Microsoft CEO’su Nadella: İnternetin yeni dalgası metaverse

Microsoft CEO’su Nadella: İnternetin yeni dalgası metaverse

Paylaş
BTC Piyasası: Microsoft CEO’su Nadella: İnternetin yeni dalgası metaverse

Metaverse konusunda ciddi yatırımlar yapması beklenen hatta geçtiğimiz haftaki 70 milyar dolarlık Activision Blizzard alımıyla da bu alana gireceği belirtilen Microsoft şirketinin çeyrek kazanç raporu toplantısı dün yapıldı. CEO Satya Nadella, metaverse’ü önemli bir fırsat olarak gördüklerini ifade ederken, internetin yeni dalgası olarak da tanımladı.

Metaverse’te hem altyapı oluşturma hem de uygulama anlamında büyük fırsatlar gördüklerini belirten ve oyun tarafının da burada büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Nadella, şu ifadeleri kullandı:

“Dijital ve fiziksel dünyalar bir araya geldikçe, akıllı fabrikalardan akıllı binalara ve akıllı şehirlere kadar gerçek kurumsal metaverse kullanımını görüyoruz. Şirketlerin insanları ve yerleri dijitalleştirmesine yardımcı olmak için Azure IoT, Digital Twins ve Mesh kullanıyoruz. Yapay zeka konusunda, ‘cloud’daki en güçlü süper bilgisayarlardan birine sahibiz ve onu sadece yeni modeller oluşturmak için değil, müşterilerimize yeni platformlar sunmak için de kullanıyoruz.

Bence internetin bir sonraki dalgası metaverse’tür. Nasıl ilk dalga insanlara kendi web sitelerini oluşturma şansı tanıdıysa, yeni dalga da daha açık bir dünya olacak ve insanlar burada kendi metaverse’lerini oluşturabilecekler. Bu organizasyonlar, oyun geliştiricileri ya da herhangi biri olabilir. Oyun konusu da bizim için doğal bir gelişim alanı olacak. Metaverse konusunda talep değişik şekillerde değişik zamanlarda gelecek. Biz buna hazırız.”

Öte yandan açıklanan kazanç raporunda Microsoft’un gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21 artırdığı görüldü. Şirketin bu yılki Ekim-Aralık dönemi net kârı 18,8 milyar dolar olarak açıklandı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap