Merakla Beklenen Kripto Davası Gerçekleşti! İşte Sonucu

Merakla Beklenen Kripto Davası Gerçekleşti! İşte Sonucu

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Merakla Beklenen Kripto Davası Gerçekleşti! İşte Sonucu

Beklentiler Grayscale’in Bitcoin ETF dönüşümü konusunda SEC’e açtığı davada bugün kararın çıkması tarafındaydı. Lakin kripto para piyasası için epey kıymetli olan davada bu umut da boşa çıktı.

Grayscale’in SEC’e karşı açtığı davada karar çıkmadı!

Söylentilere karşın bugün de Grayscale’in Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) karşı spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonu (ETF) dönüşümünü reddetmeleri üzerine açtığı davada bir karar çıkmadı. Birtakım uzmanlar, kendilerine nazaran makul münasebetlerle bugün bir karar çıkmasını bekliyordu. Bunlardan birisi olan Bloomberg İstihbarat Analisti James Seyffart, yaptığı bir paylaşımla bu beklentiyir ortadan kaldırdı. Bu bağlamda Seyffart, şu açıklamayı yaptı:

Ne yazık ki bugün de o gün değil. Grayscale ve SEC davasında GBTC’nin Bitcoin ETF’sine dönüştürülmesine ait bir karar yok. Potansiyel olarak işe yaramaz daha fazla güncelleme için önümüzdeki Salı günü tekrar gelin!

Kararın kripto para piyasası için mümkün etkileri

Davanın potansiyel sonucu, ne vakit karar verilirse verilsin, kripto varlık süreçlerinin geleceği için bir emsal teşkil edebilir. Grayscale, kripto para varlık idaresinde global önder pozisyonunda. SEC’in şirketin Bitcoin yatırımlarını spot ETF’ye dönüştürmesini engelleme kararına karşı aylardır yasal bir çaba veriyor.

Grayscale’in argümanının özü, spot Bitcoin ETF’lerine yönelik haksız muamele olarak algıladıkları şeye odaklanıyor. Bu dava, SEC’in kripto para ünitelerini düzenleme ve denetlemedeki rolü hakkında tartışmalara yol açtı. Buna karşılık SEC, kararlarının yatırımcıları öngörülemezlikten ve kripto paralarla ilişkili mümkün piyasa manipülasyonundan muhafaza gerekliliğine dayandığını savunuyor. Böylelikle, mevcut konumunda sağlam duruyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: Merakla Beklenen Kripto Davası Gerçekleşti! İşte Sonucu 1

Grayscale’in ETF sıkıntılarının yakın geçmişi

Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere Grayscale, başlangıçta Bitcoin Trust’ını (GBTC) bir ETF’ye dönüştürmek için başvurdu. Lakin SEC, piyasa manipülasyonu ve Tether’in kripto ekosistemindeki rolüne ait telaşları münasebet gösterilerek reddetti. Bu ret, Grayscale’i SEC’in kararındaki “özel sertliği” münasebet göstererek SEC’in kararına itiraz etmeye teşvik etti. Grayscale, birkaç Bitcoin Vadeli Süreç ETF’sini onaylamanın, spot bir ETF eserini reddetmekle tutarsız olduğunu belirtti. Zira her ikisinin de “örtüşen endekslere dayalı” fiyatlandırma yaptığını ve “aynı risklere ve muhafazalara tabi olduğunu” ileri sürdü.

Bir Digital Currency Group (DCG) iştiraki olan Grayscale Investments, 2022 Ekim ayında düzenleyicinin Bitcoin Vadeli Süreç ETF’lerine müsaade veren lakin spot ETF’ye müsaade vermeyen ayrımcı uygulamasına karşı çıkarak SEC’e karşı yasal bir dava açtı. Mart 2023’te, birinci temyiz duruşması sırasında, yargıçlar SEC’in Grayscale’in spot Bitcoin ETF başvurusunu reddetme mantığını sorguladı.

Ulaş Utku Bozdoğan: Merakla Beklenen Kripto Davası Gerçekleşti! İşte Sonucu 2

GBTC, başkan kripto para Bitcoin’den âlâ performans gösterdi!

Temmuz 2023’e geldiğimizde, Grayscale’in GBTC’si Bitcoin’in kıymetinden daha uygun performans gösterdi. Böylelikle, net varlık kıymetine olan iskontosunu daralttı. Bitcoin tıpkı vakit diliminde %17’lik yarar kaydetti. Buna kıyasla GBTC, geçtiğimiz ay yaklaşık %43’lük bir artışa şahit oldu. Bu performans BlackRock’ın Bitcoin spot ETF müracaatına ve öteki klâsik finans kurumlarının emsal müracaatlarına bağlandı.

Bloomberg’in Kıdemli ETF Analisti Eric Balchunas, 15 Ağustos’ta SEC’e karşı Grayscale davasıyla ilgili kestirimini paylaştı. Bu doğrultuda Balchunas, muhtemel bir kararın 18 Ağustos’ta açıklanabileceğini belirtti. Bu kararın sonucunun, borsada süreç gören eserlerin (ETP’ler) onaylanması üzerinde değerli tesirlere sahip olması mümkün. Grayscale ve SEC ortasındaki yasal çekişme, gelecekteki düzenleyici yönergeleri ve uygulamaları etkileme potansiyeline sahip. Bu yüzen, kripto para piyasasının gelişiminde çok kıymetli bir anı temsil ediyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap