Namibya, yeni kripto yasa tasarısını imzaladı

Namibya, yeni kripto yasa tasarısını imzaladı

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Namibya, yeni kripto yasa tasarısını imzaladı

Namibya Hükümeti, ülkede faaliyet gösteren Sanal Varlık Hizmet Sağlayıcılarını düzenlemek için resmi olarak bir yasa imzaladı.

21 Temmuz’da, VASP düzenleyici yasa, daha evvel 6 Temmuz’da Namibya Ulusal Meclisi’nde onaylandıktan ve 14 Temmuz’da Lider Hage Geingob tarafından imzalandıktan sonra Namibya Cumhuriyeti Gazetesi’ne eklendi. Namibya Sanal Varlıklar Yasası, ülkedeki kripto borsalarını denetlemek için bir düzenleyici otorite atamayı amaçlıyor. Ayrıca, ülkenin kripto para ünitesi ile ilgili faaliyetleri nasıl düzenlemesi gerektiğini ortaya koyan birinci yasadır.

Tüketicileri korumak ve kara para aklamayı önlemek en önemli hedef

Yeni kanun, Namibya Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bir tarihte yürürlüğe girecektir. Kanunun en değerli emelleri arasında tüketicinin korunmasını sağlamak, piyasadaki muhtemel suiistimali önlemek ve kara para aklama çalışmalarına karşı çıkmak olarak nitelendiriliyor.

Uyumlu olmayan sağlayıcıların 671.000 dolara (10 milyon Namibya doları) varan cezalarla ve 10 yıl mahpusla karşı karşıya kalabileceği bildiriliyor. Ülkenin merkez bankası Bank of Namibya, kripto para ünitelerinin ülkede yasal ihale statüsüne sahip olmayacağı tarafındaki tavrını sürdürüyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap