Merkez Bankalarının Kripto Para Hamleleri Genişliyor: Son Örnek Rüya Ülkeden

Merkez Bankalarının Kripto Para Hamleleri Genişliyor: Son Örnek Rüya Ülkeden

Paylaş
Merkez Bankalarının Kripto Para Hamleleri Genişliyor: Son Örnek Rüya Ülkeden

Kriptokoin – Ülkenin merkez bankası olan Singapur Para Otoritesi (MAS) ve yatırım bankacılığı devi JPMorgan sınır ötesi ödemeler için blok zinciri prototipi geliştirdi.

Pazartesi günkü haberi açıklayan MAS, prototipin ödemelerin aynı ağ üzerinde farklı para birimlerinde yapılmasını sağladığını söyledi. Singapur hükümetine ait bir yatırım şirketi olan Temasek de MAS ve JPMorgan ile işbirliği yaptı.

Verimlilik Vurgusu

MAS finans teknolojisi görevlisi Sopnendu Mohanty, “Blockchain tabanlı ödeme ağlarının maliyet verimliliğini artırabildiğine ve işletmeler için yeni fırsatlar yaratabildiğine dair giderek artan kanıtlar var” ifadesini kullanıyor.

Prototip, Kasım 2016’da MAS ve Singapur’un finansal hizmetler endüstrisinin ödemelerin ve menkul kıymetlerin silinmesi ve ödenmesi için blok zinciri teknolojisinin keşfedilmesi için ortak bir çaba olarak başlayan Proje Ubin’in beşinci aşamasının bir parçası.

JPMorgan’da yönetici olan John Hunter, “J.P. Morgan, Proje Ubin’in 5. Aşamasında MAS ve Temasek’in altyapı ortağı olmaktan heyecan duyuyor. Bankalararası Bilgi Ağı (IIN) ve JPM Coini oluşturmaktan elde ettiğimiz temel bilgilerden yararlanarak, JP Morgan blok zinciri tabanlı bir ödeme ağının geliştirilmesini desteklemek ve ölçekte çalışmak için iyi bir konumda yer alıyor” ifadelerini kullanıyor.

Sınır Ötesi İşlemler

MAS, prototip geliştirmenin diğer merkez bankalarını benzer denemeler yapmaya teşvik edeceğini umuyor. Hunter “Bu çabaları hızlandırmak için teknik özellikleri halka açık hale getireceğiz. Sınır ötesi ödemeleri iyileştirmek için daha fazla blok zinciri ağı ile bağlantı kurmayı umuyoruz. Bu durum, sınır ötesi işlemlerin daha hızlı, daha ucuz ve daha güvenli hale getirilmesinde büyük bir adım olacak” ifadesine yer veriyor.

Blockchain’in ödemeler ve menkul kıymetler için kullandığı durumları kullanan Proje Ubin ile ilgili ayrıntılı bir raporun, habere göre 2020 başlarında teknoloji devi Accenture tarafından yayınlanması bekleniyor.

Kaynak: Kripto Koin

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap