MiCA Kripto Para Kuralları Nelerdir? Kesimi Nasıl Tesirler?

MiCA Kripto Para Kuralları Nelerdir? Kesimi Nasıl Tesirler?

Paylaş
BTC Piyasası: MiCA Kripto Para Kuralları Nelerdir? Kesimi Nasıl Tesirler?

Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemelerinin, kripto para dünyasındaki iflaslar ve dolandırıcılık skandallarından sonra kıymeti arttı. Pekala bu düzenlemeler ne getiriyor ve dalı nasıl etkileyecek?

MiCA kripto para bölümünü nasıl etkileyecek?

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Avrupa Komitesi, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) düzenlemesini, Avrupa Birliği (AB) genelinde kripto varlıklar için uyumlaştırılmış bir düzenleyici çerçeve oluşturmak emeliyle Eylül 2020’de uygulamaya aldı. Mevzuat, kripto para’ların ihracı ve ticaretini düzenliyor. Ayrıyeten, kripto hizmet sağlayıcılarının işleyişi ve yatırımcıların korunması dahil olmak üzere çok çeşitli hususları içeriyor.

Bazı piyasa iştirakçileri, düzenlemelere uzaklıklı yaklaşıyor. Bununla birlikte kimileri bunun kripto kesimi için olumlu olacağını söz ediyor. Kuşkusuz düzenleyici netlik, yatırımcılar ortasında inanç aşılamada değerli bir belirleyici. Kripto para konusunda da uzman olan Patrick Hansen, bu bahiste bir paylaşım yaptı. Buna nazaran, AB’deki VC yatırımı 2022’nin birinci çeyreğinde yaklaşık %5,9 düzeyindeydi. Bununla birlikte, 2023’ün 1. çeyreğinde %47,6’ya yükseldi. Bu sahiden de kıymetli bir sıçrama. Zira, VC yatırımlarının akışında yaklaşık bir yıl içinde neredeyse 10 kat büyümeyi temsil ediyor.

Düzenleyici netliğin kripto para kesimi için etkileri

Bu ortada AB’nin 450 milyon tüketiciden oluşan bir pazara sahip olduğunu belirtmek gerekiyor. MiCA üzere net düzenlemelerleAB, kripto projeleri için bir sonraki merkez olma yolunda açıkça ilerliyor. MiCA için 517 kadar Avrupalı milletvekili lehte oy kullandı. Bununla birlikte, 38 aleyhte oy verdi. Bu da kapsamlı düzenlemeye verilen dayanağın yüksek olduğunu açıkça gösteriyor.

MiCA’dan evvel, Avrupa’daki kripto varlıkları için net düzenleyici kuralların eksikliği vardı. Bu durum, yatırımcıların kripto paralara yatırım yaparken, muhafaza seviyesi konusunda bilinmeyen bir ortama neden oluyordu. Lakin MiCA, kripto varlıklarının ihracı ve ticareti için net kurallar ve standartlar belirliyor. Böylelikle, bir düzenleyici çerçeve sağlayarak, bu sorunu ele alıyor.

MiCA kripto dalını şekillendirecek

Düzenlemeler kapsamında, borsalar, cüzdan sağlayıcıları ve başka hizmet sağlayıcıları üzere tüm kripto para hizmetleri sağlayıcılarının AB’de faaliyet gösterebilmek için ulusal düzenleyicilerinden bir lisans almaları gerekecek.

BTC Piyasası: MiCA Kripto Para Kuralları Nelerdir? Kesimi Nasıl Tesirler? 1

Aynı formda, MiCA düzenlemeleri kripto varlık ihraççıları için de bir dizi yeni kurallar getiriyor. Bundan sonra ihraççıların, destek varlıklar ve varlığa yatırımla ilgili riskler hakkında bilgiler de dahil olmak üzere yatırımcılara detaylı açıklamalar sağlaması gerekecek. MiCA yönetmeliğinin bir öteki değerli tarafı de stablecoinler için bir çerçeve getirmesi. Bu nedenle, MiCA düzenlemeleri, öbür kripto varlık tiplerinden daha hafif bir düzenleyici rejime tabi olan “varlık referanslı tokenler” ismi verilen yeni bir stablecoin kategorisi oluşturuyor.

Avrupa kripto dünyasına nasıl tertip getirmek istiyor?

Kripto dünyasındaki iflaslar ve dolandırıcılık skandalları, düzenleyicileri değişken dala daha fazla sistem ve şeffaflık getirmeye teşvik ediyor. Emel, dijital varlıklar etrafında yararlı yenilikleri boğmadan daha geniş finansal sistemi korumak ve yatırımcıları korumak. Gerçek dengeyi kuran hükumetler, bir sonraki kripto yatırım dalgasında avantaj elde etmeye devam ediyor. Avrupa Birliği, Nisan ayında onaylanan ve gelişmiş ekonomiler ortasında en kapsamlı olan bir dizi kuralla bunu hedefliyor.

MiCA, kara para aklamayı tedbire, finansal hizmetlerde inovasyon ve avronun dijital versiyonunu kapsayan dijital finansı yöneten AB tedbirleri paketinin bir kesimi. Ayrıyeten MiCA, dolandırıcılık yatırım planlarını, hileli işletmeleri, kabahat faaliyetlerini ayıklamak ve nihayetinde klasik bankacılığı da kademeli olarak istikrarsızlaştırabilecek cinsten dağınık iş başarısızlıklarını önlemek için tasarlandı.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap