini şanssız sayabilirler” deniliyordu. Lakin, son karar Wright’a telif hakkı muhafazası talebini destekleme fırsatı veriyor.

Davanın sonucunun olası tesirleri ne olur?

Haberlere cevaben Wright 20 Temmuz’da Twitter’da fikri mülkiyet haklarının ehemmiyetini vurguladı. Bu doğrultuda, “Fikri mülkiyetin yasal olarak korunması, yaratıcıların ve yenilikçilerin haklarını garanti altına almak ve yeni fikirlerin, icatların ve yaratıcı çalışmaların üretimini teşvik etmek için gereklidir” dedi.

Bununla birlikte, davada maksat alınan geliştiricileri temsil eden Bitcoin Yasal Savunma Fonu (BLDF), Wright’ın Satoshi Nakamoto kimliğini kesin olarak kanıtlayamadığı tarafındaki tavrını sürdürüyor. BLDF’ye nazaran, İngiliz mahkemelerinin Wright’ın savlarının dinlenmesine müsaade vermesi, sırf kripto topluluğu için değil, daha geniş bir dünya için de son derece telaş verici. Örgüt, bu kararın, geliştiricilerin bir diğeri tarafından talep edilen açık kaynaklı yazılımın belge formatını ihlal ettiği teziyle yasal süreçle karşı karşıya kalabileceği tehlikeli bir emsal oluşturduğunu argüman ediyor.

BTC Piyasası: Nitekim Bitcoin Mucidi mi? Mahkeme Temyiz Hakkı Verdi! 2

Dava, kripto sanayisi ve daha geniş açık kaynak topluluğu için birkaç kritik soruyu gündeme getiriyor. Mahkeme sonunda Wright’ın lehine karar verirse ne olacak? Bu durumda, açık kaynaklı projelerin yasal statüsünün ve korunmasının tekrar kıymetlendirilmesine yol açması mümkün. Geliştiricilerin, fikri mülkiyet argümanlarına ait muhtemel yasal uyuşmazlıklardan korkması beklenen. Bu yüzden, geliştiriciler açık kaynaklı yazılımlara katkı sağlama yahut bunları kullanma konusunda temkinli hareket edebilir.

Dahası, bu davanın sonucunun Blockchain ve kripto para geliştirmenin geleceğini değerli ölçüde etkileme potansiyeli var. Mahkeme Wright’ın telif hakkı taleplerini onaylarsa, alanda karmaşıklıkların ve yasal belirsizliklerin ortaya çıkması mümkün. Zira, kripto alanı hayli dinamik ve yenilikçi bir yapıya sahip. Kripto topluluğu elbet bu davadaki gelişmeleri İngiliz hukuk sisteminde ilerledikçe yakından izleyecek. Karar, büyük ihtimalle, teknoloji dalında gelecekteki telif hakkı uyuşmazlıkları için bir emsal teşkil edecek. Ayrıyeten, potansiyel olarak açık kaynak geliştirme ortamını tekrar şekillendirecek. Bu nedenle, en son karar muhtemelen ağır bir inceleme ve tartışmaya yol açacak. Ayrıyeten, sonuçları mahkeme salonunun çok ötesinde yankı yapacak.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap