Nijerya Ulusal Blockchain Siyaseti Hükümet Onayı Aldı

Nijerya Ulusal Blockchain Siyaseti Hükümet Onayı Aldı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Nijerya Ulusal Blockchain Siyaseti Hükümet Onayı Aldı

Nijerya’nın federal yürütme kurulu, ülkenin teknolojinin benimsenmesini yönetecek düzenleyici bir çerçeve geliştirmesine yardımcı olmak için blockchain siyasetini onayladı.

Kripto para üniteleri konusunda dünyanın en meraklı ülkelerinden biri olarak bilinen Nijerya, 3 Mayıs 2023’te Nijerya Ulusal Blockchain Politikası’na onay verdi. Onay, Bağlantı ve Dijital İktisat Bakanı Prof. Isa Ali Ibrahim tarafından sunulan bir raporun akabinde verildi. 

Teknolojinin GSYİH’e Katkıda Bulunması Bekleniyor

Federal Bağlantı ve Dijital İktisat Bakanlığı’nın (FMCDE) sunduğu rapor, çeşitli sanayilerde blockchain teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesinin 2030 yılına kadar global gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYİH) potansiyel olarak 1,76 trilyon dolar katkıda bulunabileceğini öngören öteki bir rapora atıfta bulunuyordu. 

Açıklamalara nazaran Nijerya Ulusal Blockchain Politikası, FMCDE tarafından hem kamu hem de özel bölümdeki paydaşlarla istişareler yoluyla geliştirildi. Siyaset, Nijerya Federal Hükümeti ismine dijital toplum ve gelişen teknolojilere odaklanan Ulusal Dijital İktisat Siyaseti ve Stratejisi’nin (NDEPS) 7.maddesi doğrultusunda geliştirildi. 

Ekim 2020’de yayınlanan blockchain benimseme stratejisinin taslağında, blockchain ve dağıtık defter teknolojisinin (DLT) Nijerya dijital iktisadının gelişimini kolaylaştıracağı belirtilmişti. 

Politika; bireyler, işletmeler ve hükümet ortasında inançlı süreçleri, bilgi paylaşımını ve paha alışverişini kolaylaştıran blockchain tabanlı bir iktisat kurmayı amaçlıyor. Ulusal Blockchain Politikası’nın uygulanmasının Nijerya’daki hem kamu hem de özel dal üzerinde olumlu bir tesiri olması bekleniyor. 

Politika teşebbüslerini koordine etmekten sorumlu olacak olan Ulusal Bilgi Teknolojileri Geliştirme Ajansı (NITDA), FMCDE’nin nezareti altında olacak. Ayrıyeten, siyasetin uygulanmasını denetlemek üzere kurulan çok kesimli bir yönlendirme komitesi de bulunuyor. 

Bu yeni siyasete karşın, kripto para ünitesi kullanılarak yapılan süreçler ülkede yasadışı olmaya devam ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap