Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım: “Ripple davasının sonuçları regülasyonlar için ipucu verebilir”

Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım: “Ripple davasının sonuçları regülasyonlar için ipucu verebilir”

Paylaş
BTC Piyasası: Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım: “Ripple davasının sonuçları regülasyonlar için ipucu verebilir”

Regülasyon tartışmaları kripto para piyasalarına yönelik gündemi şekillendirmeye devam ediyor. Bilhassa Ripple davasının akabinde bu tartışmaların sürat kazandığı görülüyor. Küresel kripto para borsası Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım, hususa ait görüşlerini kamuoyuyla paylaştı.

Dünya genelindeki kripto para yatırımcıları piyasaların geleceğini etkilemesi olası gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu kapsamda, regülasyon çalışmalarının ilgili bahis başlıkları ortasında öne çıktığı görülüyor. Geçtiğimiz ay ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para ünitesi XRP’ye yönelik açtığı davada, XRP’nin menkul değerler yasasını ihlal etmediği kararına varılmasıyla birlikte, piyasaların regülasyonlar noktasında yeni bir periyoda girdiği konuşuluyor. Pekala bu gelişmeler ekosistem için ne manaya geliyor? Global kripto para borsası Mamoru Türkiye Ülke Müdürü Baran Yıldırım, dava kararının regülasyonlara yönelik beklenen tesirlerine dair kıymetli açıklamalarda bulundu.

“Bitcoin’in devrimci nitelikleriyle ortaya çıktığı günden bu yana kripto para piyasalarının önemli gelişim kaydettiğini görüyoruz. O denli ki uzun bir müddettir ilgili kamu kurumlarının sözcülerinin, piyasalardaki finans uzmanlarının ve yatırımcıların kripto paraların geleceğine yönelik senaryolarla ilgili beyanlarda bulunduğunu görüyoruz. Natürel ki bu telaffuzlar, kripto paralara ait kamuoyu oluşturmada da aktif bir rol oynuyor. Biz de Mamoru olarak iş süreçlerimiz sırasında bu telaffuzların kamuoyundaki karşılığını gözlemleme fırsatı buluyoruz.

Ripple’ın kısmi zaferi: Piyasalarda yeni devir

Uzun müddettir piyasaların gündemini meşgul eden Ripple davası, kamuoyunda çeşitli spekülasyonlara neden oluyordu. Yatırımcı tarafında da belli kaygılara yol açıyordu. Lakin geçtiğimiz ay alınan ve Ripple’ın federal menkul değerler yasasını ihlal etmediğinin belirtildiği olumlu mahkeme kararıyla bir arada farklı bir periyoda girebiliriz.

Diğer bir yandan, XRP’nin statüsüne ait mahkeme kararı, önümüzdeki devirde dijital varlıkların nasıl sınıflandırılacağı ve düzenleneceği konusunda, büyük gereksinim duyulan netliğin oluşmasını da sağlayabilir. Bu durum, potansiyel olarak öbür kripto para üniteleri için emsal oluşturabilir. Birebir vakitte alandaki yasal yükümlülüklerin ve beklentilerin herkes tarafından daha uygun anlaşılmasını sağlayabileceğini düşünüyorum.

Otoritelerin yaklaşımı regülasyonları şekillendirebilir

Sektörün gündemini meşgul eden davaların sonuçlanmasıyla birlikte ekosistemdeki paydaşların başlarındaki birtakım soru işaretleri de cevap bulacaktır. Otoritelerin hukuksal yaklaşımları, kamunun regülasyon konusundaki bakış açısı hakkında değerli ipuçları verecektir. Bilhassa Ripple davasında yaşananların akabinde, ekosistemdeki paydaşlar olarak otoritelerin regülasyonlar özelinde atacağı adımlarda daha olumlu bir yaklaşım görmeyi bekleyebiliriz.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz oy kullanılmadı)
Loading...

Yorum Yap