Milyarlarca Dolarlık Bitfinex Hack’iyle Temaslı Çift Muahede Yaptı!

Milyarlarca Dolarlık Bitfinex Hack’iyle Temaslı Çift Muahede Yaptı!

Paylaş
BTC Piyasası: Milyarlarca Dolarlık Bitfinex Hack’iyle Temaslı Çift Muahede Yaptı!

Bitfinex kara para aklama planının ardındaki çift ABD savcıları ile savunma muahedesine vardı. Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan’ın ABD’li savcılarla yaptıkları savunma mutabakatının bir kesimi olarak 3 Ağustos’ta duruşmaya çıkmaları planlanıyor.

Bitfinex’in hack’iyle ilgili çift savcılarla anlaştı!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, 2016’daki Bitfinex akınında milyarlarca dolar pahasında Bitcoin çalındı. Bu taarruzla temaslı olarak, kara para akladıkları argüman edilen çift, ABD’deki yetkililerle bir savunma muahedesine vardı. Columbia Bölgesi’ndeki ABD Bölge Mahkemesi’ne 21 Temmuz’da sunulan kayıtlara nazaran, Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan’ın savcılarla yapılan savunma mutabakatının bir modülü olarak 3 Ağustos’ta duruşmaya çıkmaları planlanıyor.

Yargıç Colleen Kollar-Kotelly Cuma günü savcılara ve savunma avukatlarına Perşembe gününe kadar savunma evraklarını kendisine teslim etmelerini emretti. Bu evraklar “isnat edilen suç(lar) ve yasal karar; savunmadaki suç(lar) ve yasal karar; cürmün ögeleri; savunma mutabakatının kopyası; cezalar; ve [federal ceza] kılavuz hesaplamalarını” içerecek.

BTC Piyasası: Milyarlarca Dolarlık Bitfinex Hack’iyle Temaslı Çift Muahede Yaptı! 1

Çift, Şubat 2022’de tutuklandıklarında birinci olarak bir cürüm duyurusunda suçlanmış ve bu evrakta listelenen kara para aklama komplosu ve Amerika Birleşik Devletleri’ni dolandırmak için komplo kurma suçlamalarını kabul etmemişti. “Razzlekhan” olarak bilinen Morgan 3 milyon dolar kefaletle özgür bırakıldı. Lakabı “Dutch” olan Lichtenstein, bir hakimin Rus göçmenin kaçma riski olduğuna karar vermesinin akabinde Şubat 2022’den bu yana kefaletsiz olarak mahpusta tutuluyor.

Milyarlarca dolarlık Bitcoin’e ABD Adalet Bakanlığı el koydu

Çifti kovuşturan Washington’daki ABD Savcılığı yorum yapmayı reddetti. Savcılar, çiftin tutuklanmasından haftalar sonra kendileriyle savunma görüşmeleri yaptıklarını söylemişlerdi. Çiftin davası tutuklanmalarından bu yana tekraren devam etti. Cuma günkü yeni belge kayıtlarına kadar, Pazartesi günü bir durum duruşmasına çıkmaları planlanmıştı. Mahkemen, bu duruşmayı, yeni suçlama evrakının evraka girmesi nedeniyle iptal etti.

BTC Piyasası: Milyarlarca Dolarlık Bitfinex Hack’iyle Temaslı Çift Muahede Yaptı! 2

34 yaşındaki Lichtenstein ve 32 yaşındaki Morgan, Ağustos 2016’da Bitfinex’in platformundan çalınan 119.754 Bitcoin gelirini aklamaya çalışmakla suçlanıyor. Çift, Hong Kong merkezli kripto para borsasının hacklenmesi olayında suçlanmadı. Tutuklandıkları sırada Adalet Bakanlığı, yetkililerin hücumla alakalı 94.000’den fazla Bitcoin’i ele geçirdiklerini kaydetti. Ayrıyeten, bu Bitcoin’in ele geçirildiği sırada yaklaşık 3,6 milyar dolar bedelinde olduğunu söyledi. Bu, Adalet Bakanlığı tarihindeki en büyük finansal el koymaydı. Taarruzda çalınan Bitcoin, hırsızlık sırasında yalnızca 70 milyon dolar kıymetindeydi. Lakin sonraki yıllarda kıymeti yükseldi.

DOJ, tutuklamalar sırasında yaptığı açıklamada, “Son beş yıl içinde, çalınan Bitcoin’lerin yaklaşık 25.000’i, çalınan fonların bir kısmının Lichtenstein ve Morgan tarafından denetim edilen finansal hesaplara yatırılmasıyla sonuçlanan karmaşık bir kara para aklama süreci yoluyla Lichtenstein’ın cüzdanından aktarıldı” dedi.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap