MicroStrategy, Bitcoin varlıklarının 4. çeyrek kıymet düşüklüğü ölçüsünü revize etti

MicroStrategy, Bitcoin varlıklarının 4. çeyrek kıymet düşüklüğü ölçüsünü revize etti

Paylaş
BTC Piyasası: MicroStrategy, Bitcoin varlıklarının 4. çeyrek kıymet düşüklüğü ölçüsünü revize etti

Investing.com – Küresel yazılım firması MicroStrategy, geçtiğimiz günlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) kripto varlıklarında değer düşüklüğü ile düzeltmeleri revize edeceğini beyan etmişti. 

MicroStrategy, son beyanına göre, 2021 yılı 4. çeyrekte, bir önceki çeyrek dönemde beyan edilen 65,2 milyon dolar olan nakit dışı kripto varlık değer düşüklüğü miktarının 146,6 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Değer düşüklüğü ne anlama geliyor?

Şirket bilançosu üzerinden hesaplanan değer düşüklüğü, varlık fiyatındaki düşüşün, varlığın satın alındığı fiyata karşı durumunu gösterir. Standart muhasebe kurallarına göre Bitcoin özelinde bakıldığında kripto varlığın değeri, maliyet fiyatı üzerinden kaydediliyor. İlerleyen dönemlerde varlığın değerinde bir düşüş gerçekleşirse bilanço kalemleri buna göre revize ediliyor. Ancak olası bir değer artışı, ilgili varlık satılana kadar bilançoya yansıtılmıyor. 

MicroStrategy’nin Bitcoin alım maliyeti 30.000 dolar seviyelerinde

MicroStrategy, 2020 yılında 71 milyon dolarlık bir varlık değer düşüklüğü bildirirken bu rakam 2021 yılında toplam 831 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü olarak beyan edildi. Şirket, 31 Aralık 2021’in sonunda 124.391 Bitcoin sahibi olduğunu ve bu kripto varlıkların 3,752 milyar dolara satın alındığını beyan etti. Bu da MicroStrategy’nin ortalama Bitcoin satın alma maliyetinin 30,159 dolar olduğunu gösteriyor.

Şirket, bu hafta yaptığını açıklamada son bir aylık periyotta ortalama 25 milyon dolara 660 Bitcoin daha satın aldığını duyurdu. Son satın almayla birlikte MicroStrategy, portföyünde Bitcoin miktarını şu an ki 38.700 dolar fiyatına göre 125.051 BTC’ye (yaklaşık 4,8 milyar dolar) çıkarmış oldu. 

Geçtiğimiz günlerde ABD SEC, MicroStrategy’nin Bitcoin varlıkları konusunda muhasebe düzenlemesine itiraz etmişti. 

MicroStrategy CFO’su Phong Le ise Bitcoin fiyatındaki volatiliteye bağlı olarak bu yılın ilk çeyreğinde ek bir değer düşüklüğü bildiriminin de yapılabileceğini dile getirdi. Ayrıca Phong Le, şirketin kripto varlıklara daha uygun olabilecek bir muhasebe kriterleri belirlemek için çeşitlik kurumlarla birlikte çalışmalar sürdürdüklerini de iletti.

Le, MicroStrategy’nin bilançosunun güçlü olduğunu dile getirerek Aralık 2025’e kadar vadesi gelen herhangi bir borcun olmadığını da sözlerine ekledi. Bu neden önümüzdeki dönemlerde ortaya çıkabilecek herhangi bir olumsuz duruma karşı koyabileceklerine vurgu yaptı. 

MicroStrategy hisseleri yılın ilk ayında yüzde 33 değer kaybıyla dikkat çekmişti. MSTR, hisseleri bugün yüzde 1,36 oranında değer artışıyla 373 dolardan el değiştiriyor.

Yazar: Günay Caymaz

Kaynak:  Investing TR

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap