Neler Oluyor? Bu Kripto Para Borsası, Likidite Kriziyle Karşı Karşıya!

Neler Oluyor? Bu Kripto Para Borsası, Likidite Kriziyle Karşı Karşıya!

Paylaş
BTC Piyasası: Neler Oluyor? Bu Kripto Para Borsası, Likidite Kriziyle Karşı Karşıya!

Hong Kong’da faaliyette olan kripto para borsası JPEX, Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Komisyonu’nun (SFC) kısa müddet evvel faaliyetlerine ait bir soruşturma başlatması nedeniyle çalkantılı günler geçiriyor. Lokal medyada yer alan haberlere nazaran bu soruşturma, borsayla alakalı bir kişinin tutuklanmasıyla da sonuçlandı. SFC, kripto borsası JPEX’in Hong Kong’da gerekli lisans olmadan faaliyet gösterdiğini ve hoşnutsuz kullanıcılar tarafından platforma karşı çok sayıda şikayette bulunulduğunu argüman ediyor. İşte detaylar…

Kripto para borsası, süreçleri delist etti

Btcpiyasasi.com olarak da bildirdiğimiz üzere JPEX, Hong Kong’daki ilgili kurumlar tarafından haksız muameleye maruz kaldıklarını tez ederek bir blog yazısında ortaya çıkan duruma cevap verdi. Borsaya nazaran, üçüncü taraf piyasa yapıcıları fonları dondurdu ve müzakere için ek bilgi talep etti. Bu da platformun likiditesini önemli ölçüde kısıtladı ve günlük işletme maliyetlerini kıymetli ölçüde artırarak operasyonel zorluklara yol açtı.

BTC Piyasası: Neler Oluyor? Bu Kripto Para Borsası, Likidite Kriziyle Karşı Karşıya! 1

Bu likidite zorlukları ışığında, JPEX kıymetli operasyonel değişiklikleri duyurdu. Borsa, Pazartesi gününden itibaren Earn Trading arayüzündeki tüm süreçleri listeden çıkaracak. Ayrıyeten, devam eden siparişleri sağlarken para çekme fiyatlarını de ayarlıyorlar. Farklı bir halde JPEX, mevcut durumlarının çalkantılı tabiatının altını çizen bir hareket olan Merkezi Olmayan Özerk Tertip (DAO) olarak tekrar yapılandırmayı da düşünüyor.

Tayvanlı influencer’lar sorgulandı

Durumun karmaşıklığına ek olarak, Tayvan’dan gelen raporlar JPEX’in Taipei ofisinin yakın vakitte boşaltıldığını ve yetkililerin borsa tarafından işe alınan Tayvanlı influencer’ları sorguladığını gösteriyor. Bu gelişmeler, borsanın operasyonları ve influencer’larla etkileşimleri hakkında daha fazla soru işaretine yol açmıştır. JPEX, web sitesinde Avustralya’daki menkul değerler yetkilileri tarafından lisanslandığını ve ABD Mali Cürümleri Uygulama Ağı’na (FinCEN) Para Hizmetleri İşletmesi (MSB) olarak kayıtlı olduğunu sav etmektedir. Fakat, SFC’nin soruşturması ilerledikçe bu savlar da inceleme altına alınıyor. Bu ortada, borsanın mahallî tokenı JPC, son 24 saat içinde %21’lik bir düşüşle kıymetli bir düşüş yaşadı ve bu da devam eden krizin platform üzerindeki tesirini gösteriyor.

BTC Piyasası: Neler Oluyor? Bu Kripto Para Borsası, Likidite Kriziyle Karşı Karşıya! 2

Düzenli spot alım satım faaliyetleri fonksiyonelliğini korurken, JPEX’in azamî 1.000 USDT meblağında 999 USDT’lik yüksek bir para çekme fiyatı talep ettiği bildirildiğinden tenkitlere maruz kaldı. Borsa bu hususa özel olarak değinmese de, üçüncü taraf piyasa yapıcılarla müzakereler sonuçlandıktan sonra para çekme fiyatlarını kademeli olarak “normal seviyelere” ayarlama kelamı verdi. Bu ayarlamanın detayları daha sonraki bir tarihte duyurulacaktır. JPEX yaptığı açıklamada, üçüncü taraf piyasa yapıcılardan likiditeyi mümkün olan en kısa müddette geri kazanma taahhüdünü söz etti. Ayrıyeten, para çekme fiyatlarını olağan düzeylere döndürme niyetlerini yinelediler ve detaylar piyasa yapıcılarla müzakereler tamamlandıktan sonra açıklanacak.

DAO planı açıklandı

Kullanıcıları yine yapılandırma sürecine dahil etmek gayesiyle JPEX, teklif toplamak için merkezi olmayan özerk bir tertip (DAO) kullanmayı planladığını duyurdu.  JPEX kripto para borsası, kendisini düzenleyici incelemenin ve bir likidite krizinin merkezinde buldu ve operasyonlar kıymetli aksaklıklarla karşı karşıya kaldı. SFC’nin soruşturmasının sonucu ve borsanın bu zorlukların üstesinden gelme eforları kripto para topluluğu tarafından yakından izlenecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap