NFT Piyasası Büsbütün Tarihe Karışabilir: En Değerli Özelliği Kaldırılıyor!

NFT Piyasası Büsbütün Tarihe Karışabilir: En Değerli Özelliği Kaldırılıyor!

Paylaş
BTC Piyasası: NFT Piyasası Büsbütün Tarihe Karışabilir: En Değerli Özelliği Kaldırılıyor!

Kripto varlık piyasalarının geçtiğimiz yıllardaki trendi, NFT‘lerdi. Değiştirilemez tokenler olarak da bilinen blok zinciri tabanlı NFT’ler, en kolay anlatımı ile rastgele bir dijital içeriğin lisanslanmasını ve yalnızca bir şahsa ilişkin olmasını sağlıyordu. O devirler büyük ses getiren ve insanların devasa paralar döktükleri teknolojinin dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de eser sahiplerinin haklarının korunmasıydı.

NFT dünyasında lisansı size ilişkin olan bir yapıtı sattığınızda, bunun karşılığında para alırsınız. Şayet yapıtınızı satın alan birisi sonradan diğer birisine devrederse, eser sahibi olarak siz de bu satıştan pay alıyordunuz. Fakat gelen son haberler, bu durumun değişeceğini gösteriyor. Dünyanın en büyük NFT pazaryerleri ortasında bulunan OpenSea tarafından yapılan açıklamaya nazaran takvimler Mart 2024‘ü gösterdiğinde, NFT oluşturanların gelirlerinde çok büyük düşüşler yaşanacak.

Bir çeşit bahşiş sistemine geçilecek!

BTC Piyasası: NFT Piyasası Büsbütün Tarihe Karışabilir: En Değerli Özelliği Kaldırılıyor! 1

Popüler NFT koleksiyonu The Bored Ape’den birkaç NFT örneği.

OpenSea tarafından yapılan açıklamaya nazaran Mart 2024 prestijiyle yine satışlarda NFT oluşturucusuna zorunlu hisse verme periyodu sona erecek. NFT’yi satın alan bir kullanıcı, bu yapıtı satmak istediği vakit, yalnızca istemesi halinde temel sahibine para verecek. Satıcı, satış gelirinin belli bir yüzdesini eser sahibine verebileceği üzere beş kuruş ödeme yapmamayı da tercih edebilecek. Yani aslında bir çeşit “bahşiş” sistemine geçiş yapılacak.

OpenSea’nin aldığı karar, NFT oluşturucuların pek de güzeline gitmedi. “Posers” isimli bir NFT koleksiyonu oluşturan ve şimdilerde blockchain tabanlı bir oyun üzerinde çalışan takımın başkanı olan “Wildcake”, The Verge’e yaptığı açıklamada OpenSea’nin kendi kârını artırmak için böyle bir şey yaptığını lakin bu kararla NFT dalının sonunu getireceğini söyledi. Wildcake’e nazaran NFT oluşturucular, yeni devirde adeta “bedavaya” çalışacaklar zira NFT gelirleri yalnızca birinci satıştan sağlanacak. Bu görüşe karşı çıkan OpenSea ise NFT oluşturucuların gelirlerini daima kılmak için yeni yollar aradıklarını belirtti. Piyasa hacmi açısından çoktan çökmüş olan NFT dalı, bu kararla düzgünce gerileyebilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap