Metrikler Konuşuyor: Bitcoin Bu Sayılara Oynuyor!

Metrikler Konuşuyor: Bitcoin Bu Sayılara Oynuyor!

Paylaş
BTC Piyasası: Metrikler Konuşuyor: Bitcoin Bu Sayılara Oynuyor!

Bitcoin fiyatı 30 bin doları kaybetti ve altına düştü. Fakat datalar 30 bin dolar ve üzerinin en az dirençli yol olduğuna işaret ediyor. Fiyatların 29.000 dolara gerilemesine karşın, çeşitli Kripto uzmanı Marcel Pechman’a nazaran, Bitcoin metrikleri traderların süratli bir toparlanma için bahis oynadığını gösteriyor.

Bitcoin düştü, lakin metrikler yukarıyı işaret ediyor!

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere 24 Temmuz’da Bitcoin ani bir çöküş yaşayarak 29.000 dolara geriledi. Bu hareket, kıymetli Bitcoin holder’larının potansiyel olarak konumlarını likide etmelerinden kaynaklandı. Çöküşün ve piyasa belirsizliğinin ortasında, Bitcoin’in üç ana alım satım metriği yükseliş görünümünü yansıtmaya devam ediyor. Bu da profesyonel traderların marj ve türev kullanımı yoluyla kaldıraç oranlarını azaltmadıklarını gösteriyor.

Analitik firması Glassnode, balinaların borsalara girişlerinde bir artış olduğunu bildirdi. Ayrıyeten, toplam BTC girişlerinin %41’i ile üç yılı aşkın bir mühletin en yüksek düzeyine ulaştığını kaydetti. Balinalardan gelen bu güçlü satış, bilhassa geçtiğimiz ay Bitcoin’i etkileyen değerli olumsuz olayların yokluğunda yatırımcıları alarma geçirdi. Bilhassa, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun önde gelen borsalar Binance ve Coinbase’e karşı devam eden davaları büyük bir kaygı kaynağı. Tekrar de bu davalarda değerli bir ilerleme olmadı. Bu davaların bir sonuca ulaşması muhtemelen yıllar alacak.

BTC Piyasası: Metrikler Konuşuyor: Bitcoin Bu Sayılara Oynuyor! 1

Bitcoin’in fiyat düşüşü ABD dolarıyla mı ilgili?

Tarihsel dalgalanmaya karşın, Bitcoin’in çöküşü, günlük %5,7’lik dar bir aralıkta arka arda 33 gün süreç görmesinin akabinde daha bariz hale geldi. S&P 500 %0,4 paha kazanırken, ham petrol %2,4 yükseldi. Ayrıyeten, MSCI Çin borsa endeksi %2,2 arttı. Bunlar düşünüldüğünde bu hareket daha da dikkat cazibeli.

Ancak, dünyanın en büyük global rezerv varlığı olan altın 24 Temmuz’da %0,5’lik bir düşüş yaşadı. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ayrıyeten, ABD Dolar Endeksi (DXY) rakip prestiji para üniteleri karşısında iki aydır devam eden paha kaybetme eğilimini bilakis çevirdi. Böylelikle, 18 Temmuz ve 24 Temmuz tarihleri ortasında 99,7’den 101,4’e yükseldi.

BTC Piyasası: Metrikler Konuşuyor: Bitcoin Bu Sayılara Oynuyor! 2ABD Dolar Endeksi (DXY). Kaynak: TradingView

Yatırımcılar Federal Reserve’in yumuşak inişi başarılı bir halde yöneteceğine inanıyorsa, pay senedi piyasasındaki durumları artırırken altın ve Bitcoin’e olan maruziyeti azaltmak mantıklı olacaktır. Resesyon ihtimalinin azalması, büyük ihtimalle kurumsal çıkarları olumlu etkileyecektir.

Marj ve türev piyasaları kararlı profesyonel traderları gösteriyor

Bitcoin’in fiyatının 29.000 dolara kadar gerilemesinin piyasa yapısını başarılı bir halde bozdu mu? Bunu anlamak için marj ve türev piyasalarını tahlil etmek gerekiyor. Marjin ticareti, yatırımcıların stablecon ödünç alarak ve elde ettikleri geliri daha fazla kripto para satın almak için kullanarak durumlarını güçlendirmelerine imkan tanır.

BTC Piyasası: Metrikler Konuşuyor: Bitcoin Bu Sayılara Oynuyor! 3OKX stablecoin/BTC marjin borç verme oranı. Kaynak OKX

OKX traderlarının stablecoin/BTC oranına dayalı marj kredileri 22 Temmuz ile 24 Temmuz ortasında yükseldi. Bu da profesyonel traderların son fiyat düşüşüne karşın kaldıraçlı long konumlar eklediğini gösteriyor.

Traderların, piyasa genelindeki tesirinden emin olmak için bu bilgileri türevlerle doğrulaması gerekiyor. Sağlıklı piyasalarda, BTC vadeli süreç kontratları tipik olarak kontango olarak bilinen ve kriptoya özel olmayan yıllık %5 ila %10 primle süreç görür.

BTC Piyasası: Metrikler Konuşuyor: Bitcoin Bu Sayılara Oynuyor! 4Bitcoin 2 aylık vadeli süreç yıllıklandırılmış primi. Kaynak Laevitas

Göstergenin, iki gün öncesine kıyasla biraz daha düşük lakin tekrar de nötr aralıkta yer alan %5,7’lik sağlıklı bir ortalama yıllık primi nasıl sürdürdüğüne dikkat edin. Bu bilgiler marj piyasalarının dayanıklılığını teyit ediyor. Lakin piyasa hassaslığını daha güzel ölçmek için opsiyon piyasalarına da bakmak yararlı olacaktır.

25 delta çarpıklığı, arbitraj masalarının ve piyasa yapıcıların üst ya da aşağı taraflı hareketlere karşı muhafaza için ne vakit daha yüksek fiyatlar talep ettiğini ortaya çıkarabilir. Hasılı, %7’nin üzerine çıkan bir çarpıklık ölçütü, yatırımcıların Bitcoin’in fiyatında bir düşüş beklediğini gösterirken, heyecan periyotları ekseriyetle -%7’lik bir çarpıklık verir.

BTC Piyasası: Metrikler Konuşuyor: Bitcoin Bu Sayılara Oynuyor! 5Bitcoin 30 günlük opsiyonlar %25 delta çarpıklığı. Kaynak Laevitas

25 delta çarpıklığının negatif kalması, yükseliş istikametli call opsiyonlarının kollayıcı put opsiyonlarına kıyasla primli süreç gördüğünü gösteriyor. Bu durum, balinalar ve piyasa yapıcılar ortasında karamsarlığa işaret eden rastgele bir ispat olmaksızın, profesyonel traderların flaş çöküşten etkilenmediği tezini destekliyor.

Bitcoin için 30.000 dolar ve üzeri en mantıklı yol!

Bitcoin ayıları, 24 Temmuz’daki fiyat hareketinin arkasındaki münasebetten bağımsız olarak, yatırımcı optimistliğini azaltamadı. Ayrıyeten, kısa vadede 30.000 doların üzerinde bir toparlanma mümkünlüğünü artırdı. Bilhassa ABD dolarının bedel kazanması Bitcoin’in öngörülebilir para siyasetini, sansüre karşı direncini ve bir ödeme aracı olarak özerk yapısını etkilemiyor.

Daha parlak bir bakış açısıyla, ufukta spot Bitcoin borsa yatırım fonunun muhtemel onayı duruyor. Ayrıyeten, düzenleyici netlik kazanması üzere kimi olumlu tetikleyiciler var. Bunun delili, 20 Temmuz’da sunulan ve dijital varlıkların emtia yahut menkul değer olarak sınıflandırılmasını belirlemek için net bir süreç oluşturmayı amaçlayan bir ABD tasarısından geliyor. Tasarı yasalaşırsa, Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komisyonu’na dijital emtialar üzerinde yetki verecek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap