Matrixport, Bitcoin boğalarına alım opsiyonlarına geçmesini önerdi

Matrixport, Bitcoin boğalarına alım opsiyonlarına geçmesini önerdi

Paylaş
BTC Piyasası: Matrixport, Bitcoin boğalarına alım opsiyonlarına geçmesini önerdi

Matrixport, düşük volatiliteye işaret ederek boğa alım opsiyonlarına geçmenin getirileri optimize etmek için uygun bir strateji olduğunu belirtti.

Bitcoin’in temel volatilite ölçütleri, çok yıllık düşüşlere ulaştığından opsiyon fiyatları da düşüş yaşadı.

Kripto hizmetleri sağlayıcısı Matrixport, getirilerini optimize etmek isteyen yatırımcılara paralarını Bitcoin’den (BTC) boğa alım opsiyonlarına aktarmalarını önerdi.

Matrixport’un araştırma ve strateji lideri Markus Thielen, “Tahmin edildiği üzere kripto piyasası bu yaz da sakinleşti, böylelikle süreç hacimleri ve volatilite de bariz bir halde düşüş yaşadı. Düşük volatilite, opsiyon fiyatlarını da düşürdüğü için yatırımcıların Bitcoin spotlara yatırdıkları parayı Bitcoin opsiyonlara geçirmeleri mantıklı olabilir.” dedi ve ekledi:

Alım opsiyonları, yatırımcılara belli bir tarihe kadar belirtilen fiyattan Bitcoin satın alma hakkı tanır.

Düşük volatiliteli oyun

Volatilite ortalama pahaya dönme özelliğine sahiptir, bu da varlık fiyatlarının ortalama fiyatlara yaklaşmasını sağlar ve opsiyon fiyatları üzerinde olumlu bir tesiri vardır. Bu nedenle opsiyonlar ucuz olarak nitelendirilir. Trader’lar, volatilite çok düşük olduğunda opsiyonları satın almayı tercih ederken volatilite çok yüksek olduğunda opsiyonları satmayı tercih eder.

Bitcoin’in 30 günlük volatilitesi, ocak ayından bu yana en düşük düzey olan yüzde 28’e düştü.

Kripto paranın dört haftalık beklenen fiyat dalgalanmasını ölçen BitVol Endeksi, 2019’un başlarından bu yana en düşük düzey olan 40,47’ye geriledi. Velhasıl şu anki durum, volatilitenin son derece yüksek ve opsiyonların daha değerli olduğu 2022’nin son vakitleriyle epey zıt bir ortam oluşturuyor.

Daha da kıymetlisi, bu yıl örtük oynaklık (implied volatility) ile Bitcoin’in fiyatı ortasında müspet bir korelasyon oluşuyor. Münasebetiyle Bitcoin rallisi devam ederse, alım opsiyonları sahiplerinin küçük bir yatırımla büyük yararlar elde etmesi bekleniyor.

Thielen, Bitcoin’in yılın başından bu yana olan yüzde 77’lik karı bir kenara koymayı, hür kalan sermayeyi de her ay nominal kıymeti yüzde 3 olan başabaş alım opsiyonlarına (ATM) yatırmayı öneriyor. Bu formda piyasada düşüş yaşansa bile yatırımcıların yıl sonunda yüzde 62’lik bir net yarar elde edeceğini belirtiyor.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap