Milyarlarca dolar ziyana neden olan Terra’nın kurucusu kefaletle özgür kalabilir

Milyarlarca dolar ziyana neden olan Terra’nın kurucusu kefaletle özgür kalabilir

Paylaş
BTC Piyasası: Milyarlarca dolar ziyana neden olan Terra’nın kurucusu kefaletle özgür kalabilir

Investing.com – Nisan ayında Karadağ’da yakalanan TerraForm Labs’ın kurucusu Do Kwon hakkında sıcak bir gelişme yaşanıyor.

Geçen yıl bu vakitlerde kripto bölümünün en büyük platformlarından biri haline gelen TerraForm Labs’ın ani çöküşü milyarlarca dolarlık ziyana yol açmış ve kripto dalını kaosa sürüklemişti. Terra’nın çöküşünün akabinde platformla ticari bağlantısı olan birçok şirket likidite krizine girerken bir yıllık mühlet zarfında onlarca şirketin iflas ettiği görüldü.

Do Kwon kefaletle hür kalabilir mi?

Karadağ mahallî medyası tarafından servis edilen bir haberde Do Kwon’un kefaletle hür kalabileceği sav edildi. Lokal haber sitesi Pobjeda’nın haberine nazaran Karadağ’da geçersiz pasaport kullanmak cürmünden tutuklanan Terra kurucusu, 400 bin euro kefalet ödemesi karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere hür kalabilecek.  

Dünya çapında kırmızı bültenle aranan Do Kwon, Nisan ayında Karadağ’dan uydurma pasaportla çıkmaya çalışırken yakalandı ve mahpusa atıldı. Şu an geçersiz evraktan yargılanan Do Kwon, birebir vakitte memleketler arası seviyede aranan bir hatalı pozisyonunda. 

Bu yüzden hakkında Güney Kore ve ABD tarafından resmi iade talebi bulunan Do Kwon’un kefaleti ödeyerek Karadağ’daki suçlamadan kurtulsa bile özgür kalması pek mümkün görülmüyor. Öbür yandan davanın savcılarının Karadağ mahkemesinin kefalet kararına itiraz etmesi için 3 günü var. 

Bu hafta TerraForm Labs ile ilgili başka haberler ortasında Güney Kore’nin, kurucusu Do Kwon’un 176 milyon dolar kıymetinde kripto varlığı, lüks aracı ve gayrimenkulünü bloke konulması vardı. Yapılan açıklamada varlıklara bloke konulmasının mümkün bir satışı önlemek için yapıldığı belirtildi. Öbür bir gelişme ise Do Kwon’un kripto cüzdanından transfer olduğu söylentisi oldu. Bu iki gelişmenin Karadağ Mahkemesinin kefalet kararıyla örtüşmesi dikkat çekiyor.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap