Mastercard, kripto alanında daha tesirli olmanın yolunu arıyor

Mastercard, kripto alanında daha tesirli olmanın yolunu arıyor

Paylaş
Ulaş Utku Bozdoğan: Mastercard, kripto alanında daha tesirli olmanın yolunu arıyor

Investing.com – Mastercard, düzenleyici baskısı ve bankaların kripto şirketlerine yönelik temkinli yaklaşımına karşın kripto para ünitelerini destekleyen kart programını genişletmeyi hedefliyor. 

Mastercard, kripto para ile ödeme süreçlerini kabul eden ülkelerde kullanılmak üzere Binance, Nexo ve Gemini borsası üzere gibi kripto şirketleriyle debit kart iştiraki kurdu.  

Mastercard Kripto ve Blockchain Lideri Raj Dhamodharan, dün Reuters ile yaptığı röportajda dünya genelinde kripto kart programı sundukları düzinelerce şirket olduğunu söylerken bu paydaşlık ağını daha da genişletme planları olduğunu söyledi.

Kripto sanayisinde geçen yıl yaşanan iflasların akabinde bankalar, kripto şirketlerine daha temkinli yaklaşmaya başladı. Bilhassa Terra protokolü ve FTX’in iflasının akabinde düzenleyici kurumlar kripto bölümüne yönelik baskılarını artırırken ABD düzenleyicileri, bölümde kıymetli bir ahenk sorunu olduğu konusunda ısrarcı.

Düzenleyiciler kripto bölümünde ahenk sorunu olduğu üzerinde duruyor

Bu görüşe bağlı olarak haraket eden ABD düzenleyicileri ortasında SEC, birçok kripto şirketine yaptırım uygularken daha geniş yaklaşımda bulunduğu şirketlere yönelik dava sürecine devam ediyor. Öteki yandan ABD Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Komitesi, uyumluluk sıkıntısını bir adım öteye taşıyarak geçen ay piyasanın en büyük kripto para borsası Binance’e yasa dışı faaliyetlerde bulunduğu ve uyumluluk sürecinde düzmece süreçler yaptığı gerekçesiyle dava açtı.

Raj Dhamodharan, röportaj esnasında Binance’e açılan dava hakkında yorum yapmaktan kaçındı, fakat kart programlarını titiz bir çalışma sonucu başlatıldığını ve daima takip edildiğini lisana getirdi. Mastercard programının bir dizi ahenk süreci olduğunu ve kullanıcıların bu süreçle denetim edildiğini aktaran Mastercard Kripto ve Blockchain Lideri, kripto bölümünde temelindeki teknolojiye yatırım yaptıklarını hatırlattı.

Dhamodharan, Mastercard’ın Blockchain teknolojisini verimli formda kullanma konusunda son derece istekli olduğunu söylerken kesimin düzenlemelerin devreye girmesiyle büyümeye devam edeceğine inandığını söyledi.

Yazar: Günay Caymaz

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap