Milyonluk Kripto Para Hack’i Aydınlandı! Fail Tekrar Kuzey Kore

Milyonluk Kripto Para Hack’i Aydınlandı! Fail Tekrar Kuzey Kore

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Milyonluk Kripto Para Hack’i Aydınlandı! Fail Tekrar Kuzey Kore

Kripto para borsası CoinEx, 12 Eylül’de 55 milyon dolarlık siber taarruzun kurbanı oldu. En son raporlar, taarruzun ardında ünlü Kuzey Kore’li hack kümesinin yer aldığını gösteriyor.

CoinEx failleri belirli oldu: Ünlü kripto para korsanları tekrar devrede

Bugün, CoinEx saldırısının, bahis platformu Stake.com’un yakın vakitte maruz kaldığı siber hücumla kontaklı olduğuna dair bulgular ortaya çıktı. Her iki atağın da tıpkı küme tarafından gerçekleştirildiği düşünülüyor. FBI, Stake.com’a yapılan taarruzun Lazarus Kümesi tarafından yönetildiğini belirtmişti.

Analizler, her iki saldırıyı yönetenlerin tıpkı Ethereum cüzdanını kullandığını gösteriyor. ZachXBT, bu cüzdanın Stake.com’dan fon aldığını ve CoinEx’ten çalınan fonların transfer edildiği cüzdanla etkileşimde bulunduğunu belirtiyor. Btcpiyasasi.com olarak aktardığımız üzere Lazarus, kripto para piyasasının en büyük hack olaylarına imza atmıştı.

Çalınan kripto para üniteleri ve CoinEx’in son durumu

Başlangıçta 28 milyon dolar olarak kestirim edilen CoinEx saldırısından çalınan varlıkların toplam bedeli, güvenlik firması SlowMist’in derlediği datalara nazaran 55 milyon dolara çıktı. Çalınan varlıklar ortasında 6 milyon dolar kıymetinde Bitcoin ve 18.5 milyon dolar bedelinde ETH yer alıyor. Korsanlar ayrıyeten 6 milyon dolar bedelinde XRP’yi de ele geçirdiler.

Saldırının akabinde CoinEx, soruşturma yürütülürken para yatırma ve çekme süreçlerini süreksiz olarak durdurduğunu duyurdu. Borsa, etkilenen kullanıcılara yüzde yüz tazminat ödeneceği kelamını verdi.

Siber güvenlik uzmanları, bu çeşit atakların kripto para borsalarını gaye alarak artabileceği konusunda uyarıyorlar. CoinEx yetkilileri ise kullanıcılarına daha inançlı bir hizmet sunabilmek için güvenlik tedbirlerini artıracağını taahhüt etti. Lazarus kümesinin bu hücumun gerisinde olup olmadığı ise şimdi mutlaklaşmış değil. Fakat eldeki bulgular, kümenin atakların ardında olabileceğini gösteriyor.

CoinEx, %100 telafi garanti ediyor

12 Eylül’de meydana gelen kuşkulu para çekim süreçleri CoinEx borsasını alarm durumuna geçirdi. Olayın çabucak akabinde CoinEx grubu, müşterilerine %100 tazminat garantisi verdi. Takım, olağandışı para çekim süreçlerini tespit ettikten sonra derhal bir açıklama yaptı ve bir araştırma grubu oluşturdu. Bu grup, ziyan gören kullanıcılara tam tazminat sağlama kelamı verdi. Kripto para borsası, kullanıcılarına varlıklarının inançlı olduğunu ve kapsamlı bir inceleme sonrasında çekim süreçlerinin devam edeceğini garanti ediyor.

Lazarus, bir dizi kripto hack teşebbüsünün failiydi

2023’de yaşanan bir dizi kripto para hack olayında Kuzey Koreli hacker kümesi Lazarus’un ismi geçiyor. Ünlü hacker kümesi, bu yıl sırf Alphapo ve CoinsPaid platformlarından 22 Temmuz’da 60 milyon dolar çaldı. Ayrıyeten, 2 Haziran’da Atomic Wallet’tan 100 milyon dolar çalmakla kalmayıp, Harmony’nin Horizon köprüsüne ve Sky Mavis’in Ronin köprüsüne saldırdı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap