Milyar dolarlık fon şirketinden Tether’e karşı ‘short’ pozisyon

Milyar dolarlık fon şirketinden Tether’e karşı ‘short’ pozisyon

Paylaş
BTC Piyasası: Milyar dolarlık fon şirketinden Tether’e karşı ‘short’ pozisyon

İçerik

Son yıllarda ihraç ettiği USDT’lerin %100 nakit ile karşılanıp karşılanmadığı çok tartışılan ve bu konuda New York başsavcılığından ceza alan Tether şirketi için, ABD’li Fir Tree adlı serbest yatırım fonu firması ‘short’ pozisyon açtı.

Asimetrik işlem tarzı

Bloomberg‘in firma müşterilerini kaynak göstererek yaptığı habere göre; girişimci Jeff Tannenbaum tarafından kurulan Fir Tree, Tether için “asimetrik bir işlem metodu” uygulayacak ve olasılığı düşük olan ‘short’ pozisyon açarak, çok fazla para kazanma yolunu deneyecek.

Çin’deki emlak krizine güveniyorlar

Fir Tree şirketi, Tether’deki değer düşüşünden önümüzdeki 12 ay içinde bir ödeme alabileceğine inanıyor. Şirket, Tether aleyhine pozisyon açmasının sebebi olarak ise, USDT’yi destekleyen varlıklar arasında bulunan 24 milyar dolarlık değerdeki ticari senetleri görüyor. Fir Tree bu senetlerin büyük bir bölümünün Çinli emlak şirketlerine ait olduğunu düşünüyor.

Emlak düşüşleri rezervlerin azalmasına neden olabilir

Çin’de Evergrande şirketinin başını çektiği çok ciddi bir emlak krizi olduğu da biliniyor. Hatta bir dönem Tether şirketinin ticari senetlerinin arasında Evergrande’nin de olduğu iddia edilmiş ancak şirket yaptığı açıklamayla bunu reddetmişti. Buna rağmen Fir Tree, Tether şirketinin sahip olduğu ticari senetlerin bir bölümünün Çinli emlak şirketlerine ait olduğuna inandığı için, bu şirketlerin mutlaka değer kaybedeceğini düşünüyor. Bu da Tether’in rezervlerinde ciddi bir azalma yaşanmasına neden olabilir.

“Sadece Tether’i ‘short’layan bir fon oluşturulabilir”

Bloomberg’in Fir Tree yatırımcılarından aldığı bazı yorumlarda şirketin Temmuz ayından bu yana Tether şirketiyle ilgili araştırma yaptığı, hatta üçüncü taraf uzman bir şirketle de anlaşarak araştırmayı derinleştirdiği belirtildi. Yatırımcılar ayrıca, yeterli müşteri ilgisi olması durumunda Fir Tree’nin, sadece Tether şirketini ‘short’lamaya odaklanan bir fon kurabileceğini belirttiler.

Son yıllarda en çok tartışılan sabit coin

Tether’in ihraç ettiği USDT’nin şu anki piyasa değeri 80 milyar dolardan fazla ve USDT açık ara en büyük sabit coin durumunda… Uzun süredir özellikle ABD’de en çok tartışılan şirketlerden biri olan Tether’in USDT’lerin her birini, 1’er dolarla desteklememesi güven problemi yaratıyor ancak kullanıcıların hala en çok kullandığı sabit coin olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan Hazine Bakanlığı’na ve Fed’e kadar birçok kurum, Tether şirketi gibi sabit coin ihraççılarının, bankalara yapıldığı gibi bir kontrol mekanizmasından geçirilmesi konusunda yasalar çıkarılması için politikacıları sürekli uyarıyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap