MATIC, XRP, SHIB, LTC, BTC Sat mı Al mı Vakti?

MATIC, XRP, SHIB, LTC, BTC Sat mı Al mı Vakti?

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: MATIC, XRP, SHIB, LTC, BTC Sat mı Al mı Vakti?

Kripto para piyasası belirsizlik içinde taraf bulmakta zorlanıyor. Dahası, düzenleyici baskılar ve karşıt rüzgarlar piyasada önemli depresyona neden oluyor. Bu ortamda kripto uzmanı Dominic Basulto, MATIC, LTC, SHIB, BTC ve XRP almanın mı satmanın mı mantıklı olduğunu kıymetlendiriyor.

MATIC satmanın vakti geldi mi?

Bir yandan Polygon (MATIC), Ethereum için en uygun Katman-2 ölçeklendirme tahlillerinden biri olmaya devam ediyor. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bu Katman-2 tahlillerini ve bunların Ethereum’un gelecekteki büyümesi için ne manaya geldiğini destekliyor. Polygon (MATIC) da yeni Blockchain projeleri, bilhassa de yeni NFT projeleri başlatmak isteyen markalar için en düzgün seçenek olmaya devam ediyor. Öte yandan, Polygon (MATIC) kendi muvaffakiyetinin kurbanı olmuş üzere. Öteki rakipler çok cazip olan Layer-2 pazarına hamle ederek Polygon’un pazar hissesini kaptı. Hasebiyle üst taraflı potansiyelini erozyona uğrattı.

Ulaş Utku Bozdoğan: MATIC, XRP, SHIB, LTC, BTC Sat mı Al mı Vakti? 1

Bununla birlikte, temkinli bir yatırımcıysanız Polygon’u (MATIC) satmak mantıklı. Bir vakitler yeşil yanıp sönen sinyaller artık sarı ve kırmızı yanıp sönüyor. Birebir fiyat aralığında süreç gören ve Polygon’un direkt rakibi olanlar da dahil olmak üzere misal uzun vadeli büyüme beklentilerine sahip birçok öbür kripto var.

Hala düşüşteyken Litecoin (LTC) almak mantıklı mı?

Evet, yarılanma sonrası bir ralli için hala bir talih var. Lakin, fırsat kaçıyor üzere. Bu çok hayal kırıklığı yaratıyor. Zira, 2 Ağustos halving tarihini her büyük kripto yatırımcısı takvimlerinde daire içine almıştı. Bu, aniden ortaya çıkan sürpriz bir katalizör değildi. Yatırımcılar bunu dört yıldır biliyordu!

Ulaş Utku Bozdoğan: MATIC, XRP, SHIB, LTC, BTC Sat mı Al mı Vakti? 2

Benim bakış açıma nazaran, Litecoin’in yaşadığı yaz ortası rallisi yarılanma nedeniyle değil, EDX Markets’in piyasaya sürülmesinin bir sonucu olarak kurumsal paranın Litecoin’e ani akışından kaynaklanıyordu. Hasebiyle, şayet hala Litecoin satın almayı düşünüyorsanız, kurumsal yatırımcıların davranışları şu anda odaklanmanız gereken tek faktör. Kurumsal yatırımcıların Litecoin’e geçtiğine dair rastgele bir işaret aramanız gerekiyor. Zira bu, onu uzun vadede kurtarabilecek tek faktör. Fakat günün sonunda, düşüşteyken Litecoin satın almanız gerektiğini düşünmüyorum. Bunun yerine Bitcoin almanız ve Litecoin hakkında hiç endişelenmemeniz çok daha âlâ.

Shiba Inu (SHIB) artık alınır mı?

Elbette Shiba Inu, öncelikle yaratmaya çalıştığı yeni yarar ölçüsüne dayanarak, üstün meme coin olarak Dogecoin’den uzaklaşmaya devam ediyor. Lakin, düzgün bir yatırım olması için önünde uzun bir yol var. Hâlâ çok fazla abartı ve spekülasyon var. Ayrıyeten, altta yatan temeller hakkında hâlâ çok fazla tasa var.

Ulaş Utku Bozdoğan: MATIC, XRP, SHIB, LTC, BTC Sat mı Al mı Vakti? 3

SHIB’in 1 dolar düzeyine fırlaması mümkün mü? En hafif tabirle bu pek mümkün değil. Shiba Inu hala 589 trilyon token’lık devasa bir coin arzına sahip. Bu nedenle 1 dolar işaretine ulaşmak 589 trilyon dolarlık bir toplam piyasa pahası manasına geliyor. Karşılaştırma yapmak gerekirse, bu sayı bugünlerde Apple’ın piyasa kıymetinin yaklaşık 200 katı. Büyük olasılıkla Shiba Inu, Shibarium’un piyasaya sürülmesinden sonra kısa vadeli bir sıçrama görecek. Fakat, uzun vadeli bir yatırım olarak bu meme-coin konusunda hala düşüş eğilimindeyim.

Şu anda satın alacağım tek kripto para: Bitcoin

Bitcoin için çok daha fazla dikkat çekecek bir katalizör var. Bu da yaklaşan Bitcoin halving olayı. Btcpiyasasi.com’dan takip ettiğiniz üzere, Bitcoin halving’i büyük ihtimalle 2024 Nisan’da gerçekleşecek. Halving, kripto dünyasında en çok beklenen olaylardan biri. Bu yalnızca teknik bir sorun üzere görünebilir. Lakin 2012, 2016 ve 2020’de gerçekleşen evvelki üç Bitcoin yarılanması güçlü fiyat artışlarıyla sonuçlandı. Elbette buradaki en büyük ihtar, geçmiş performansın gelecekteki performansın garantisi olmaması. Bu sefer ne olacağını nitekim bilmiyoruz. Lakin kimi yatırımcılar Bitcoin’in önümüzdeki yıl 100.000 dolar sonunu aşacağını varsayım ediyor.

Ulaş Utku Bozdoğan: MATIC, XRP, SHIB, LTC, BTC Sat mı Al mı Vakti? 4

Bitcoin için genel risk-ödül profili değişiyor. Hala çok fazla üst istikametli potansiyel var. Fakat tarihî olarak Bitcoin ile ilişkilendirilen riskin bir kısmı ortadan kalkıyor olabilir. Bitcoin’e daha fazla kurumsal para aktıkça, bu eğilimin devam etmesini bekliyorum. Basitçe söz etmek gerekirse, Bitcoin’in peşinde daha az kısa vadeli, spekülatif para olacak. Ayrıyeten, Bitcoin’e yatırım yapan daha uzun vadeli, al ve tut parası olacak. Sonuç olarak, uzun vadede Bitcoin’de yükselişe geçiyorum. Şu anda satın alabileceğim tek kripto para ünitesi.

Hangisi daha alım: XRP mi MATIC mi?

XRP daha uygun bir satın alma üzere görünebilir. Her iki kripto da kendi hissesine düşen problemlere ve sıkıntılara sahip. Bu da neden her ikisinin de şu anda 1 doların altındaki kripto pazarlık kutusunda olduğunu açıklar. Lakin XRP, geleceği konusunda daha fazla netliğe sahip. Ayrıyeten, iki yıldan fazla süren FUD boyunca XRP’nin yanında duran son derece adanmış bir kullanıcı tabanına sahip. Bu cins bir sadakate fiyat etiketi koyamazsınız.

Ulaş Utku Bozdoğan: MATIC, XRP, SHIB, LTC, BTC Sat mı Al mı Vakti? 5

Ancak MATIC, Ethereum ile olan ilgisi sayesinde aslında daha güzel bir uzun vadeli satın alma olabilir. Polygon’un iş modeli tam manasıyla Ethereum’un iş modeline bağlı. Hasebiyle, Ethereum’un uzun vadede yükselişe geçeceğine inanıyorsanız, Polygon da bu yükselişe eşlik edecektir. Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçmişte Polygon’a verdiği takviyesi açıkça lisana getirdi.

Dolayısıyla XRP ve Polygon ortasında seçim yapmak zorunda kalsaydım Polygon’u seçerdim. Evet, bu yılki performansı berbattı. Evet, potansiyel SEC düzenleme riskiyle karşı karşıya. Ve evet, öteki Layer-2 rakiplerinin yeni rekabetiyle karşı karşıya. Hasebiyle bu karar büyük ölçüde Ethereum faktörüne dayanıyor. Vitalik Buterin Polygon’un hayranı olmaya devam ettiği sürece, bu kripto paranın gelecekteki beklentilerini beğenmemek sıkıntı.

Makaledeki görüşler uzmana ilişkin olup, katiyen yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yapmadan evvel kesinlikle kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap